Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!

 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!


 

 Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί;

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
maria_lulu

maria_lulu


Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ημερομηνία εγγραφής : 13/04/2011
Τόπος : Νίκαια, Αττική

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί;   Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί; Empty13/4/2011, 15:01

Γεια σαςSmile Ειμαι νεο μελος και ηθελα να ρωτησω κατιSmile

Εχω 3 ινδικα χοιριδια, 2 αρσενικα και 1 θηλυκο. Εχω το αρσενικο με το θηλυκο ινδικο χοιριδιο μαζι αλλα το αλλο αρσενικο το εχω μονο του.:/ Ειναι οικογενεια. Μαμα, πατερας και παιδι. Το παιδι το εχω μονο του.

Θελω να σας ρωτησω, αν μπορω να βαλω τον πατερα με τον γιο μαζι και για την μητερα να παρω ενα αλλο θηλυκο για παρεα. Γινεται; Επισης σε τι διαστασεις κλουβι πρεπει;Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kragion

kragion


Αριθμός μηνυμάτων : 282
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Σαλονίκη....

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί;   Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί; Empty13/4/2011, 15:43

Σίγουρα θα πρέπει να χωρίσεις τα αρσενικά σου απο την θηλυκιά για να μην έχεις ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες! Για την θηλυκιά, είναι δική σου απόφαση αν θα πάρεις ή όχι... Μπορείς να τα φροντίζεις? Έχεις την οικονομική δυνατότητα να καλύψεις την όποια ιατρική φροντίδα χρειάζονται κλπ κλπ. Επίσης να σκεφτείς το ενδεχόμενο τα 2 θηλυκά να μην ταιριάξουν καθόλου. Είσαι προετοιμασμένη για όλα αυτά?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://greekguineapigs.forumgreek.com
maria_lulu

maria_lulu


Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ημερομηνία εγγραφής : 13/04/2011
Τόπος : Νίκαια, Αττική

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί;   Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί; Empty13/4/2011, 15:58

Ναι...:/ Αλλα τα ινδικα χοιριδια ειναι κοινωνικα ζωα... Ειναι κριμα να την εχω μονη της:/ Τα 2 αρσενικα μπορουν να μεινουν μαζι στο ιδιο κλουβι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kragion

kragion


Αριθμός μηνυμάτων : 282
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Σαλονίκη....

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί;   Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί; Empty13/4/2011, 16:02

Το γνωρίζω ότι είναι κοινωνικά!! Μπορείς να βάλεις τα αρσενικά μαζί και τα κλουβιά δίπλα δίπλα (με τις θηλθκιάς) ή να το χωρίσεις στη μέση αν είναι πολύ μεγάλο... Ο ελάχιστος χώρος για 2 χοιρίδια είναι 0,70 τ.μ. Διάβασε εδώ:
https://indika-xoiridia.forumgreek.com/t681-topic?highlight=%CE%BC%CE%AD%CE%B3%CE%B5%CE%B8%CE%BF%CF%82+%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%B2%CE%B9%CE%BF%CF%8D


Έχει επεξεργασθεί από τον/την kragion στις 13/4/2011, 16:24, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://greekguineapigs.forumgreek.com
maria_lulu

maria_lulu


Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ημερομηνία εγγραφής : 13/04/2011
Τόπος : Νίκαια, Αττική

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί;   Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί; Empty13/4/2011, 16:19

Ωραια. Μπορω να βαλω τα 2 αρσενικα μαζι και το θηλυκο μονο του διπλα τους; Κανει να τα βαλω τα 2 αρσενικα σε κλουβι για κουνελια (το μεγαλο μεγεθος);
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kragion

kragion


Αριθμός μηνυμάτων : 282
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Σαλονίκη....

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί;   Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί; Empty13/4/2011, 16:23

Νομίζω ότι ήδη σου απάντησα!!
Μέτρησε με την μεζούρα το κουνελοκλουβί σου, για να υπολογίσεις και να δείς αν είναι εντάξει! Δεν μπορώ να μαντέψω το μέγεθός του! Suspect Suspect
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://greekguineapigs.forumgreek.com
maria_lulu

maria_lulu


Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ημερομηνία εγγραφής : 13/04/2011
Τόπος : Νίκαια, Αττική

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί;   Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί; Empty13/4/2011, 16:28

Ειναι 45*80.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kragion

kragion


Αριθμός μηνυμάτων : 282
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Σαλονίκη....

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί;   Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί; Empty13/4/2011, 16:40

Κομπιουτεράκι: 0,45 Χ 0,8 = 0,36. Εμείς θέλουμε τουλάχιστον 0,70 του τετραγωνικού (δηλαδή: 1 μέτρο X 70 εκατοστά (0,70 δηλαδή) = 0,7 του τετραγωνικού!)!! Οπότε όπως καταλαβαίνεις αυτό το μέγεθος δεν φτάνει ούτε για το 1 χοιριδιάκι!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://greekguineapigs.forumgreek.com
maria_lulu

maria_lulu


Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ημερομηνία εγγραφής : 13/04/2011
Τόπος : Νίκαια, Αττική

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί;   Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί; Empty13/4/2011, 16:44

Δεν βρισκω πολυ μεγαλα κλουβια εδω... Που μπορω να βρω μεγαλυτερα κλουβια ή να κατασκευασω;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kragion

kragion


Αριθμός μηνυμάτων : 282
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Σαλονίκη....

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί;   Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί; Empty13/4/2011, 16:54

Να βρείς έχει σε μεγάλα pet shop. Για να κατασκευάσεις μπορείς να βάλεις για πάτο πολυκαρβονικό (ή πολυκαρμπονικό) πλαστικό και για κάγκελα κουνελόσυρμα. Σε λίγο θα ανεβάσω και ένα βίντεο απο το νέο μου κλουβί. Κάνε και μια αναζήτηση στο φόρουμ για να πάρεις ιδέες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://greekguineapigs.forumgreek.com
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί;   Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί; Empty2/5/2011, 15:29

Καλωσήρθες! Καλή διαμονή maria_lulu!
Όπως είπε και η kragion θα πρέπει να χωρίσεις το αρσενικό απ' το θηλυκό
διαφορετικά το θηλυκό θα σου γεννάει συνέχεια με ότι κινδύνους και προβλήματα αυτό συνεπάγεται!

Τα ινδικά χοιρίδια είναι κοινωνικά ζωάκια!
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις μαζί στο ίδιο κλουβί τα δύο αρσενικά και σ' άλλο κλουβί το θηλυκό σου παρέα μαζί μ' ένα ακόμη του ίδιου φύλου
και μακριά το ένα κλουβί απ' το άλλο για να αποφύγεις τυχόν καβγάδες των αρσενικών για τη διεκδίκηση των θηλυκών!
http://www.cavyspirit.com/sociallife.htm

Το θέμα έχει συζητηθεί ξανά! Αν θέλεις κάνε αναζήτηση στο forum για πληροφορίες γιατί τώρα επαναλαμβανόμαστε!
Για το θέμα του κλουβιού κοίτα στη σχετική κατηγορία!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
Eirini K.

Eirini K.


Αριθμός μηνυμάτων : 11
Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2012
Τόπος : Κιλκίς

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί;   Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί; Empty18/7/2012, 16:19

Από εμπειρία δεν θα σου συνισθούσα να βάλεις τα δύο αρσενικά μαζί αφότου ξέρουν ότι η θυληκιά είναι εκεί . Θα δαγκώνονται ! Επείσης πρέπει να βγάλεις το αρσενικό από το θυληκό για λόγο εγκυμοσύνης όπως είπε και η valantia . Εμένα πάντως θα μου άρεσε η ιδέα να πάρεις και δεύτερη θυληκιά και να την βάλεις μαζί της . Εγώ σου είπα την γνώμη μου από εκεί και πέρα είναι δική σου η απόφαση για το τι θα κάνεις ! :-)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://guineapig.forumgreek.com/
 
Αρσενικά ινδικά χοιρίδια μαζί;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Χαρίζονται 2 αρσενικά ινδικά χοιρίδια
» Χαρίζονται 2 αρσενικά ινδικά χοιρίδια
» Χαρίζονται 3 αρσενικά ινδικά χοιρίδια
» χαρίζονται 4 αρσενικά ινδικά χοιρίδια
» Χαρίζονται 2 αρσενικά ινδικά χοιρίδια

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Διατροφή / Στέγαση - Πάρτε δύο ινδικά χοιρίδια του ίδιου φύλου. :: Συμβίωση-
Μετάβαση σε:  
Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις