Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!

 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!


 

 Νέος στα ινδικά χοιρίδια

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
guinea




Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 05/10/2011

Νέος στα ινδικά χοιρίδια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Νέος στα ινδικά χοιρίδια   Νέος στα ινδικά χοιρίδια Empty5/10/2011, 15:07

Καλησπερα παιδια, χαιρομαι που βρηκα αυτο το φορουν ωστε να μπορω να ρωταω διαφορα..σημερα πηρα το πρωτο μου ι.χ..ειναι θυληκο και ειναι 3 μηνων περιπου...του πηρα ενα κλουβι,ενα σπιτακι μικρο, το μισο χωραει μεσα, πιπιλα για το νερο του κ ενα μπολ που του εχω μονιμα ξηρα τροφη...φαινεται αρκετα τρομαγμενο οταν ειμαι κοντα του κ του μιλαω..επισης του εχω κατω στο πατο του κλουβιου μια μπαρα με βιταμινη C .να ανυσηχω που ολη την ωρα τρωει και πινει παααρα πολυ νερο???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Katsvag




Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ημερομηνία εγγραφής : 01/05/2011

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Νέος στα ινδικά χοιρίδια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος στα ινδικά χοιρίδια   Νέος στα ινδικά χοιρίδια Empty5/10/2011, 19:23

Καλορίζικη η μικρή σου. Καλο θα ήταν να του πάρεις και μια ταιστρα για χόρτο. Είναι η βασική τους τροφή. Ειναι λογικό να είναι τρομαγμένη , γιατί ακόμα δεν σε γνωρίζει. Με λίγη υπομονή και προσπάθεια ομως θα ηρεμήσει. Μην ανησυχείς για το οτι πίνει πολυ νερο και τρωει. Συνηθως στα pet shop δεν εχουν και την καλυτερη περιποιηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
guinea




Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 05/10/2011

Νέος στα ινδικά χοιρίδια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος στα ινδικά χοιρίδια   Νέος στα ινδικά χοιρίδια Empty5/10/2011, 22:17

Α...Σ ευχαριστω πολυ!! απο χορτα τι να βαλω, γιατι δεν μου ειπαν τιποτα στο πετ σοπ που το πηρα...εχω λιγο σανο απο το κουνελι της αδερφης μου, κανει???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Νέος στα ινδικά χοιρίδια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος στα ινδικά χοιρίδια   Νέος στα ινδικά χοιρίδια Empty11/10/2011, 14:15

Και 'μεις χαιρόμαστε που σ' έχουμε εδώ!
Καλωσήρθες και καλή διαμονή! Να χαίρεσαι το χοιριδιάκι! :-)

Συμφωνώ με τον Katsvag! Πρέπει οπωσδήποτε να της δίνεις άφθονο ξερό χόρτο για τρωκτικά γιατί διαφορετικά θα υπάρξει πρόβλημα με το πεπτικό της σύστημα! :-(
Το χόρτο δεν πρέπει να απουσιάζει ποτέ απ' το κλουβί της! Θα το βρεις στα pet shop!

Και είναι φυσιολογικό που έχει μεγάλη όρεξη! Όλα τα ινδικά χοιρίδια έτσι είναι! Όλη την ώρα τρώνε και αφοδεύουν! ;-)
Να ανησυχούσες αν δεν έτρωγε.. Η ανορεξία είναι σύμπτωμα ασθένειας!

Ελπίζω να την έχεις σε μεγάλο κλουβί ε; Τα ινδικά χοιρίδια παίζουν τρέχοντας και πηδώντας!
Ακόμη τους αρέσει το κρύψιμο, το ροκάνισμα και η παρέα των ομοειδών τους!
Θα ήταν τέλειο αν έπαιρνες ένα ακόμη ινδικό χοιρίδιο του ίδιου φύλου και να το είχες και αυτό μαζί με το άλλο στο ίδιο κλουβί!
Διάβασε και τα θέματα της κατηγορίας συμβίωση!

τα ινδικά χοιρίδια είναι φοβητσιάρικα ζωάκια! είναι φυσιολογικό να σε φοβάται στην αρχή!
διάβασε και τα θέματα της κατηγορίας εξημέρωση για να αποφύγεις λάθη προσέγγισης!

Τα ινδικά χοιρίδια πρέπει να τρώνε οπωσδήποτε άφθονο ξερό χόρτο (σανό) για τρωκτικά και ξηρά τροφή για ινδικά χοιρίδια με βιταμίνη C!
Ακόμη, θα πρέπει να τρώνε μικρά κομματάκια καθαρισμένων, πλυμμένων και σκουπισμένων λαχανικών πλούσιων σε βιταμίνη C πολλές φορές μέσα στη μέρα
και σπανιότερα μικρά κομματάκια καθαρισμένων, πλυμμένων και σκουπισμένων φρούτων πλούσιων σε βιταμίνη C!
Όμως οποιαδήποτε αλλαγή στην τροφή τους και τη ζωή τους θα πρέπει να γίνεται σταδιακά!

Βιντεάκι μου για τη φροντίδα:
Φροντίδα ινδικού χοιριδίου σε βίντεο:


Ότι ρωτάς όμως έχει ξανααπαντηθεί πάρα πολλές φορές στο forum!
Θα σε παρακαλέσω να διαβάσεις πρώτα τους κανόνες συγγραφής και αν μετά έχεις κάποια άλλη απορία.. μπορείς να ξαναγράψεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
 
Νέος στα ινδικά χοιρίδια
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» O akis-loucifer χαρίζει 16 ινδικά χοιρίδια (και αβησσυνίας)
» Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες;
» Τα ινδικά χοιρίδιά μου
» ο νασούλης μου
» χαρίζονται ινδικά χοιρίδια

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ FORUM - ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Μη διστάσετε να γράψετε σχόλια, ιδέες, προτάσεις ή να χαιρετήσετε :: Αν θέλετε να γράψετε ένα γεια, γράψτε το εδώ-
Μετάβαση σε:  
Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις