Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!

 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!


 

 Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες;

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
dimel

dimel


Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 24/09/2009
Τόπος : Κυκλάδες

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες;   Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες; Empty6/10/2009, 10:01

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω πότε είναι αναγκή να χώριζουμε τα ινδικά χοιρίδια του ίδιου φίλου. Εχω δύο αρσενικά εδώ και εννια μέρες. Δεν ξέρω πόσο χρονών ειναι αλλα είναι μικρότερα από ενός έτους. Κάπου κάπου τα βλέπω να έχουν διαμάχη για το πως θα καθήσουν μέσα στο σπιτάκι και το μεγαλόσωμο να μην αφήνει το μικρό να μπει μέσα. Κάθεται και από πάνω του μερικές φορές. Ειναι φυσιολογικό αυτό?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες;   Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες; Empty7/10/2009, 16:47

Τα ινδικά χοιρίδια είναι κοινωνικά ζώα! Έχουν ανάγκη την παρέα των ομοειδών τους! Δεν τους αρέσει η μοναξιά!
Αν οι τσακωμοί τους δεν είναι σοβαροί, να μην τα χωρίσεις!!! Παρατήρησέ τα! Τι κάνουν; Δαγκώνει το ένα το άλλο;;
Όταν λες ότι το ένα ανεβαίνει πάνω στο άλλο; Δεν καταλαβαίνω!
Ανεβαίνει όλο και κάθεται στην πλάτη του άλλου ή ακουμπάει απλά τη μουσούδα του;
Τι διαστάσεις έχει το κλουβί και το σπιτάκι τους;; Αν είναι μικρά, μπορεί να τσακώνονται και λόγω έλλειψης χώρου!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
????????
Επισκέπτης




Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ινδικα χοιριδια   Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες; Empty12/11/2009, 19:55

Τα αρσενικα οταν τσακωνονται , δακγνωνονται ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dimel

dimel


Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 24/09/2009
Τόπος : Κυκλάδες

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τα ξεχώρισα.   Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες; Empty13/11/2009, 08:49

Απο τότε τα ξεχώρισα και ηρέμησαν. Πριν δυο μέρες τα έβγαλα συγχρονος έξω απο το κλουβί και ο μεγαλύτερος κατουρούσε συνέχεια τον μικρό και ήθελε να ζευγαρώσει. Ο μικρότερος όλο έτρεχε να κρυφτεί και έκανε τον ήχο του περιστεριού. Τον λυπήθηκα. Καλύτερα χώρια είναι πιο ευτυχισμένοι νομίζω. Πήρα δυο για να κάνουν παρεούλα αλλά δεν ταιριαξαν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες;   Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες; Empty13/11/2009, 19:28

Εεεε;;; confused
Απ' όσο ξέρω αυτό που κατουράει στη μούρη το άλλο, είναι αυτό που απορρίπτει την πρόταση για ζευγάρωμα και όχι αυτό που ενδιαφέρεται!
Και αυτό που κάνει τον ήχο του περιστεριού δεν τρέχει να κρυφτεί, αλλά πολιορκεί το άλλο μπας και το καταφέρει!
Αυτό που περιγράφεις είναι λίγο ανάποδο! cyclops
Είσαι σίγουρος για το φύλο τους;

Ξέρει κάποιος αν μπορεί ένα αρσενικό να κατουρήσει στη μούρη ενός άλλου ή αυτό είναι πλεονέκτημα μόνο των θηλυκών;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
akis_loucifer

akis_loucifer


Αριθμός μηνυμάτων : 53
Ημερομηνία εγγραφής : 29/10/2009
Ηλικία : 38
Τόπος : Θεσαλονίκη

Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες;   Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες; Empty14/11/2009, 13:52

dimel έγραψε:
Απο τότε τα ξεχώρισα και ηρέμησαν. Πριν δυο μέρες τα έβγαλα συγχρονος έξω απο το κλουβί και ο μεγαλύτερος κατουρούσε συνέχεια τον μικρό και ήθελε να ζευγαρώσει. Ο μικρότερος όλο έτρεχε να κρυφτεί και έκανε τον ήχο του περιστεριού. Τον λυπήθηκα. Καλύτερα χώρια είναι πιο ευτυχισμένοι νομίζω. Πήρα δυο για να κάνουν παρεούλα αλλά δεν ταιριαξαν.
Θα τα έχεις μαζί.
Δεν πειράζει.Στην αρχή έτσι όλα κάνουν.
Ακόμη και αρσενικά τα οποία έχουν μεγαλώσει μαζί πάλι μαλώνουν,είναι φυσιολογικό.
Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να βγάλεις το σπιτάκι από το κλουβί για λίγες μέρες.
Τα είχα περάσει και εγώ αυτά,γι'αυτό δεν τα έχω σπιτάκι μέσα και είναι πιο ήρεμα και πιο εξοικειωμένα με εμένα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αρσενικα   Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες; Empty22/12/2009, 17:35

Παράθεση :
Ξέρει κάποιος αν μπορεί ένα αρσενικό να κατουρήσει στη μούρη ενός άλλου ή αυτό είναι πλεονέκτημα μόνο των θηλυκών;

τα αρσενικα δεν το κανουν αυτο μεταξυ τους . Μαλλον απο τι καταλαβα ο ''μικρος'' ειναι θηλυκια αλλιως δεν γινεται να κατουραει τον μεγαλο , αυτο το κανουν μονο τα θηλυκα .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dimel

dimel


Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 24/09/2009
Τόπος : Κυκλάδες

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Είναι αρσενικά και τα δύο.   Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες; Empty22/12/2009, 18:30

Είναι αρσενικά και τα δύο αυτό είναι σίγουρο. Μας τα έδειξαν στο μαγαζί που τα πήραμε αλλά φαίνεται όταν είναι ξαπλωμένα.Οταν συναντιώντε τρίζουν τα δόντια τους.Ο μεγαλύτερος που θέλει να ζευγαρώσει και θέλει να τον καβαλήσει αυτός κατουράει τον άλλο.Δεν πειράζει είναι χωριστα και παίζω μαζί τους όταν τα αφήνω ελεύθερα κάθε μέρα.Είναι πολύ αγαπησιάρικα.Εγώ ήθελα δύο θηλυκά και ο ανδρας μου μου έφερε δύο αρσενικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: αρσενικα , συμβιωση   Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες; Empty22/12/2009, 18:40

Α , αν ειναι ετσι ναι . Καλο ειναι να τα βαλεις παλι μαζι σε ενα μεγαλο και ανετο κλουβακι 1.20 χ 0.60 περιπου . Κοψε τους τα δοντια απλως .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες;   Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες; Empty22/12/2009, 22:59

Όλα τα καλά ξένα site αναφέρουν ότι τα δόντια πρέπει να τα κόβουν ΜΟΝΟ έμπειροι κτηνίατροι!
Σε καμία περίπτωση ΔΕΝ πρέπει οι ιδιοκτήτες να κόβουν τα δόντια!
Μη δίνεις τέτοιες συμβουλές Επισκέπτη! Είναι επικίνδυνο!

Τα δόντια των ινδικών χοιριδίων χρειάζονται κόψιμο μόνο αν έχουν μακρύνει πολύ!
Με το τρόχισμα των μακριών δοντιών διευκολύνουμε το ζώο να φάει!

Τα ινδικά χοιρίδια μπορούν να φθείρουν και φυσικά τα δόντια τους με το ροκάνισμα!

Δείτε και εδώ:
http://www.guinealynx.info/teeth.html


Έχει επεξεργασθεί από τον/την valantia στις 8/5/2010, 19:08, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
????????
Επισκέπτης




Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κοψιμο δοντιων   Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες; Empty23/12/2009, 09:36

το κοψιμο δοντιων για αυτους που ξερουν δεν ειναι δυσκολο . αλλα δεν ειναι και απαραιτιτο . Οι κτηνιατροι στην Ελλαδα δεν ξερουν καν τι ειναι ινδικο χοιριδιο και θα ξερουν να του κοβουν και τα δοντια ? Επισης αν δεν μπορει να τα κοψει ο ιδιος μπορει να βαλει καπιο ξυλο η κουκουναρι στο κλουβι για να τροχιζει εκει τα δοντακια του ωστε να μην ματωνει το αλλο οταν μαλωνουν . Δεν ειναι καθολου επικινδυνο το κοψιμο δοντιων και μπορει να το κανει οποισδηποτε .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Xasan




Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ημερομηνία εγγραφής : 31/12/2009
Ηλικία : 40

Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες;   Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες; Empty13/1/2010, 23:03

Καλησπέρα και από εμένα. Πρώτο μου ποστ, αν και σας διαβάζω πολύ καιρό.

Λοιπόν....Μετά από ένα μήνα που είχα το πρώτο μου αρσενικό ινδικό αποφάσισα να του φέρω και παρέα.
Σήμερα λοιπόν του έφερα και άλλο ένα αρσενικό μικρότερο. Ευτυχώς δεν είχαμε κροτάλισμα δοντιών ή κάτι τέτοιο.

Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι ο μεγαλύτερος κάνει purrr και γυρνάει την πλάτη στο μικρότερο και
ξαφνικά "εμφανίζει" από πίσω κάτι ροζ το οποίο μετά το "εξαφανίζει". Αν δεν τον είχα πάει στο κτηνίατρο, ο οποίος
μου επιβεβαίωσε ότι είναι αρσενικό θα έλεγα ότι είναι θηλυκό και κάνει "ανήθικες " προτάσεις στο μικρότερο.

Έχετε καμία ιδέα για το τι μπορεί να παίζεται ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ζευγαρωμα   Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες; Empty14/1/2010, 19:21

Επειδη ο αρσενικος ο μεγαλος θελει να ζευγαρωσει και ο μικρος ακομα δεν ''μυριζει'' αρσενικος νομιζει οτι ειναι θηλυκο ετσι του κανει το call of mating , καλεσμα του αρσενικου για να ζευγαρωσουν . Αυτα τα ροζ που βλεπεις απο πισω του ειναι οι ορχεις του που φουσκωνουν γιατι θελει να ζευγαρωσει . Αυτα !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Xasan




Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ημερομηνία εγγραφής : 31/12/2009
Ηλικία : 40

Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες;   Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες; Empty14/1/2010, 21:35

Ευχαριστώ πολύ.... μου έφυγε ένα άγχος, γιατί δεν θα μπορούσα να στεγάσω πάνω από δυο .... μήπως να ψεκάσω τον μικρό με Axe για να μυρίζει αντρίλα ; Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ζευγαρωμα   Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες; Empty14/1/2010, 21:39

Χαχαχα , καλο ! Δεν μυριζει αρσενικος ακομα γιατι δεν μπορει να αφησει καποια θηλυκια εκγυο , οταν μεγαλωσει κι αλλο θα δεις οτι οταν κανει purrrr βρωμαει απαισια αν μυρισεις απο κατω του . Ετσι οταν θελει να ζευγαρωσει το μυριζουν αυτο οι θηλυκιες και ''πεφτουν'' στην αγκαλια του .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» τι πρέπει να κάνω για μία καλή συμβίωση;
» ΑΠΦ (Ανώνυμος: Άλλες απορίες / Περίοδος, Έμμηνος ρύση)
» Τι δεν πρέπει να τρώνε τα ινδικά χοιρίδια
» Επίστρωση φλίς. Όλα όσα πρέπει να ξέρετε.
» Πόσο χόρτο πρέπει να τρώει?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Διατροφή / Στέγαση - Πάρτε δύο ινδικά χοιρίδια του ίδιου φύλου. :: Συμβίωση-
Μετάβαση σε:  
Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις