Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!

 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!


 

 από πότε μπορώ να το πλύνω;

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
guineapigholic

guineapigholic


Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 21/05/2011
Ηλικία : 35

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

από πότε μπορώ να το πλύνω; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: από πότε μπορώ να το πλύνω;   από πότε μπορώ να το πλύνω; Empty28/5/2011, 13:40

Εγω ποτε μπορω να το πλυνω? Το εχω τρεις μερες αλλα μου φαινεται "βρωμικο". Ξυνεται συνεχεια (ο κτηνιατρος ειπε οτι δεν εχει παρασιτα κτλ)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

από πότε μπορώ να το πλύνω; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: από πότε μπορώ να το πλύνω;   από πότε μπορώ να το πλύνω; Empty20/6/2011, 17:21

Ο κτηνίατρος ήταν σίγουρα καλός κτηνίατρος εξωτικών ζώων ε;
Αν το πήρες από pet shop ίσως το τρίχωμά του να θάμπωσε απ' τις συνήθως άσχημες συνθήκες διαβίωσης των ζώων σ' αυτά τα μαγαζιά!
Με καθημερινή καθαριότητα κλουβιού και σωστή διατροφή το τρίχωμα θα επανακτήσει σχετικά γρήγορα τη χαμένη του λάμψη! ;-) Το υγιές τρίχωμα λάμπει!!
Κάποια ινδικά χοιρίδια όμως έχουν και ένα υπολειπόμενο γονίδιο που τους προσδίδει ένα υπερβολικά γυαλιστερό τρίχωμα!
Αυτά τα χοιριδιάκια όμως είναι πιο ευαίσθητα απ' τα άλλα! :-( (τα σατέν/ satin δηλαδή)!

Τώρα τα ινδικά χοιρίδια -ειδικά τα κοντότριχα- καθαρίζονται και μόνα τους! Κάνουν καθημερινά αρκετές πλύσεις μ' ένα άσπρο υγρό που εκρέεται απ' τα μάτια τους! Rolling Eyes
Δεν είναι ανάγκη να τα κάνετε μπάνιο και 'σεις! Το μπάνιο δεν είναι καθόλου διασκεδαστικό για τα ινδικά χοιρίδια! Φοβούνται πάρα πολύ κατά τη διάρκειά του!
Αν όμως επιμένετε να τα κάνετε μπάνιο.. καλό θα ήταν να έχουν εξοικειωθεί πρώτα μαζί σας! Μην είναι πολύ τραυματική η πρώτη τους επαφή με το νερό και το σαμπουάν!
Νομίζω ότι ένα μπανάκι μία φορά το τρίμηνο και υπό τις κατάλληλες προϋποθέσεις και συνθήκες αρκεί!
Πάντα χρησιμοποιούμε κατάλληλο σαμπουάν γι' αυτά τα ζώα, δεν βρέχουμε κεφάλι και αυτιά και στεγνώνουμε πολύ καλά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
 
από πότε μπορώ να το πλύνω;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Πότε μπορώ να του μάθω το όνομά του;
» Πως μπορώ να καταλάβω πότε θέλει τσίσα??
» Εγκυμοσύνη από πότε μέχρι πότε;
» ΑΠΦ (Βαρβάρα: Ζευγάρωμα / Από πότε;;)
» Χτένισμα κάθε πότε;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Περιποίηση - Μην ξεχνάτε να κόβετε τα νύχια πριν τη φλέβα στα ινδικά χοιρίδια. :: Περιποίηση-
Μετάβαση σε:  
Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις