Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!

 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!


 

 ΑΠΦ (Βάσω: Συμπεριφορά / Εγκυμοσύνη)

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ΑΠΦ (Βάσω: Συμπεριφορά / Εγκυμοσύνη) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΑΠΦ (Βάσω: Συμπεριφορά / Εγκυμοσύνη)   ΑΠΦ (Βάσω: Συμπεριφορά / Εγκυμοσύνη) Empty19/9/2009, 19:06

Βάσω είπε...
γεια σας!
από τότε που το θηλυκό ινδικό χοιρίδιο μου έμεινε έγκυος το αρσενικό φέρεται περίεργα. έχει γίνει κατά κάποιο τρόπο υπερπροστατευτικός.
από την αρχή σχεδόν της εγκυμοσύνης, το θηλυκό έτρεχε να κρυφτεί κάθε φορά που πλησιάζαμε το κλουβί. μετά από λίγο καιρό όμως το ξεπέρασε κ δεν την ενοχλεί η παρουσία μας. βέβαια κάθε φορά που ανοίγουμε το κλουβί για να καθαρίσουμε ή να βάλουμε φαί κρύβεται κ τις ελάχιστες φορές που έχει χρειαστεί να τη σηκώσουμε προστατεύει την κοιλίτσα της. μέχρι εδώ όλα καλά.
αυτό που με προβληματίζει είναι η συμπεριφορά του αρσενικού. όταν πάμε να ανοίξουμε το σπιτάκι τους, εκείνος μπαίνει μπροστά της για να μην την αγγίξουμε. όταν καθόμαστε κοντά δεν την αφήνει να πλησιάσει καθόλου, ούτε για να πιει νερό. της κλείνει το δρόμο και μια φορα που εκείνος έτρωγε ένα κομμάτι μήλο της το πέταξε κοντά της για να το φάει εκεί και να μην πλησιάσει. χθες όμως που για πρώτη φορά μετά την εγκυμοσύνη τα πήραμε και τα δύο στην αγκαλιά μας, ενώ η θηλυκή ηρέμησε μετά από ένα χαδάκι κ έτρωγε κανονικά το φαί της όταν πλησίασε ο αρσενικός έγινε κάτι που δεν κατάλαβα. πέρασε πάνω από τα χέρια μας(κάτι που δεν έκανε ποτέ) ώστε να φτάσει κοντά της κ μετά από ένα σύντομο διάστημα γουργουρίσματος χαράς την στρίμωξε σε μια γωνία κ δεν μας άφηνε να την αγγίξουμε. όταν εκείνη πήγαινε να φάει δεν την άφηνε. πήγαινε από το ένα κομμάτι λαχανικού στο άλλο, προσπαθώντας να φάει κ αυτός την έδιωχνε. άσε που επειδή την πήρα αγκαλιά τώρα δεν θέλει να τον χαιδεύω καθόλου κ είτε μου τρίζει τα δόντια είτε μου σπρώχνει το χέρι με το κεφάλι και τα πόδια.
είναι φυσιολογική τόσο υπερβολική συμπεριφορά???

19/5/2009 12:10 μμ
valantia είπε...
Γεια σου Βάσω!

Τι να πω; Δεν ξέρω τι να απαντήσω σ' αυτό!

Δε νομίζω όμως ότι το αρσενικό κατανοεί ότι είναι σε κατάσταση εγκυμοσύνης το θυληκό!

Τα ινδικά χοιρίδια όταν τρομάξουν κολλάνε το ένα δίπλα στο άλλο! Μήπως γι' αυτό το αρσενικό μπαίνει μπροστά στο θυληκό; Μήπως σας φοβάται;

Όσο το θηλυκό είναι έγκυος, να μην το σηκώνεται εκτός και αν είναι ανάγκη!!!
Μπορεί να τραυματίσετε τα μωράκια στην κοιλίτσα του καταλάθος!

Και όσο για τα μωράκια έχετε σκεφτεί τι θα τα κάνετε μετά; Έχετε τη δυνατότητα να κρατήσετε όλα τα μωράκια απ' όλες τις γέννες ή έχετε σκεφτεί που θα τα δώσετε σε περίπτωση που δεν τα κρατήσετε εσείς;

Αν όχι, τότε πρέπει να χωρίσετε το αρσενικό απ' το θυληκό και να τα βάλετε σε ξεχωριστά κλουβιά! ..

24/5/2009 7:57 μμ
Βάσω είπε...
γεια σου βαλαντια!

και εγώ δεν ξέρω πως να ερμηνεύσω αυτή την συμπεριφορά, γι αυτό σου έστειλα μήπως ήξερες να μου πεις εσύ. πάντως το μόνο σίγουρο είναι πως ξεκίνησε από τη στιγμή που άρχισε η κοιλίτσα της να φουσκώνει αισθητά.

τα μωράκια της δεν θα τα κρατήσω μετά τις 6 εβδομάδες της ζωής τους. έχω ρωτήσει σε 3 pet shop και μου είπαν ότι μπορώ να τους τα δώσω και να μου τα πληρώσουν. μάλιστα έμαθα πως τα μαγαζιά με κατοικίδια στην ελλάδα ψάχνουν άτομα να τους δίνουν μωράκια γιατί όσα είναι γεννημένα στην ελλάδα είναι πιο ανθεκτικά, κυρίως στο νερό. βέβαια εγώ μετά τη γέννα δεν σκοπεύω να την αφήσω να μείνει ξανά έγκυος, τουλάχιστον όχι σύντομα.

σήμερα δοκίμασα να τα χωρίσω. έβαλα το αρσενικό στο κουτί μεταφοράς και το τοποθέτησα δίπλα στο μεγάλο κουτί με το θηλυκό. το θέαμα δεν ήταν καθόλου ωραίο.... και τα δύο κοιτάζονταν ανάμεσα απ΄τα κάγκελα και προσπαθούσαν για πολύ ώρα να τα κόψουν με τα δόντια τους(ειδικά το θηλυκό). μετά από λίγο έβγαλε ένα θλιβερό ήχο και μπήκε στο σπιτάκι της ενώ ο αρσενικός συνεχισε να σπρώχνει και να τεντώνεται(μέχρι που η μουσούδα του άγγιξε το πάνω μέρος του κλουβιού!). δεν άντεξα να τα βλέπω έτσι και τα ξαναέβαλα μαζί. ίσως τα χωρίσω όταν γεννήσει το θηλυκό για να μην τραυματίσει καταλάθως ο αρσενικός τα μωράκια. μήπως όμως τότε να πρέπει να τα βάλω σε διαφορετικά σημεία του σπιτιού ώστε να μη βλέπει το ένα το άλλο???

26/5/2009 9:07 μμ
valantia είπε...
Γεια σου Βάσω!

1ον) Δεν νομίζω να είναι νόμιμο να αγοράζουν ζώα τα pet shop από ιδιώτες!

2ον) Σου αρέσει αλήθεια η ιδέα να πουλήσεις μία ψυχούλα και να βγάλεις κέρδος απ' αυτή;

3ον) Γνωρίζεις ότι στα περισσότερα pet shop, αν όχι και σε όλα, κακομεταχειρίζονται τα ζώα;

4ον) Γνωρίζεις ότι σε pet shop που πουλάνε και φ@ί@δ@ι@α, όπως π@ύ@θ@ω@ν@ε@ς τα ινδικά χοιρίδια μπορεί να γίνουν γεύμα τους;

κτλ..

Στην τελευταία ερώτησή σου δεν ξέρω την απάντηση! Μάλλον χωρισέ τα! Το ιδανικό θα ήταν να είχες δύο του ίδιου φύλου στο ίδιο κλουβί ή να στείρωνες το θυληκό! Δεν υπάρχουν όμως πολλοί έμπειροι κτηνίατροι στην Ελλάδα που θα μπορούσαν να πραγματοποιήσουν αυτή τη δύσκολη επέμβαση!

1/6/2009 12:01 πμ
Βάσω είπε...
γεια σου valantia,

ομολογώ ότι δεν είχα σκεφτεί ποτέ αυτή την εκδοχή! όλοι φαινόντουσαν τόσο πρόθυμοι να τα αγοράσουν που το θεώρησα φυσιολογικό. όσο για το ότι μπορεί να καταντήσουν τροφή φιδιού, δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι....
πάντως νομίζω πως και από πριν δω το μήνυμα σου είχα πάρει την απόφαση να τα κρατήσω. αυτό που σου έστειλα το σκεφτόμουν πριν γεννηθούν, αλλα από τότε που τα είδα δεν αντέχω να τα δώσω. το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι μάλλον και τα δύο είναι αρσενικά και δεν θα μπορώ να χωρίσω το κλουβί στη μέση ώστε να τα έχω όλα μαζί(2 αγόρια 2κορίτσια). όσο για την στείρωση φοβάμαι πολύ και δεν νομίζω ότι θα βάλω την μπέλα σε αυτή τη διαδικασία.....

5/6/2009 2:36 μμ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
 
ΑΠΦ (Βάσω: Συμπεριφορά / Εγκυμοσύνη)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΑΠΦ (Βάσω: Εγκυμοσύνη / Είναι έγκυος;;)
» ΑΠΦ (Βάσω: Ιδέες, προτάσεις / Μωράκια)
» ΑΠΦ (Βάσω: Συμβίωση αρσενικού με θηλυκό;)
» ΑΠΦ (Βάσω: Περιποίηση / Μπάνιο κ φόβος)
» Η θηλυκιά μου

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Συμπεριφορά - Τα ινδικά χοιρίδια είναι φοβιτσιάρικα. Παίρνει καιρό η εξημέρωση. :: Συμπεριφορά-
Μετάβαση σε:  
Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις