Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!

 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!


 

 ΑΠΦ (Ανώνυμος: Εξημέρωση / Κακάκια)

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ΑΠΦ (Ανώνυμος: Εξημέρωση / Κακάκια) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΑΠΦ (Ανώνυμος: Εξημέρωση / Κακάκια)   ΑΠΦ (Ανώνυμος: Εξημέρωση / Κακάκια) Empty19/9/2009, 17:25

Ανώνυμος είπε...
Πρίν δύο μέρες αγόρασα ένα ινδικό χοιρίδιο και με έχει συμπαθήσει.(τρώει από το χέρι μου και όταν είμαι πάνω στο κρεβάτι έρχετε δίπλα μου.Ομως όταν το αφήνω έξω από το κλουβί και μετά πάω να το πιάσω δεν με αφήνει.Α...και για να μην ξεχάσω σκορπάει τα σκατουλάκια της παντού και θέλω να το σταματήσω αυτώ.πώς?

15/4/2009 12:52 μμ
Ανώνυμος είπε...
Μην δινεις συμασια,το κανει γιατι δεν σε εχει συνειθησει και σε φοβατε ακομα.Με τον καιρο θα σταματησει να το κανει και θα γινεται οι καλυτεροι φιλοι!!!!

16/4/2009 11:17 πμ
Ανώνυμος είπε...
στο κλουβί του επίσης έχω βγάλει τα γκάγκελα για να συνιθείσει για και οταν μεγαλοσει να βγενει μονο του αλλα δεν ξερο εαν τον κανει να φοβαται αυτο.(συγονη που δεν ειχα γραψει ονομα στο Πριν δυο μερεσ........ αλλλα δεν υξερα πως.με λενε βαρβάρα

16/4/2009 11:37 πμ
valantia είπε...
Γεια σου Βαρβάρα!

Τα κάγκελα να τα βάλεις ξανά στο κλουβί!!
Αν πηδήξει έξω μπορεί να το χάσεις!!
Το ινδικό χοιρίδιο επιτρέπεται να είναι έξω από το κλουβί μόνο υπό επίβλεψη!!

Όσο για τις ανάγκες του, θα πρέπει όταν το βλέπεις να παίρνει θέση για να τις κάνει, να το σηκώνεις και να το βάζεις στη γωνία που επιθυμείς εσύ να τις κάνει! Κάποια στιγμή μαθαίνει! Θέλει χρόνο! Αυτό πιάνει με τα τσισάκια αλλά με τα κακάκια όχι πάντα! Δοκίμασέ το!

22/4/2009 12:21 πμ
βαρβάρα είπε...
Γεια σου βαλεντινα ,εγώ τον μονο τροπο που ξέρω για να το σικόσω ειναι μονο αυτός.θα ίθελα να μου πεις κανενα αλλο τροπο για να το σηκώνω.

22/4/2009 11:50 πμ
βαρβαρα είπε...
επισης δεν γνορίζω πια θέση πέρνουν τα ινδικά χοιρίδια για τις αναγκες τους.

22/4/2009 11:53 πμ
valantia είπε...
Γεια σου Βαρβάρα!

Ο σωστός τρόπος για να το σηκώνεις είναι ΜΟΝΟ με τα χέρια σου χωρίς κάποια άλλη βοήθεια! Ακόμη δεν θα πρέπει να το φοβάσαι γιατί το καταλαβαίνει! ;-) Τα χέρια σου θα πρέπει να είναι σίγουρα και σταθερά!

Διάβασε και το σχόλιο του Παναγιώτη και την απάντησή μου στην κατηγορία Αισθήσεις!

Όταν εξοικιωθείς με το πιάσιμο του ινδικού χοιριδίου μέσα από το κλουβί, τότε μπορείς να δοκιμάσεις το πιάσιμό του έξω από το κλουβί! Μην το αφήνεις για βόλτα σε μέρη όπου αν κρυφτεί δεν θα έχεις εύκολη πρόσβαση!

Αν απελπιστείς και τελικά δεν μπορείς να το πιάσεις με τα χέρια, βάλε του μπροστά του ένα κουτί όπου θα μπορεί να κρυφτεί μέσα! Όταν μπει, σηκωσέ το και ακούμπησέ το μέσα στο κλουβί!

Και γω στην αρχή δεν μπορούσα να πιάσω το δικό μου! Φοβόταν υπερβολικά, έτρεχε πάρα πολύ γρήγορα, έκανε απότομες αναστροφές κτλ., αλλά πλέον το πιάνω πολύ άνετα! :-)

Όμως ΠΟΤΕ μην προσπαθείς να το παγιδεύσεις με το φαϊ! Θα συνδυάσει την προσφορά φαγητού από το χέρι σου με το πιάσιμό του και δεν θα σε πλησιάζει μετά από λίγες μέρες!

Μετά θα αναγκαστείς να κάνεις αυτό που λέω πιο πάνω και θα έχεις χάσει και την εμπιστοσύνη του! :-(


Τα ινδικά χοιρίδια όταν θέλουν να κάνουν τις ανάγκες τους και κυρίως τα τσισάκια τους, πηγαίνουν σε μια γωνία με το κωλαράκι τους ελαφρώς σηκωμένο και στριμωγμένο μέσα στη γωνία!

22/4/2009 11:00 μμ
valantia είπε...
Tα σχόλια της xazoulitas στις 28/4/2009 8:55 μμ και στις 8:58 μμ και της valantias στις 29/4/2009 1:37 μμ μεταφέρθηκαν στην κατηγορία συμπεριφορά!

29/4/2009 1:41 μμ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
 
ΑΠΦ (Ανώνυμος: Εξημέρωση / Κακάκια)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΑΠΦ (Νικολέτα: Εξημέρωση / Πως;)
» Πρόβλημα με κακάκια!!!
» εξημέρωση
» ΑΠΦ (Ανδρέας: Εξημέρωση / Ηλικία)
» τρώει τα κακάκια...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Συμπεριφορά - Τα ινδικά χοιρίδια είναι φοβιτσιάρικα. Παίρνει καιρό η εξημέρωση. :: Εξημέρωση-
Μετάβαση σε:  
Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις