Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!

 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!


 

 ΑΠΦ (Βαρβάρα: Τροφές / Μπανάνα;)

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ΑΠΦ (Βαρβάρα: Τροφές / Μπανάνα;) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΑΠΦ (Βαρβάρα: Τροφές / Μπανάνα;)   ΑΠΦ (Βαρβάρα: Τροφές / Μπανάνα;) Empty19/9/2009, 00:10

ΒΑΡΒΑΡΑ είπε...
γειά σας.Ειμαι καινούρια και έχω ένα ινδικό χοιρίδιο.Το ερώτημα είναι εάν κάνει τα ινδικά χοιρίδια να τρώνε μπανάνα, γιατί μια φορά που το είχα αφήσει στους γονεις μου, επειδή τρώγανε εκοίνοι μπανάνα του δώσανε λίγο και του άρεσε τρελά.

17/4/2009 11:50 πμ
mariatito είπε...
Barbara, μπες στο www.guineapigcages.com και διάβασε για τις τροφές και τους συνδιασμούς για τα Ινδικά χοιρίδια. Ψάξτο, κάπου τα λέει όλα. Είναι οδηγίες σαν τον ΕΟΦ, δηλαδή μελέτες χρόνων σε πειραματόζωα και εκτροφία χοιριδίων, οπότε νομίζω οτι πρέπει να είναι μια αξιόπιστη πηγή πληροφοριών αυτή η ιστοσελίδα. Θα χρειαστείς λεξικό βέβαια, αν τα αγγλικά σου είναι μέτρια.
Για την μπανάνα, να δίνεται λίγο και περιστασιακά, όπως και όλα τα φρούτα που έχουν κουκουτσάκια-καρπούς, πχ. σταφύλι (αφαιρούμε τα κουκούτσια και τη φλούδα πάντα).
Εγώ έχω μια άλλη απορία. Σήμερα πήγα σε ένα petshop και μου είπε η υπάλληλος -έχοντας κάνει και σεμινάριο όπως μου είπε, από εταιρία τροφών, οτι πρέπει να δίνονται άφθονα φρούτα γιατί παθαίνουν υπογλυκαιμίες, αλλά σε ξένα site (που σαφώς το κατέχουν πιό πολύ από την Ελλάδα), λένε, όχι πολλά φρούτα (έως ένα φετάκι μήλου πχ) γιατί παθαίνουν ζάχαρο λόγω φρουκτόζης, οπότε να τρώνε περισσότερα λαχανικά, αλλά σπανίως μαρούλι και μαϊντανό, γιατί είναι κάπως τοξικά γι'αυτά. Ζήτησα και υγρή βιταμίνη C, αλλά επέμενε να μου δώσει κάτι σαν τροφή κουνελιού με διάφορες γεύσεις (μήλο, καρότο)με πρόσθετη βιταμίνη C και μάλιστα θύμωσε που την αμφισβητούσα. Να σημειώσω, οτι και το καρότο πρέπει να δίνεται με μέτρο, γιατί ευνοούνται οι δημιουργίες όγκων στο ζωάκι μας, επειδή επιρρεάζονται οι ορμόνες τους, ιδίως αν έχουν και κληρονομική προδιάθεση.
Αν σε νοιάζει να μάθεις περισσότερα για τη διατροφή τους, στο συγκεκριμένο site, λέει και τη αναλογία ασβεστίου-φοσφώρου στα γεύματά του, οπου το ασβέστιο πρέπει να υπερτερεί αναλογικά από το φόσφωρο (2:1 ή 1.5:1) γιατί ο πλεονάζων φόσφωρος, θα δημιουργήσει αναστάτωση στις ορμόνες, οπότε μακροπρόθεσμα, τη δημιουργία καρκίνων...

17/4/2009 9:30 μμ
valantia είπε...
Γεια σου mariatito!
Το ξέρω αυτό το site! Το έχω στην αρχική σελίδα για τα παιχνίδια!
Ένα άλλο site που εμπιστεύομαι είναι το
www.guinealynx.info όπου το έχω και αυτό στην αρχική σελίδα για τα ιατρικά!
Θα δημιουργήσω και link που να οδηγούν κατ' ευθείαν στις ενότητες των τροφών!

22/4/2009 1:22 πμ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ είπε...
Ευχαριστω .Μπορεις να μου πεις καποια φαγητα που ισως αρεσουν στα ινδικα χοιριδια?

18/4/2009 12:28 μμ

22/4/2009 12:22 πμ
valantia είπε...
Γεια σου Παναγιώτη!
Διάβασε ΟΛΑ τα προηγούμενα σχόλια για να πάρεις μια ιδέα!

22/4/2009 1:22 πμ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
 
ΑΠΦ (Βαρβάρα: Τροφές / Μπανάνα;)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μπανάνα
» Oxbow τροφές
» Τροφές με βιταμίνη C και λιχουδιές
» ΑΠΦ (Χρήστος: Τροφές / Ποια ξηρά τροφή;;)
» ΑΠΦ (Ανώνυμος: Τροφές / Αγγούρι;)

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Διατροφή / Στέγαση - Πάρτε δύο ινδικά χοιρίδια του ίδιου φύλου. :: Τροφές-
Μετάβαση σε:  
Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις