Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!

 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!


 

 φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε?

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ημερομηνία εγγραφής : 04/09/2010
Ηλικία : 30
Τόπος : Bόλος

φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε?   φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε? Empty19/2/2011, 16:20

γενικα ειμαι υπερ της φυσικης διατροφης για εμας και ακομα περισσοτερο για τα ζωα μας,,,τα πτηνα μου ειναι σποροφαγα..οποτε τρωνα σπορους,φρουτα και λαχανικα...
ο σκυλος μου τρωει κροκετες,αλλα πιστευω πως το καλυτερο θα ηταν να τρωει κατα βαση κρεας(κανονικο,ωμο) και καποια αλλα πραγματα που θα τρωγε και στη φυση...

τα ινδικα?ειναι χορτοφαγα..τι θα ετρωγαν στη φυση?
μπορουν να ειναι αρεγε το ιδιο υγειοι(αν οχι περισσοτερο) τρωγοντας σανο,νωπα χορτα,φρουτα και λαχανια καθως και ισως καποιους ξηρους καρπους?
τι τους προσφερει η ξηρα τροφη που δεν μπορουμε να τους προσφετουμε με φυσικο τροπο?

περιμενω τις γνωμες σας και αποψεις σας...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Άννααα

Άννααα


Αριθμός μηνυμάτων : 142
Ημερομηνία εγγραφής : 27/08/2010
Ηλικία : 29
Τόπος : Ίλιον

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε?   φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε? Empty19/2/2011, 16:32

Εγω πιστευω πως δεν μπορουμε καθε μερα να εχουμε στο ψυγειο μας αυτα που θα εβρησκε το χοιριδιακι μας στην φυση ενω η τροφουλα του τα εχει.. λαχανηκα πιστευω ολοι μας δεινουμε στα χοιριδιακα μας αλλα και παλι δεν επαρκουνε... οσο για το σανο δεν γνωριζω και πολλα για να σου πως με σιγουρια και δεν αντικαθηστω το σανο με λαχανκα για να ειμαι εγω σιγουρη πως δεν θα του προκαλεσω καποιο προβλημα εντερικο ή ακομα και στα δοντια του!! Smile αλλα αμα τα ειχαμε ολα αυτα που θα ετρωγε ενα χοιριδιακι στην φυση εγω θα το αντικαθηστουσα με την τροφη του....Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ημερομηνία εγγραφής : 04/09/2010
Ηλικία : 30
Τόπος : Bόλος

φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε?   φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε? Empty19/2/2011, 16:36

το σανο ειναι το χορτο...
δεν λεω να αντικαθιστισουμε τα φρουτο-λαχανικα με το σανο-χορτο...

προσωπικα μου "σπανε" τα νευρα τα παλετς και τα "μπισκοτα" που εχουν οι τροφες...ακομα και στα καναρινια μου φερνω μιγμα σπορων χωρις τετοιες βλακειες απο αθηνα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Άννααα

Άννααα


Αριθμός μηνυμάτων : 142
Ημερομηνία εγγραφής : 27/08/2010
Ηλικία : 29
Τόπος : Ίλιον

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε?   φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε? Empty19/2/2011, 16:38

δεν ειπα οτι η τροφες τους ειναι τελειες.. φυσικα και δεν ειναι.. απλα πιστευω πως ειναι καλυτερες οι τροφες τους συγκρητικα με αυτα που εχουμε εμεις στο ψυγειο!! ^^ ( ο ροζουλης κανει ποπκορνινγκ αυτη την στιγμη <3)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε?   φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε? Empty22/2/2011, 21:08

ΑΓΓΕΛΟΣ2 έγραψε:
ο σκυλος μου τρωει κροκετες,αλλα πιστευω πως το καλυτερο θα ηταν να τρωει κατα βαση κρεας(κανονικο,ωμο)
ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιίίίί! είμαι κατά! πιστεύω πως ένας σκύλος που έχει συνηθίσει να τρώει ωμό κρέας.. μπορεί να φάει και άνθρωπο αν πεινάσει!
και το ωμό κρέας είναι ανθυγιεινό! απ' όσο ξέρω μπορούν να μεταδοθούν ασθένειες στον σκύλο απ' το ωμό κρέας! όχι;

Ακόμη τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια διαφέρουν απ' τα άγρια! Έχουν διαφορετικό τρόπο ζωής επομένως και διαφορετικές διατροφικές απαιτήσεις! Η δική μου άποψη!

Και πιστεύω πως αν θέλουμε να είμαστε σίγουροι/ες ότι παρέχουμε ότι καλύτερο στα κατοικίδια ινδικά χοιρίδιά μας πρέπει να τους δίνουμε:
άφθονο χόρτο (σανό) για τρωκτικά, λίγη ξηρά τροφή για ινδικά χοιρίδια με βιταμίνη C,
αρκετά μικρά κομμάτια καθαρισμένων, πλυμένων και σκουπισμένων λαχανικών πλούσια σε βιταμίνη C πολλές φορές μέσα στη μέρα,
μερικά μικρά κομμάτια καθαρισμένων, πλυμένων και σκουπισμένων φρούτων πλούσια σε βιταμίνη C λίγες φορές μέσα στην εβδομάδα
και νεράκι!

Αυτό τουλάχιστον προτείνουν οι κτηνίατροι που έχουν γνώσεις από ινδικά χοιρίδια και τους εμπιστεύομαι! Κάτι περισσότερο θα ξέρουν!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ημερομηνία εγγραφής : 04/09/2010
Ηλικία : 30
Τόπος : Bόλος

φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε?   φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε? Empty23/2/2011, 11:16

(βαζω απλα 2 λινκ για το ωμο στη διατροφη των σκυλων για να μην βγουμε πολυ οφ!
Κίνδυνοι απο την κατανάλωση ωμού κρέατος
BARF - Τι ταϊζουμε και τι όχι

τωρα απο οσο εχω διαβασει και καταλαβει το ινδικο οπως το ξερουμε σαν κατοικιδιο δεν υπαρχει στη φυση...αλλα υπαρχουν καποια αρκετα κοντινει του συγκενεις...
δεν ειμαι τοσο κατα του να δινω μια ξηρα τροφη συν του σανου,φρουτολαχανικων και χλωρα χορτα αλλα θελω να ξερω αν μπορω να αντικαταστισω την ετοιμη ξηρα τροφη με καποιο δικο μου μηγμα απο αφιδατομενους ισως καρπους καποιους ξηρους καρπους...
απο τι γινονται οι ξηρες τροφες που δινω στο ζωο μου...

γενικα απο σκυλοτροφες μεχρι τροφες ανθρωπων χρεισιμοποιουν πολυ τη σογια και το καλαμποκι...ειναι αυτα καλα βασικα υλικα για να τρεφετε ενα ινδικο?(στα σκυλια πχ δεν ειναι καλο ναδινουμε καλαμποκι,οι ποιο πολλες τροφες ομως το περιεχουν και ειναι μαλιστα και κυριος συστατικο)

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kragion

kragion


Αριθμός μηνυμάτων : 282
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Σαλονίκη....

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε?   φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε? Empty23/2/2011, 14:27

Έχουμε συζητήσει ξανά για τις ξηρές τροφές εδώ:
https://indika-xoiridia.forumgreek.com/t98-topic?highlight=%CE%BE%CE%B7%CF%81%CE%AC

Στο πόστ μου με τις φώτο απο την ξηρά τροφή μας αναφέρω ότι περιέχει:
Σιτάρι, βρώμη, καλαμπόκι, νιφάδες βρώμης και καλαμποκιού, χαρούπι (το οποίο τρώει πρώτο πρωτο), νιφάδες αρακά, pellets (ευτυχώς λίγα) και κομματάκια ξερού χόρτου.

Αυτά εγώ τα βρίσκω και χύμα οπότε παίρνω 100γρ. απο το καθένα και κάνω δική μου μίξη/ δοσολογία. Δεν παραλείπω ΠΟΤΕ φρέσκα λαχανικά για την απαραίτητη βιταμίνη C. Τσεκάρω 100 φορές την χύμα τροφή που παίρνω για μαμούνια κλπ. και την αποθηκεύω σε τάπερ με πάρα πολύ καλό κλείσιμο. Δεν δίνω ποτέ επίσης φρούτα, γιατί περιέχουν ζάχαρη και γιατί ότι άλλη βιταμίνη περιέχουν μπορώ να τους την παρέχω μέσω λαχανικών. Αυτά κάνω εγώ με δική μου ευθύνη. Wink Wink Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://greekguineapigs.forumgreek.com
ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ημερομηνία εγγραφής : 04/09/2010
Ηλικία : 30
Τόπος : Bόλος

φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε?   φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε? Empty23/2/2011, 21:06

οταν περνεις χυμα και κανεις μηγμα προσθετεις και pellets?
δεν τα παω τα pellets...
νιφαδες βρωμης ειναι τα δικα μας κουακερ?ή βλακειες λεω..?

το καλαμποκι ειναι οκ για τη διατροφη τους?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kragion

kragion


Αριθμός μηνυμάτων : 282
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Σαλονίκη....

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε?   φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε? Empty7/3/2011, 02:42

Παίρνω και λίγα pellets ναι. Τα βάζω μόνο και μόνο σαν λιχουδιά. Στο εξωτερικό υπάρχει η oxbow που έχει πολύ ωραία πέλετς αλλά είναι ακριβά για να τα παραγγείλω Ελλάδα, λόγω βάρους και δασμών.
Νιφάδες βρώμης είναι το κουάκερ ναι. Καλαμπόκι αποξηραμένο δεν του βάζω πια, γιατί δεν το τρώει.... Του δίνω το καλοκαίρι φρέσκο...
Το χαρούπι και νιφάδες αρακά δεν τα έχω βρει χύμα.
Εκτός απο το δικό μου μείγμα, του παίρνω και διάφορες άλλες μάρκες γιατί πιστεύω πως η κάθε τροφή έχοντας διαφορετικές αναλογίες και μείγμα σπόρων, των οφελούν περισσότερο. Συν ότι προσλαμβάνει διαφορετικά θρεπτικά συστατικά απο την κάθε μία. Δεν θυμάμαι πιας εταιρίας του είχα πάρει αλλά είχε μέσα καναβούρι και μαύρο ηλιόσπορο και ξετρελλάθηκε! Το μόνο πρόβλημα ήταν ότι οι ηλιόσποροι κολλούσαν στα μπροστινά του δόντια και έπρεπε να του τα ξεκολλήσω. Έτσι αναγκάστηκα έναν έναν να τους βγάλω μέσα απο την τροφή του (και τελικά τους χαρήσαμε σε μια φίλη της αδερφής μου που έχει τσιντσιλά!! sunny ).

Ελπίζω να σε κάλυψα/κατατόπισα!! pirat pirat
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://greekguineapigs.forumgreek.com
ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ημερομηνία εγγραφής : 04/09/2010
Ηλικία : 30
Τόπος : Bόλος

φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε?   φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε? Empty7/3/2011, 11:10

σε αρκετα μεγαλο βαθμο...
ισως με λιγο ψαξιμο μπορουμε να φτιαχνουμε το δικο μας μηγμα...!
εχω σκεφτει και να φιτεψω μια ζαρντινιερα με φυτα βοσκης και να κοβω και δινω και φρεσκα χορτα καθε μερα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε?   φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε? Empty11/3/2011, 16:04

τι δεν επιτρέπεται να περιέχει μία ξηρά τροφή για ινδικά χοιρίδια: http://www.guinealynx.info/pellets.html
μεταφρασμένο το κείμενο στα ελληνικά: http://www.petcorner.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=88:2008-10-16-03-50-14&catid=16:-a-&Itemid=68

το καλαμπόκι, οι ξηροί καρποί και οι σπόροι καλό είναι να μην υπάρχουν στην ξηρά τροφή των ι.χ.!
το θέμα έχει ξανασυζητηθεί κάπου στην κατηγορία Τροφές και στα link παραπάνω!

μεγάλη ποσότητα φρέσκων χόρτων επί καθημερινής βάσης θα προκαλέσει διαταραχή στο πεπτικό σύστημα του ινδικού χοιριδίου και διάρροια! Sad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ημερομηνία εγγραφής : 04/09/2010
Ηλικία : 30
Τόπος : Bόλος

φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε?   φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε? Empty12/3/2011, 14:10

valantia έγραψε:
το καλαμπόκι, οι ξηροί καρποί και οι σπόροι καλό είναι να μην υπάρχουν στην ξηρά τροφή των ι.χ.!
οι περισσοτερες τροφες του εμποριου που εχω δει θα εχουν καποιο-α απ ολα αυτα αν οχι ολα...

αν η τροφη συμφωνα με το κειμενο πρεπει να εχει βαση το χορτο(αλφαλφα ή τιμοθι) τοτε στην ουσια δινουμε παλι χορτα απλα σε αλλη μορφη...ουτε σανο ουτε χλωρα..αλλα σαν κροκετα χορτων σας πουμε?

εχω μπερδευτει με αυτο το θεμα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kragion

kragion


Αριθμός μηνυμάτων : 282
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Σαλονίκη....

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε?   φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε? Empty12/3/2011, 16:08

Συμφωνώ με τον Άγγελο. Παρόλο που οι σπόροι δεν συγκαταλέγονται στο διατροφολόγιo των χοιριδίων, υπάρχουν πάντα μέσα στις τροφές του εμπορίου. Όλες οι τροφές που κυκλοφορούν έχουν τουλάχιστον 2 τους σπόρους που προανέφερα. Τουλάχιστον δεν είναι δηλητηριώδη γι' αυτά!! Έχεις βρεί λύση Βαλαντία? Τί να κάνουμε ένα ένα να βγάζουμε κάθε σποράκι? Άντε και εγώ που την διαλέγω χύμα, δεν παίρνω τους σπόρους. Τί γίνεται με τις υπόλοιπες? Τις συσκευασμένες? Να δίνουμε μόνο pellets? Και αυτά στοίχημα ότι είναι τίγκα στα συντηρητικά και στις χρωστικές ουσίες!! Άσε που κατα 90% για να μην πω 100% όταν ζητάω τροφή για χοιρίδια μου δίνουν τροφή για κουνέλια πράγμα που απαγορεύεται γιατί είναι πολύ παχυντική!!!

Ως προς το χόρτο, είτε το δίνουμε φρέσκο, είτε το αποξηραίνουμε, γιατί έτσι και αλλιώς δεν προλαβαίνει να το φάει όλο χλωρό!! Το μαζεύουμε απο το χωριό μας ή απο τις γλάστρες μας και το στεγνώνουμε σε σκιερό μέρος για να διατηρηθούν όσο το δυνατόν τα θρεπτικά συστατικά!.

Στο εξωτερικό είναι πολύ διαδεδομένο το wheet grass (το γρασίδι απο σπόρους σιταριού), είτε για χοιρίδια, είτε ως αφέχημα για τον ίδιο τον άνθρωπο!

Τον έχουμε εκπαιδεύσει απο την ημέρα που τον πήραμε με φρέσκα χόρτα και λαχανικά. Πιστεύουμε πως είναι ότι καλύτερο για το ζωάκι μας η φυσική του διτροφή. Και φυσικά ξεκινήσαμε να του μαθαίνουμε σταδιακά αυτή την φυσική διατροφή, όχι αμέσως απο την 1η μέρα μεγάλες ποσότητες χλωρού χόρτου!!

Είμαστε πάντως ανοιχτές σε όλες τις προτάσεις..!! Wink Wink Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://greekguineapigs.forumgreek.com
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε?   φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε? Empty14/6/2011, 17:29

μεταξύ πολλών άλλων οι ξηρές τροφές περιέχουν λαχανικά, φρούτα, βότανα, δημητριακά κτλ σε ξηρά μορφή!

από εδώ μπορείτε να δείτε τα συστατικά κάποιων θεωρούμενων καλών ξηρών τροφών:
Cavy Cuisine (Timothy based by Oxbow), Cavy Performance (Alfalfa based by Oxbow)
http://www.guinealynx.info/forums/viewtopic.php?p=76688#76688
ALFALFA COMPLETE, TIMOTHY CHOICE
http://www.guinealynx.info/forums/viewtopic.php?p=622420#622420

η ολοκληρωτική αντικατάσταση της ξηράς τροφής με φυσική.. φαντάζομαι ότι θα μπορούσε να γίνει
αλλά θα προϋπόθετε σταδιακή εισχώρηση, πολύ προσοχή, πολλές γνώσεις και πολύ κόπο..
αν θα θέλαμε το ινδικό χοιρίδιό μας να λαμβάνει όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά για τον οργανισμό του!

προσωπικά όμως προτιμώ τον δοκιμασμένο τρόπο που έχω αναφέρει πιο πάνω (δηλ. ξηρό χόρτο, ξηρά τροφή, λαχανικά, νερό)!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
 
φυσική διατροφή, θα μπορούσαμε άραγε?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Βιταμίνη C
» guineapigdiet.net ένα καλό site για τη διατροφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Διατροφή / Στέγαση - Πάρτε δύο ινδικά χοιρίδια του ίδιου φύλου. :: Τροφές-
Μετάβαση σε:  
Forumgreek.com | Animals | Rodent | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις