Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!

 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!


 

 ΑΠΦ (Επισκέπτης: Ιδέες, προτάσεις / Αναπαραγωγή)

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ΑΠΦ (Επισκέπτης: Ιδέες, προτάσεις / Αναπαραγωγή) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΑΠΦ (Επισκέπτης: Ιδέες, προτάσεις / Αναπαραγωγή)   ΑΠΦ (Επισκέπτης: Ιδέες, προτάσεις / Αναπαραγωγή) Empty20/9/2009, 02:50

Επισκέπτης είπε...
Ήθελα να δώσω άλλη μια ιδέα, υπάρχει κόσμος που αγαπάει και νοιάζεται πολύ για τα ζωάκια του στην Ελλάδα. Επίσης κάποιοι από αυτούς κάνουν αναπαραγωγή όπως εγώ. Και κάποιοι άλλοι, λιγότεροι βέβαια, τα σώζουν από σκουπίδια, pet shops κ κάποιους που δεν τα θέλουν κ τα αφήνουν όπου να ναι. αντί λοιπόν να πηγαίνουμε να αγοράζουμε από pet shops κ να βοηθάμε τη εκμετάλλευση κ κακομεταχείριση των ζωων να αναπαράγουμε υπεύθυνα κ συνειδητά τα δικά μας ζωάκια κ να τα χαρίζουμε σε κόσμο που να τα αγαπάει. έτσι κ θα κάνουμε κάτι καλό κ θα σαμποτάρουμε τα μαγαζιά. εγώ θα ξεκινήσω πρώτη λέγοντας ότι θέλω να πουλάω τα μικρά αλλα είναι πιο σημαντικό μιας που έχουμε και οικονομική κρίση να σαμποτάρω μονο τα pet shops (τα χρήματα διατίθονται αποκλειστικά στο rescue μου, δυστυχώς δεν έχω πουλήσει ούτε ένα ακόμη, ευτυχώς).έχω λοιπόν 2 στειρωμένα αρσενικά μικρής ηλικίας και αλλα 12 μωράκια αρσενικά -θηλυκά "κοντότριχα", αβησσυνίας κ μάλλον peruvian. όλα τα χαρίζω. Δέχομαι μονο τροφές τις oxbow, χόρτα τις oxbow κ μεγάλο πακέτο τον 25 κιλών πριονίδια για όσους θέλουν να βοηθήσουν στο rescue. όσοι ενδιαφέρονται να μ στείλουν email **************

7/9/2009 2:40 πμ
valantia είπε...
Γεια σου Eπισκέπτη!

θα σε παρακαλέσω να μη γράφεις με greeklish! Ειλικρινά κουράζομαι να διαβάσω τα μηνύματά σου! Και είμαι σίγουρη ότι δεν είμαι η μόνη! Υπάρχει κανόνας γι' αυτό!! Αν δεν μπορείς να γράψεις διαφορετικά, χρησιμοποίησε ένα αυτόματο σύστημα μετατροπής! Π.χ. αυτό: http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp

ΝΟΜΟΣ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 3170

(Άρθρο 2
παράγραφος 1,β
Ο ιδιοκτήτης ζώου συντροφιάς υποχρεούται να μεριμνά για την ευζωία και την ετήσια, τουλάχιστον, κτηνιατρική εξέταση του ζώου συντροφιάς του.)

Πως ακριβώς φροντίζεις για την ευζωϊα του αν υποβάλεις το θηλυκό σου σε μία εγκυμοσύνη που πιθανόν να οδηγήσει στο θάνατο αυτό ή τα μικρά του;;

(Άρθρο 2
παράγραφος 6
Οι κάτοχοι θηλυκών ζώων συντροφιάς οφείλουν να μην επιδιώκουν ή διευκολύνουν την αναπαραγωγή ζώων και να μεριμνούν για τη στείρωσή τους, εφόσον δεν επιθυμούν τη διατήρηση των νεογέννητων ζώων ή δεν μπορούν να τα διαθέσουν σε νέους ιδιοκτήτες.)

Έστω ότι εσύ δεν φοβάσαι μήπως σου πεθάνει το θηλυκό ή τα μωρά του.. Είσαι διατεθειμένη να κρατήσεις τα μικρά του σε περίπτωση που δεν βρεθούν νέοι ιδιοκτήτες; Να υποθέσω πως ναι! Μπορούν όμως πιστεύεις να το κάνουν αυτό όλοι; Δεν θα έπρεπε όταν κάνεις μία τέτοια πρόταση να εξηγείς ότι σε μία γέννα το ινδικό χοιρίδιο μπορεί να γεννήσει μέχρι και 8 χοιριδιάκια;; Ότι αμέσως μετά τη γέννα -σε διάστημα 2,5 μηνών- μπορεί να ξαναέρθει σε επαφή και να γεννήσει άλλα 8;; Ότι τα νεογέννητα χοιριδιάκια θα είναι και αυτά σε θέση να ζευγαρώσουν περίπου σ' ένα μήνα;; Δεν μπορεί να αναπαραγει ο οποιοσδήποτε έτσι ασύστολα!! Πρέπει να έχει πάρα πολλές γνώσεις, χρήματα και χώρο!! Το μικρότερο κλουβί για ένα μόνο ινδικό χοιρίδιο πρέπει να είναι 45*65εκ. Για δέκα χοιριδιάκια πόσο χώρο θα χρειαστεί;; Τα ινδικά χοιρίδια δεν είναι και τα πιο φθηνά ζώα! Μία σακούλα ξηράς τροφής 1kg ζυγίζει 5€ και ένα μόνο ινδικό χοιρίδιο την τελειώνει σε λίγες μέρες! Ακόμη δεν θα έπρεπε να τους ενημερώνεις και σχετικά με το νόμο;;

(+Άρθρο 5
παράγραφος 1
Η παραβίαση των ανωτέρω (άρθρο 2, παρ. 1,β & 6) επισύρει πρόστιμο 300 έως 1.500 ευρώ!!!)

Η γνώμη μου είναι να αναπαράγουν μόνο όσοι έχουν σχετική άδεια (είναι εκτροφείς) και υπό τις σωστές προϋποθέσεις!!
Όσοι θέλετε ινδικά χοιρίδια για κατοικίδια, να παίρνετε δύο ή και περισσότερα του ίδιου φύλου!
Είναι επικίνδυνη η εγκυμοσύνη και η γέννα για το ζώο και τα μικρά του είναι δύσκολο να δωθούν!
Δεν είναι πολλοί αυτοί που επιλέγουν ινδικό χοιρίδιο για κατοικίδιο στην Ελλάδα!

9/9/2009 7:34 μμ
Eπισκέπτης είπε...
ναι , οκ αυτα που λες . αν προτιμας να βοηθας στο εμποριο των ζωων και την εκμεταλέυση και κακομεταχειριση συνεχισε να αγοραζεις απο πετ σοπ εσυ . ο νομος που μου παραθεσες
(Άρθρο 2
παράγραφος 1,β
Ο ιδιοκτήτης ζώου συντροφιάς υποχρεούται να μεριμνά για την ευζωία και την ετήσια, τουλάχιστον, κτηνιατρική εξέταση του ζώου συντροφιάς του.)
ποιος σου ειπε οτι δεν τα μεριμνω για την ευζωια του ζωου μου ? το οτι παρα πολυ σπανια πεθαινουν δεν σημαινει οτι θα σταματησουμε να παραγουμε ινδικα χοιριδια παγκοσμιως.ειμαι απο τους καλυτερους εκτροφεις χοιριδιων . ποιος θα καθοταν καθε τρεις ωρες επι 1 εβδομαδα να ταιζει τα νεογεννητα μικρα επειδη η μαμα τους τα εγκατελειψε ? ποιος θα στειρωνε παρατημενα ινδικα χοιριδια , φροντιζε , ταιζε κτλκτλ με τα δικα του λεφτα ? ποιος καθετε να κοβει νυχια και δοντια 20 χοιριδιων που δεν εχουν σπιτι 1 φορα την εβδομαδα ? οχι πολλοι...κτηνιατρικη περιθαλψη υπαρχει και μαλιστα οχι μια φορα τον χρονο αλλα 1 φορα τον μηνα και μαλιστα απο παρα πολυ καλη κτηνιατρο . αυτα που λες ειναι παραλογα ... θα σταματησουμε να παραγουμε χοιριδιακια επειδη οι εγκυμοσυνες ειναι δυσκολες ? ισα ισα σε αντιθεση με καποιους απαραδεκτους εκτροφεις που ταλαιπωρουν τα ζωακια τους . εγω οχι μονο κανω οτι καλυτερο ωστε να μην ταλαιπωρουνται αλλα τα αφηνω να κανουν γεννα μονο ανα 4-5 μηνες μετα την γεννα . και οχι απανοτα.
(Άρθρο 2
παράγραφος 6
Οι κάτοχοι θηλυκών ζώων συντροφιάς οφείλουν να μην επιδιώκουν ή διευκολύνουν την αναπαραγωγή ζώων και να μεριμνούν για τη στείρωσή τους, εφόσον δεν επιθυμούν τη διατήρηση των νεογέννητων ζώων ή δεν μπορούν να τα διαθέσουν σε νέους ιδιοκτήτες.)
καταρχην ποιος σου ειπε οτι δεν κραταω τα μικρα ... και ποιος σου ειπε οτι δεν βρισκω να τα δωσω ? δεν ειπα να αναπαραγει οποιοσδηποτε , μην παραποιεις τα λογια μου ..ειπα υπευθυνα και συνειδητα . συμφωνω απολυτα σε ολα τα αλλα , χωρο , γνωσεις και χρηματα και ετσι πρεπει να ειναι κιολας .

9/9/2009 9:24 μμ
Eπισκέπτης είπε...
Για ολους τους ζωοφιλους που αγοραζουν απο pet shop . http://www.petsmartcruelty.com/ να καποια pet shops που εχουν εκτρεφουν παρανομα στα υπογεια ζωακια .http://images.google.gr/images?hl=el&um=1&sa=1&q=puppy+mills και να καποια ομοφρα εκτροφεια που εκτερφουν ζωακια . βαλτα στην αρχικη valantia!!!

9/9/2009 9:46 μμ
valantia είπε...
Γεια σου Eπισκέπτη!

Δεν θέλω να ενισχύσω ούτε την εκμετάλευση, ούτε την εμπορία των ζώων! Πρωτού αποκτήσω τη Λαρού έψαχνα για μήνες στο internet μήπως και κάποιος χάριζε! Κάποια στιγμή βρήκα κάποιον, αλλά με προλάβανε άλλοι! Αναγκάστηκα να αγοράσω από Pet shop! Ούτε που ρώτησα για τι τιμή του στο μαγαζί! Απλά πήγα στο ταμείο για να πληρώσω τις τροφές και μου χρέωσαν μαζί και το ζώο! Ένιωσα πολύ άσχημα! Το ιδανικό για μένα θα ήταν να μπορούσες να αποκτήσεις το ζώο δωρεάν από το pet shop! Να σου χρέωναν απλά τις τροφές! Αρκεί οι εκτροφείς του ζώου να ήταν εθελοντές με άδεια, να ζευγάρωναν όπως λες υπεύθυνα, συνειδητά και υπό τις σωστές προϋποθέσεις! Και αρκεί οι συνθήκες διαβίωσης των ζώων και η κατάστασή τους να ήταν καλή!

Δεν λέω να σταματήσουμε την αναπαραγωγή Eπισκέπτη! Λέω να γίνεται με το σωστό τρόπο!
Εσύ είσαι ανήλικη! Μία ανήλικη δεν μπορεί να συστήνεται ως εκτροφέας! Δεν μπορεί να έχει άδεια! Σ' αυτό αντιτίθεμαι!

Και δεν είπα ότι εσύ δεν κρατάς τα μικρά! Είπα ότι λίγοι θα το έκαναν!

9/9/2009 10:55 μμ
valantia είπε...
Θεωρείς ότι είναι όμορφα εκτροφεία αυτά που απεικονίζονται στις φωτογραφίες σ' αυτό το σύνδεσμο: http://images.google.gr/images?hl=el&um=1&sa=1&q=puppy+mills ;; Με δουλεύεις;; Εγώ βλέπω ζώα πεταμένα το ένα πάνω στο άλλο και στριμωγμένα σε μικρά κλουβιά!! Τέσπα!

Θα σε παρακαλέσω να αναρτάς μόνο σχόλια για τα ινδικά χοιρίδια! Τα link αφορούν άλλα ζώα!

9/9/2009 11:06 μμ
Επισκέπτης είπε...
ειρωνικα το ειπα !!!Ελεος πλεον .

10/9/2009 2:05 πμ
Επισκέπτης είπε...
δεν χρειαζομαι αδεια ...μν μου πεις παλι για τους νομους . στα αλλα συμφωνω . τα υπολοιπα θα στα πω με ε-μαιλ .

10/9/2009 2:10 πμ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
 
ΑΠΦ (Επισκέπτης: Ιδέες, προτάσεις / Αναπαραγωγή)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΑΠΦ (Επισκέπτης: Ιδέες, προτάσεις / Εντυπωσιασμένη)
» ΑΠΦ (Επισκέπτης: Ιδέες, προτάσεις / Ταινία με ινδικά χοιρίδια)
» ΑΠΦ (Ζωή: Ιδέες, προτάσεις / Ευχαριστώ!)
» ΑΠΦ (Ανώνυμος: Ιδέες, προτάσεις / Που απευθυνόμαστε;)
» ΑΠΦ (Ανώνυμος: Ιδέες, προτάσεις / Ευχαριστώ!)

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Αναπαραγωγή - Μη ζευγαρώνετε τα ινδικά χοιρίδια. :: Ζευγάρωμα-
Μετάβαση σε:  
Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις