Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!

 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!


 

 Αρσενικό & θηλυκό σε ξεχωριστό κλουβί. 'Εχετε εμπειρία;

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
annouska05

annouska05


Αριθμός μηνυμάτων : 56
Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2010
Ηλικία : 41
Τόπος : Καβάλα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Αρσενικό & θηλυκό σε ξεχωριστό κλουβί. 'Εχετε εμπειρία; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αρσενικό & θηλυκό σε ξεχωριστό κλουβί. 'Εχετε εμπειρία;   Αρσενικό & θηλυκό σε ξεχωριστό κλουβί. 'Εχετε εμπειρία; Empty15/4/2011, 23:47

Αρσενικό & θηλυκό σε ξεχωριστό κλουβί. 'Εχετε εμπειρία; Dsc00898k.th

Τελικά το μικρό μου αποδείχθηκε πως είναι άντρας με τα ΟΛΑ του! Την περασμένη Παρασκευή μας το επιβεβαίωσε και η κτηνίατρος. Να μην αναφέρω τον προηγούμενο που επέμενε ότι κατά 90% είναι θηλυκό! Μα κύριος.....είναι αρσενικό!Ολοκάθαρα, δεν το βλέπεις...τι δεν καταλαβαίνεις!
Είμαι σε απίστευτα δύσκολη θέση.Το μικρό είναι τόσο χαρούμενο και όμορφο...οι πιθανότητες είναι :ή στείρωση, ή να χαρίσω το αρσενικό ή να τα κρατήσω μαζί σε ξεχωριστά κλουβιά. Επέμβαση δεν θέλω να του κάνω γτ είναι κρίμα κ ποτέ δεν ξέρεις τι επιπλοκές μπορεί να έχει. Το θεωρώ τελικά εγωιστικό να χειρουργήσω το μικρό επειδή ΕΓΩ θέλω να τα έχω μαζί... σε ξεχωριστά κλουβιά πως μπορεί να λειτουργήσει; Θα βγάζω δηλ. πότε το ένα έξω..πότε το άλλο;Έχετε εμπειρία από κάτι τέτοιο;
Κ αν αποφασίσω να το δώσω θα ζοριστώ πάρα πολύ!!!
Το Πάσχα έχουμε οικογενειακό συμβούλιο! scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NasiralDin




Αριθμός μηνυμάτων : 257
Ημερομηνία εγγραφής : 20/05/2010
Ηλικία : 33
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Αρσενικό & θηλυκό σε ξεχωριστό κλουβί. 'Εχετε εμπειρία; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρσενικό & θηλυκό σε ξεχωριστό κλουβί. 'Εχετε εμπειρία;   Αρσενικό & θηλυκό σε ξεχωριστό κλουβί. 'Εχετε εμπειρία; Empty16/4/2011, 00:39

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να έχεις τον μικρό σε διαφορετικό κλουβί κοντά στο άλλο ώστε να έχουν μια επαφή και για να μην νιώθει μόνος του....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
annouska05

annouska05


Αριθμός μηνυμάτων : 56
Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2010
Ηλικία : 41
Τόπος : Καβάλα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Αρσενικό & θηλυκό σε ξεχωριστό κλουβί. 'Εχετε εμπειρία; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρσενικό & θηλυκό σε ξεχωριστό κλουβί. 'Εχετε εμπειρία;   Αρσενικό & θηλυκό σε ξεχωριστό κλουβί. 'Εχετε εμπειρία; Empty16/4/2011, 09:22

Προς το παρόν τους έχω στο μεγάλο κλουβί,που το έχω χωρίσει στα 2 με μια σχάρα ανάμεσα. Από την 1η στιγμή ευτυχώς δεν παραπονέθηκε κανένα...έχουν το δωμάτιο τους γι'αυτό!! Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NasiralDin




Αριθμός μηνυμάτων : 257
Ημερομηνία εγγραφής : 20/05/2010
Ηλικία : 33
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Αρσενικό & θηλυκό σε ξεχωριστό κλουβί. 'Εχετε εμπειρία; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρσενικό & θηλυκό σε ξεχωριστό κλουβί. 'Εχετε εμπειρία;   Αρσενικό & θηλυκό σε ξεχωριστό κλουβί. 'Εχετε εμπειρία; Empty16/4/2011, 10:34

Η καλύτερη λύση. Είναι καλύτερα έτσι, θα βλέπουν ο ένας τον άλλο και δεν θα νιώθουν μοναξιά Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kragion

kragion


Αριθμός μηνυμάτων : 282
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Σαλονίκη....

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Αρσενικό & θηλυκό σε ξεχωριστό κλουβί. 'Εχετε εμπειρία; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρσενικό & θηλυκό σε ξεχωριστό κλουβί. 'Εχετε εμπειρία;   Αρσενικό & θηλυκό σε ξεχωριστό κλουβί. 'Εχετε εμπειρία; Empty16/4/2011, 10:49

Η δική μου γνώμη πάντως είναι να τον στειρώσεις... Στην Θεσσαλονίκη υπάρχουν (ελάχιστοι) κτηνίατροι που γνωρίζουν, οπότε πιστεύω πως μπορείς να το κάνεις και με ασφάλεια. Είναι και μικρός και είναι και αυτό ένα σύν. Άλλο πράγμα είναι η επαφή, δηλ να κουρνιάζουν μαζί, να παίζουν μαζί, να τσακώνονται μαζί και άλλο είναι να βλέπουν ο ένας την άλλη σαν μουσειακό κομμάτι. Επίσης την εποχή που θα έχουν οίστρο πιστεύω ότι θα έχεις έξτρα μυρωδιές... Βεβαίως είναι γνώμη μου,το ξαναλέω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://greekguineapigs.forumgreek.com
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Αρσενικό & θηλυκό σε ξεχωριστό κλουβί. 'Εχετε εμπειρία; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρσενικό & θηλυκό σε ξεχωριστό κλουβί. 'Εχετε εμπειρία;   Αρσενικό & θηλυκό σε ξεχωριστό κλουβί. 'Εχετε εμπειρία; Empty2/5/2011, 14:22

Ποια ήταν τελικά η απόφαση του οικογενειακού συμβουλίου;;

Αν τελικά κράτησες και τα δύο και δεν στείρωσες το αρσενικό.. το χώρισμα-σχάρα στη μέση του κλουβιού είναι η καλύτερη δυνατή λύση!
Τώρα κατά τη διάρκεια της κοινής βόλτας τους εκτός κλουβιού θα πρέπει να προσέχεις πολύ μη ζευγαρώσουν μεταξύ τους και βρεθείς με ακόμη περισσότερα χοιριδιάκια! Rolling Eyes

Αν τελικά αποφάσισες να στειρώσεις το αρσενικό και πάνε όλα καλά κατά την επέμβαση..
αφαιρείς το χώρισμα-σχάρα απ' τη μέση του κλουβιού και δημιουργείς την πιο ιδανική κατάσταση!

Για να στειρωθεί ένα χοιριδιάκι πρέπει να είναι υγιές, άνω των 650 γραμμαρίων και τουλάχιστον 3 μηνών!
Πληροφορίες για τη στείρωση των ινδικών χοιριδίων:
http://www.cavyspirit.com/neutering.htm
http://jackiesguineapiggies.com/neutering.html


Έχει επεξεργασθεί από τον/την valantia στις 4/5/2011, 17:49, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
annouska05

annouska05


Αριθμός μηνυμάτων : 56
Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2010
Ηλικία : 41
Τόπος : Καβάλα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Αρσενικό & θηλυκό σε ξεχωριστό κλουβί. 'Εχετε εμπειρία; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρσενικό & θηλυκό σε ξεχωριστό κλουβί. 'Εχετε εμπειρία;   Αρσενικό & θηλυκό σε ξεχωριστό κλουβί. 'Εχετε εμπειρία; Empty4/5/2011, 07:49

Τα νέα είναι ευχάριστα κ ανώδυνα! Αποφασίσαμε να κράτήσουμε τον μικρό μπόμπιρα σε κλουβί με χώρισμα. Στην αρχη το κάναμε έτσι κ το δέχτηκαν κ τα 2 χωρίς γκρίνιες... Το Πάσχα τον άφησα στο πατρικό μου στην Καβάλα μαζί με τους γονείς μου που είναι όχι απλά ξετρελαμένοι.....τι να λεω!Εγώ έχω την μεγάλη μαζί μου στην Θεσ.κη κ όποτε πηγαίνω Καβάλα τα έχουμε παρέα σε διπλανα κλουβιά. Ναι όντως στη βόλτα χρειάζονται προσοχή αλλά δείχνουν πολύ χαρούμενα!Οπότε τέλος καλό όλα ΚΑΛΑ!!! cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αρσενικό & θηλυκό σε ξεχωριστό κλουβί. 'Εχετε εμπειρία;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» επιτίθεται το ένα θηλυκό στο άλλο θηλυκό γιατί το ζηλεύει;
» Έχω ένα αρσενικό να πάρω και δεύτερο αρσενικό...;;;
» ΑΠΦ (Ανώνυμος: Συμβίωση / Έχω ένα αρσενικό! Να πάρω κι ένα θηλυκό;)
» Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό;
» επιθυμώ να υιοθετήσω ένα ινδικό χοιρίδιο αρσενικό ή θηλυκό...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Διατροφή / Στέγαση - Πάρτε δύο ινδικά χοιρίδια του ίδιου φύλου. :: Συμβίωση-
Μετάβαση σε:  
Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις