Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!

 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!


 

 Βιταμίνη C με λαχανικά, σταγόνες ή δισκία;;

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
whatsername

whatsername


Αριθμός μηνυμάτων : 28
Ημερομηνία εγγραφής : 04/03/2012
Ηλικία : 41
Τόπος : Ξάνθη

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Βιταμίνη C με λαχανικά, σταγόνες ή δισκία;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Βιταμίνη C με λαχανικά, σταγόνες ή δισκία;;   Βιταμίνη C με λαχανικά, σταγόνες ή δισκία;; Empty7/3/2012, 08:59

Έχω δύο ινδικά χοιρίδια και ρώτησα έναν κτηνίατρο σχετικά με την βιταμίνη C. Μου είπε ότι είναι καλύτερα να τα δίνω σταγόνες παρά λαχανικά επειδή μπορεί τα λαχανικά να έχουν έστω και λίγο φυτοφάρμακο και μπορεί να τα πειράξει στο στο στομαχάκι τους. Εσείς τι λέτε να κάνω που έχετε περισότερη εμπειρία??? Rolling Eyes Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lily1




Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 07/03/2012

Βιταμίνη C με λαχανικά, σταγόνες ή δισκία;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βιταμίνη C με λαχανικά, σταγόνες ή δισκία;;   Βιταμίνη C με λαχανικά, σταγόνες ή δισκία;; Empty7/3/2012, 12:05

Αγαπητέ φίλε, νομίζω πως δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Αν πλένεις καλά α λαχανικά δεν διατρέχει κανένα κίνδυνο. Ισχύει ότι και σε εμας τους ανθρώπους με τα φυτοφάρμακα. Ενδέχεται όμως, να υπάρξουν άλλου είδους παρενέργειες και κυρίως ορμονική υφής. Για παράδειγμα η δική μου η Λίλυ, μάλλον λόγω των λαχνικών που της δίνω, έχει αυξήσει τις σεξουαλικές της ορμές ( https://indika-xoiridia.forumgreek.com/t1265-topic#6117 ).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Βιταμίνη C με λαχανικά, σταγόνες ή δισκία;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βιταμίνη C με λαχανικά, σταγόνες ή δισκία;;   Βιταμίνη C με λαχανικά, σταγόνες ή δισκία;; Empty10/3/2012, 00:11

χαχα.. Smile δεν νομίζω οι ορμές να είναι απ' τα λαχανικά αλλά και πάλι με όλα αυτά που μας ταϊζουν.. ποτέ δεν ξέρεις... Rolling Eyes

ο καλύτερος τρόπος για να δώσεις βιταμίνη C στο χοιριδιάκι σου είναι να αγοράσεις μασώμενες βιταμίνης C των 100mg απ' το φαρμακείο σου!
κόβε τα δισκία στα τέσσερα έτσι ώστε το κάθε κομμάτι να περιέχει 25mg βιταμίνης C και δίνε του από ένα τέτοιο κομματάκι των 25mg την ημέρα!
τα ινδικά χοιρίδια πρέπει να προσλαμβάνουν καθημερινά περίπου 25mg βιταμίνης C ανά κιλό! http://www.guinealynx.info/diet.html#c

μην του στερείς όμως απ' το διαιτολόγιό του και μικρά κομματάκια λαχανικών όπως το καρότο και η πιπεριά που έχουν αρκετή βιταμίνη C!
ξετρελαίνονται με τα φρέσκα λαχανικά!
ισχύει ότι τα λαχανικά έχουν φυτοφάρμακα γι' αυτό πριν τα δώσουμε στα χοιριδιάκια μας πάντα: ξεφλουδίζουμε, πλένουμε καλά, σκουπίζουμε..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
mairoutsa

mairoutsa


Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 11/02/2012
Ηλικία : 33
Τόπος : Φλώρινα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Βιταμίνη C με λαχανικά, σταγόνες ή δισκία;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βιταμίνη C με λαχανικά, σταγόνες ή δισκία;;   Βιταμίνη C με λαχανικά, σταγόνες ή δισκία;; Empty10/3/2012, 17:54

Εμένα ο λούσιφερ δεν τρώει κανένα άλλο φρούτο ή λαχανικό εκτός από το μήλο. Γνωρίζω ότι το μήλο δεν έχει μεγάλη ποσότητα βιταμίνης C και προτιμώ τις σταγόνες είναι η πιο βολικές και μπαίνουν και στο νεράκι τους. Και εφόσον πίνει αρκετό νερό την ημέρα μένω ήσυχη για την ποσότητα που καταναλώνει. Επιπλέον οι τροφές που κυκλοφορούν στο εμπόριο περιέχουν βιταμίνη C.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cookingandcreating.blogspot.com/
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Βιταμίνη C με λαχανικά, σταγόνες ή δισκία;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βιταμίνη C με λαχανικά, σταγόνες ή δισκία;;   Βιταμίνη C με λαχανικά, σταγόνες ή δισκία;; Empty21/3/2012, 14:06

οι σταγόνες έχουν κάποια μειονεκτήματα όπως ότι:
Arrow right μπορεί να επηρεάσουν τη γεύση του νερού και τα ινδικά χοιρίδια να πίνουν λιγότερο..
Arrow right κάποια ινδικά χοιρίδια πίνουν πολύ νερό και κάποια λίγο έτσι αν έχεις παραπάνω από ένα ινδικό χοιρίδιο στο κλουβί
δεν θα μπορείς να υπολογίσεις τη βιταμίνη C που παίρνει το καθένα..
Arrow right και το σημαντικότερο το ασκορβικό οξύ αλλοιώνεται ταχύτατα μόλις προστεθεί στο νερό :-( με αποτέλεσμα
τα ινδικά χοιρίδια να λαμβάνουν πολύ λιγότερη βιταμίνη C απ' όσο εσύ πιστεύεις ότι τους δίνεις..

ένα μπουκαλάκι με μασώμενες βιταμίνες C των 100mg -που εσύ θα τις κόβεις στα τέσσερα και θα δίνεις από ένα κομμάτι την ημέρα-
δεν κοστίζει πολύ και κρατάει για αρκετό καιρό..
είναι ο μόνος τρόπος για να είσαι σίγουρη πόση βιταμίνη C παίρνει καθημερινά το χοιριδιάκι σου..

πηγή: http://www.guinealynx.info/diet.html#c
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
whatsername

whatsername


Αριθμός μηνυμάτων : 28
Ημερομηνία εγγραφής : 04/03/2012
Ηλικία : 41
Τόπος : Ξάνθη

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Βιταμίνη C με λαχανικά, σταγόνες ή δισκία;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βιταμίνη C με λαχανικά, σταγόνες ή δισκία;;   Βιταμίνη C με λαχανικά, σταγόνες ή δισκία;; Empty25/4/2012, 17:00

ρώτησα στο φαρμακείο για μασώμενες βιταμίνες C και δεν έχει μου έδειξε μόνο αναβραζώμενες μπορείτε να μου πείτε κάποια μάρκα???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Βιταμίνη C με λαχανικά, σταγόνες ή δισκία;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βιταμίνη C με λαχανικά, σταγόνες ή δισκία;;   Βιταμίνη C με λαχανικά, σταγόνες ή δισκία;; Empty2/5/2012, 19:58

εγώ επειδή δεν βρήκα στο φαρμακείο μου των 100mg πήρα των 500mg της HeathAid και της κόβω γύρω στα 16-20 κομμάτια..
των 100mg κόβονται στα τέσσερα και στην Ελλάδα κυκλοφορούν για παράδειγμα από τη Solgar!
και οι δύο είναι για χορτοφάγους, φυτοφάγους!

Βιταμίνη C με λαχανικά, σταγόνες ή δισκία;; E2804_Kangavites_Vitamin_C_100mg_Orange_Burst_90_T1_W275_H
Βιταμίνη C με λαχανικά, σταγόνες ή δισκία;; Vitamin-500mg-500x500
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
 
Βιταμίνη C με λαχανικά, σταγόνες ή δισκία;;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Κίτρινο νερό από σταγόνες βιταμίνης C;
» ΑΠΦ (Άννα: Υγεία / Βιταμίνη C)
» Τροφές με βιταμίνη C και λιχουδιές
» ΑΠΦ (Μαριλένα: Τροφές / Φρούτα, βιταμίνη C;)
» ΑΠΦ (Νικολέτα: Εξημέρωση / Πως;)

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Υγεία - Αν κάτι σας ανησυχεί, αμέσως σε κτηνίατρο με γνώσεις από ινδικά χοιρίδια. :: Υγεία-
Μετάβαση σε:  
Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις