Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!

 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!


 

 ΑΠΦ (anthidisd: Υγεία / Κτηνίατροι σε Πύργο;;)

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ΑΠΦ (anthidisd: Υγεία / Κτηνίατροι σε Πύργο;;) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΑΠΦ (anthidisd: Υγεία / Κτηνίατροι σε Πύργο;;)   ΑΠΦ (anthidisd: Υγεία / Κτηνίατροι σε Πύργο;;) Empty19/9/2009, 19:46

anthidisd είπε...
Γεια και από μένα.Μάλλον όσο μεγαλώνουμε γινόμαστε πιο ευαίσθητοι. Πέρασα από ένα Pet Shop και το είδα να με κοιτάει , σαν να είχε χαζέψει μαζί μου ή και να μου έλεγε σώσε με. Το κοίταξα για λίγα λεπτά και δεν άντεξα… Πήγα στο γραφείο μου μπήκα στο ίντερνετ και έκανα μια έρευνα 2-3 ώρες. Το επόμενο βήμα ήταν να πάω και να το πάρω από αυτές τις άθλιες συνθήκες που βρισκόταν μέσα σε μια γυάλα 20Χ20 εκατοστά. Περιττό να πω ότι με τα λίγα που διάβασα κατάλαβα ότι ήξερα για το μικρό περισσότερα από τον καταστηματάρχη, (Ο θεός και η ψυχή του αν ήταν σωστός επαγγελματίας).Τέλος πάντων, το πήρα σπίτι, του έκανα μπάνιο κατευθείαν γιατί βρομούσε στην κυριολεξία και έγινε αγνώριστο. Αφού το κράτησα λίγο το έβαλα σε ένα ευρύχωρο κλουβί που πήρα για να ηρεμίσει, (βέβαια, αυτό παρόλο που είχε σπιτάκι πήγε και κούρνιασε σε μια γωνία. Αυτό που με προβληματίζει είναι αν αύριο το πρωί βρω κτηνίατρο που να ξέρει από ινδικά χοιρίδια, και αυτό το λέω διότι βρίσκομε στον Πύργο. Πραγματικά θα εκτιμούσα ότι συμβουλές έχετε.Δεν γνωρίζω τι ράτσα είναι, τι φύλο και τι ηλικία έχει. Το μόνο που μπορώ να δώσω για βοήθεια είναι φωτογραφία. Ευχαριστώ . Το email μου είναι «anthidisd@gmail.com”

18/12/2008 9:15 μμ
anthidisd είπε...
Τελικά οι φόβοι μου βγήκαν αληθινοί. Στον Πύργο υπάρχουν 3 κτηνίατροι, οι 2 μου είπαν δεν ξέρουμε και δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε. Ο τρίτος και καλύτερος…Που υποτίθεται ότι ήξερε….Δεν μπόρεσε να μου πει αν είναι αρσενικό η θηλυκό. Μου είπε κατόπιν ερώτησης μου ότι ίσως να θέλουν κόψιμο τα νύχια του αλλά δεν ήταν σίγουρος . Του ζήτησα μια μαλακή βούρτσα για να το χτενίζω και μου έδωσα μια συρμάτινη για σκύλους. Άσε που όταν πήγε να το σηκώσει το σακάτεψε, δεν ήξερε πώς να το πιάσει, αφού φώναζε λες και το έσφαζαν και του είπα Άσε να το πιάσω εγώ. Τελικά ξέρω πολλά παραπάνω από τους κτηνίατρους της περιοχής αλλά πιστεύω ότι οι γνώσεις που έχω από το δίκτυο είναι ανεπαρκής.. Τέλος μου λέει :πάντως το ποντικάκι δεν χρειάζεται τίποτα ούτε καν εμβόλια. (δεν ξέρω αν αληθεύει)

18/12/2008 9:16 μμ
valantia είπε...
Γεια σου anthidisd! Καλωσήρθες!
Θα σε παρακαλέσω να κάνεις αντιγραφή επικόλληση το θέμα σου, σε μία πιο σχετική ενότητα του forum!
Δυστυχώς οι περισσότεροι καταστηματάρχες και υπάλληλοι, αλλά και οι περισσότεροι κτηνίατροι στην Ελλάδα είναι ανίδεοι, όσον αφορά τα ινδικά χοιρίδια! Είχα παρόμοιες εμπειρίες!
Αρχικά μπορείς να δεις την αρχική σελίδα, περιέχει πιστεύω χρήσιμες πληροφορίες!

Μπάνιο: όταν το κάνεις μπάνιο να προσέχεις μη του βρέξεις τη μουρίτσα και τα αυτάκια! Δεν κάνει! Τα καθαρίζει όμως και μόνο του όπως θα δεις! Το εσωτερικό των αυτιών του, να το καθαρίζεις απαλά με μία στεγνή πετσέτα! Να προσέχεις τη θερμοκρασία του νερού! Να είναι ελαφρά χλιαρό! Να το κάνεις μπάνιο ή με κατάλληλο σαμπουάν για ινδικά χοιρίδια (δεν έχω βρει σε Pet shop) ή με παιδικό σαμπουάν χωρίς δάκρυα! Να το στεγνώνεις καλά με πετσέτα ή με πιστολάκι, για να μην πάθει πνευμονία! Είναι ευαίσθητα ζωάκια! Και μην το κάνεις μπάνιο συχνά! Δεν χρειάζεται!

Κλουβί: Δεν πρέπει να έχει συρμάτινο πάτο, ώστε να μην τραυματίσει τα ποδαράκια του! Δεν έχει τόση σημασία το ύψος του κλουβιού, καθώς δεν μπορεί να πηδήξει παρά μόνο λίγα εκατοστά από το έδαφος, αλλά πρέπει να έχει μεγάλη επιφάνεια για να μπορεί να κινηθεί, να τρέξει και να παίξει! Για ένα ινδικό χοιρίδιο, το ελάχιστο σε μέγεθος κλουβί πρέπει να είναι κάτι λιγότερο από ένα τετραγωνικό μέτρο!

Σπιτάκι: ακόμα είναι φοβισμένο! Δεν έχει εξερευνήσει το κλουβί! Μόλις ανακαλύψει το σπιτάκι, δεν θα βγαίνει από εκεί μέσα! Και δεν θα πρέπει και εσύ να το πειράζεις όσο θα κρύβεται εκεί! Πρέπει να νοιώθει ότι έχει μία ασφαλή κρυψώνα! Μόνο κατά το καθαρισμό του κλουβιού, επιτρέπεται να το βγάζεις από εκεί! Αν το σπιτάκι είναι πλαστικό και το τρώει, θα πρέπει να το αντικαταστήσεις με ξύλινο! Το ξύλο δεν πειράζει αν το φάει! Το ξύλινο όμως θα πρέπει να το ανανεώνεις συχνά, αν κάνει τα τσισάκια του πάνω σ' αυτό!

Κτηνίατρο από Πύργο δεν ξέρω να σου συστήσω, αλλά γνωρίζω από την Αθήνα αν θες να σου πω!

Αν έχει φτάσει περίπου τα 21-24 εκατοστά σε μάκρος, έχει ενηλικιωθεί, αν είναι σε μέγεθος όσο μία γυναικεία παλάμη σε μπουνιά, είναι ακόμη μωράκι! Αν είναι ζωηρό, είναι μικρό ακόμα! Αν δεν έχει πολλές αντοχές, τα έχει τα χρονάκια του! Εγώ ποτέ δεν έμαθα πόσο είναι το δικό μου! Το πήρα ήδη ενήλικο! Στην αρχική σελίδα έχω βίντεο με μωρά! Μπορείς να δεις και να συγκρίνεις!
Για το φύλο έχω ξανααπαντήσει στην ενότητα φύλα του forum, πως μπορείς να το καταλάβεις, αλλά έχω και βίντεο στην αρχική σελίδα, όπως και φωτογραφίες! Για τη ράτσα, μπορείς επίσης να δεις βίντεο στην αρχική σελίδα!

Επίσης στα pet shop, πουλάνε ένα βιβλίο για τη φροντίδα των ινδικών χοιριδίων! Στην Αθήνα τουλάχιστον το έχουν!

Νύχια: Τα έχει άσπρα ή μαύρα; Αν τα έχει άσπρα, τα πράγματα είναι πιο εύκολα! Πρέπει να τα κόψεις πριν από το κόκκινο-ροζ σημείο που είναι η φλέβα! Διαφορετικά το νυχάκι του θα ματώσει και θα πονέσει! Μπορείς να το κόψεις ή με νυχοκόπτη, αλλά καλύτερα με το ειδικό ψαλιδάκι που πουλάνε σε pet shop! Τα νύχια θέλουν κόψιμο όταν το προεξέχει πολύ το νύχι από το κόκκινο-ροζ σημείο! Στην αρχική σελίδα έχω βίντεο με το κόψιμο των νυχιών!

Βούρτα: μπορεί η συρμάτινη βούρτσα που σου έδωσε να κάνει! Μπορεί και όχι! Η δική μου, από τη μία πλευρά έχει μαλακές τρίχες, και απ' την άλλη είναι συρμάτινη! Αν είναι, στείλε σε φώτο και τη βούρτσα αν την αγόρασες!

Σήκωμα: Όταν το σηκώνεις, να βάζεις το ένα χέρι σου, κάτω από την κοιλίτσα του, πίσω από τα μπροστινά του πόδια και το άλλο στο κωλαράκι του, στα πίσω του πόδια! Υπάρχουν και άλλοι τρόποι, αλλά ως αρχάρια προτίμησε αυτόν! Στην πορεία μπορείς να βρεις και άλλους, όχι πολλοί παραλλαγμένους! Όταν το μεταφέρεις ακούμπα τη πλατούλα του στο σώμα σου!

Πήρες ποντικάκι ή ινδικό χοιρίδιο; Ο κτηνίατρος δεν ήξερε τι εξέταζε; Εγώ μιλάω για τα ινδικά χοιρίδια παραπάνω!

Εμβόλια: τα ινδικά χοιρίδια, δεν έχουν ανάγκη από εμβόλια στην Ελλάδα! Δεν μπορεί να σε κολλήσει καμία αρρώστια, αλλά μπορείς να το κολλήσεις εσύ! Πλένε τα χέρια σου όταν το πιάνεις, ειδικά όταν είσαι κρυωμένη!

Φωτογραφία: στείλε μου φωτο στο e-mail! Αν θέλεις μπορώ να αναρτήσω φώτο του και στο forum!

Διάβασε τα θέματα της αρχικής σελίδας! Μπορείς να μεταβείς στην αρχική σελίδα, κάνοντας κλικ στο: Αρχική σελίδα κάτω δεξιά!

Ελπίζω να σε βοήθησα.. Για ότι άλλο, εδώ είμαστε..

18/12/2008 10:58 μμ
Tseligas είπε...
Μάλλον τα μαντάτα δεν είναι καλά. Από εχθές βράδυ κάνει έναν θόρυβο περίεργο και συνεχίζεται μέχρι την στιγμή που σου γράφω. Εμένα πάντος δεν μου φαίνεται φυσιολογικός. Θα έλεγα ότι μου ακούγεται σαν να έχει βρογχικά η πνευμονία. Σου στέλνω και ένα Βίντεο στο email. Ελπίζω να είμαι τυχερός μέσα στις γιορτές και να έχω έγκυρη διάγνωση.
Χρόνια Πολλά.
Δημήτρης

26/12/2008 9:11 πμ
anthidisd είπε...
Τελικά δεν χρειάζονται συμβουλές μιας και πέθανε. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι πήγε στραβά.

26/12/2008 1:40 μμ
valantia είπε...
Μόλις είχα γράψει ένα κείμενο.. αλλά δεν έχει νόημα να το στείλω..

Δεν ήξερα όμως και να απαντήσω σ' αυτό!

Ειλικρινά λυπάμαι!!! :-(

Μπορεί να μην ήταν δικό σου το λάθος, αλλά απ' το Pet Shop και να ήταν ήδη άρρωστο.. Δυστυχώς δεν τα προσέχουν καθόλου!

Τουλάχιστον έζησε όμορφα τις τελευταίες μέρες της μαζί σας!

26/12/2008 2:14 μμ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
 
ΑΠΦ (anthidisd: Υγεία / Κτηνίατροι σε Πύργο;;)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΑΠΦ (Φωτογραφίες / Anthidisd)
» ΑΠΦ (anthidisd: Φύλα / Τι είναι;)
» ΑΠΦ (anthidisd: Συμπεριφορά / Φόβος ή τεμπελιά;)
» ΑΠΦ (anthidisd: Ιδέες, προτάσεις / Άλλη κατηγορία)
» ΑΠΦ (valantia: Κτηνίατροι / Νέα Μάκρη)

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Υγεία - Αν κάτι σας ανησυχεί, αμέσως σε κτηνίατρο με γνώσεις από ινδικά χοιρίδια. :: Υγεία-
Μετάβαση σε:  
Δωρεάν φόρουμ | Animals | Rodent | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις