Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!

 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!


 

 Μετά την γέννα

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mairoulitsa




Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2009
Ηλικία : 35

Μετά την γέννα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μετά την γέννα   Μετά την γέννα Empty21/11/2009, 15:46

Γεια σας, το ινδικό χοιρίδιο μου μόλις γέννησε 2 μωράκια, τι πρέπει να κάνω τωρα? δηλαδη τι πρέπει να το ταίζω? ποτε μπορώ να πιάσω τα μικρά? και γενικά τι πρέπει να κάνω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Μετά την γέννα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετά την γέννα   Μετά την γέννα Empty27/11/2009, 17:34

Συγνώμη που άργησα να απαντήσω!

Να τα χαίρεσαι τα χοιριδιάκια! Θα τα κρατήσεις όμως;;;; Question

Εσύ θα παρατηρήσεις αν το θηλυκό τα θηλάζει! Αν τα θηλάζει, δεν θα κάνεις τίποτα! Τα αναλαμβάνει όλα αυτό!

Απλά φρόντισε να έχεις περισσότερη τροφή μέσα στο κλουβί!
Τα ινδικά χοιρίδια μπορούν από πολύ μικρή ηλικία να φάνε στερεά τροφή γιατί γεννιούνται πλήρως ανεπτυγμένα!

Μετά τις έξι εβδομάδες, πρέπει να χωρίσεις τα αρσενικά απ' τα θηλυκά!
Απ' τις έξι εβδομάδες και μετά μπορούν να ζήσουν και χωρίς τη μανούλα τους!

Τον πατέρα τον έχεις βγάλει ήδη απ' το κλουβί ε;;
Δεν πρέπει να μείνει μαζί με το θηλυκό γιατί θα ξαναεπιχειρήσει να το ζευγαρώσει και δε θα προλαβαίνεις μετά τις γέννες!

Διάβασε και τα υπόλοιπα θέματα των κατηγοριών ζευγάρωμα, γέννα, μωρά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
mairoulitsa




Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2009
Ηλικία : 35

Μετά την γέννα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετά την γέννα   Μετά την γέννα Empty28/11/2009, 00:44

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Βασικά τον πατέρα δεν τον εχω, έτυχε να το αγοράσω ενώ ήταν ήδη έγκυος και χωρίς να το ξερω, αργοτερα το κατάλαβα. Τα μωράκια εννοείται πως θα τα κρατήσω το θεωρώ τύχη το ότι γέννησε υγιές τα μικρά κ το ότι δεν έπαθε το ίδιο κάτι κατά την διάρκεια της γέννας. Πίνουν κανονικά γάλα από την μαμά τους και τρων τα πάντα από την δεύτερη κιόλας ημέρα. Τα μωρά είναι το ένα αρσενικό κ το άλλο θυληκο, εάν τα βάλω σε ένα κλουβί μαζί θα ζευγαρώσουν?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Μετά την γέννα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετά την γέννα   Μετά την γέννα Empty28/11/2009, 21:34

Είναι υπέροχο που θα τα κρατήσεις!!!

Θα πρέπει μετά τις έξι εβδομάδες να βάλεις τη μαμά με το θηλυκό στο ίδιο κλουβί και
το αρσενικό θα πρέπει να το βάλεις σ' άλλο κλουβί μόνο του ή μαζί με άλλο αρσενικό!

Τα θηλυκά μπορούν (δεν συνιστάται όμως) να ζευγαρώσουν περίπου από ενάμιση μηνών και τα αρσενικά περίπου από δύο μηνών!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
????????
Επισκέπτης




Μετά την γέννα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μετα την γεννα   Μετά την γέννα Empty29/11/2009, 17:29

Βασικα valantia στις 6 εβδομαδες πρεπει να αποχωριστουν την μαμα τους αλλα αν ειναι αρσενικο καποιο απο τα μικρα καλο ειναι στις 4 εβδομαδες το περισσοτερο να την αποχωριζονται γιατι μπορει να ζευγαρωσει με την μαμα ο αρσενικος . Δεν ειναι σιγουρο αλλα πολυ πιθανο ειδικα αν δεν υπαρχει αρσενικος στο κλουβι και εχει οιστρο η μητερα .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mairoulitsa




Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2009
Ηλικία : 35

Μετά την γέννα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετά την γέννα   Μετά την γέννα Empty29/11/2009, 18:36

Δεν θέλω να ζευγαρώσουν γιατί όταν κατάλαβα ότι η μπούμπη ήταν έγκυος ήμουν συνέχεια με το άγχος μήπως πεθάνει επάνω στην γέννα η μήπως τα γεννήσει πεθαμένα και γενικά να μην πάθει καμία επιπλοκή συν την ταλαιπωρία που περνά για να γεννήσουν τα καημένα, αλλά αφού έτυχε έτσι δεν μπορούσα να κάνω διαφορετικά και είμαι πολύ χαρούμενη που τώρα έχω 2 μωράκια, είναι υπέροχα!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Μετά την γέννα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μετά την γέννα   Μετά την γέννα Empty30/11/2009, 19:13

Τα αρσενικά ωριμάζουν σεξουαλικά πιο αργά απ' τα θηλυκά! Δε νομίζω να έχει πρόβλημα, αν τα αφήσει μαζί για 6 εβδομάδες!

Να σου ζήσουν τα μωράκια!!! Αν θες, ανέβασε και φώτο τους να τα δούμε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
????????
Επισκέπτης




Μετά την γέννα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ζευγαρωμα   Μετά την γέννα Empty30/11/2009, 19:37

Valantia δεν τα λεω επειδη ετσι μου καπνισε , το λεω επειδη μου εχει τυχει . Δεν ειναι σιγουρο οτι θα την αφησει εγκυο αλλα πιθανο να ζευγαρωσουν αν ειναι σε οιστρο .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μετά την γέννα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Σπασμοί μετά τη γέννα και θάνατος
» μετά από γέννα έκοψε το νερό και κάνει διάρροιες;;;
» ΑΠΦ (Nikos: Γέννα / Ε και;)
» γέννα και απομάκρυνση αρσενικού;
» ΑΠΦ (Polibrizo: Γέννα / Κανιβαλισμός;)

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Αναπαραγωγή - Μη ζευγαρώνετε τα ινδικά χοιρίδια. :: Μωρά-
Μετάβαση σε:  
Δωρεάν φόρουμ | Animals | Rodent | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις