Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!

 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!


 

 Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό;

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
xaris

xaris


Αριθμός μηνυμάτων : 35
Ημερομηνία εγγραφής : 14/12/2009
Ηλικία : 43
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό;   Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό; Empty13/2/2010, 19:44

χθες μετα απο επισκεψη στο γιατρο επιβεβαιωσαμε πως το ενα χοιριδιακι μου ειναι εγκυος!!!! Ερωτηση! το αρσενικο να το βγαλω τωρα απ το κλουβι η μετα τη γεννα??? γιατι θα το βγαλω σιγουρα! αν ηξερα οτι ειναι αρσενικο δε θα το ειχα βαλει καν μεσα!!!!!!! Sad Τι αλλο χρειαζεται να κανω???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ChristosD




Αριθμός μηνυμάτων : 131
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2009
Ηλικία : 39

Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό;   Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό; Empty14/2/2010, 00:17

Γεια σου φιλε Χαρη!!!!!!!!!Ευχομαι καταρχην καλη εγκυμοσυνη & καλη γεννα.Εγω προτεινω να τον βγαλλεις τον αρσενικο απο τη θηλυκια διοτι θα την ενοχλει(αυτος θα θελει να ζευγαρωσει,αυτη θα τον κατουραει και θα κυνηγιουνται).Επισης δε θα πρεπει να πιανεις καθολου τη θηλυκια μεχρι να γεννησει γιατι μπορει να της κανεις ζημια & επιπλεον οταν με το καλο γεννησει...τουλαχιστον για τις πρωτες 10 μερες μη πιασεις ουτε τα μικρα της.Να της δινεις καθημερινα σανο,το μειγμα της κουνελινης,ΠΡΑΣΙΝΗπιπερια(αυτη που βαζουμε στα γεμιστα) και καροτο.Τα λαχανικα να ειναι καλα καθαρισμενα και πλυμμενα.Εγω αυτα εκανα και δοξα τω θεω η γεννα πηγε σουπερ.ΤΟΝΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΑΝΕΙΣ ΤΗ ΘΗΛΥΚΙΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΛΠ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό;   Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό; Empty15/2/2010, 12:47

Τα ινδικά χοιρίδια δεν κάνει να τρώνε κουνελίνη!!!!! Δεν έχουν ακριβώς τις ίδιες διατροφικές συνήθειες με τα κουνέλια!!
Ακόμη απαγορεύεται η μονοδιάστατη τροφή!
Δεν πρέπει να τρώνε μόνο πιπεριά και καρότο αλλά ποικιλία λαχανικών και φρούτων πλούσια σε βιταμίνη C!!


Τη θηλυκιά επιτρέπεται να την πιάνεις-αγγίζεις για χάδια αλλά
πρέπει να τη σηκώνεις πολύ προσεχτικά στις αρχές της εγκυμοσύνης και καθόλου όταν η εγκυμοσύνη προχωρήσει!
Σε προχωρημένη εγκυμοσύνη μπορείς να περιμένεις μέχρι να μπει σ' ένα κουτί και να τη σηκώνεις μαζί με το κουτί!

Όταν γεννηθούν τα μικρά μπορεί να τα πιάσεις και από την πρώτη μέρα που θα γεννηθούν!
Τα ινδικά χοιρίδια δεν είναι κανιβαλάκια! Δε θα σκοτώσει η μάνα τα μικρά της αν έχουν και ανθρώπινη μυρωδιά!

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την valantia στις 15/2/2010, 17:33, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
ChristosD




Αριθμός μηνυμάτων : 131
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2009
Ηλικία : 39

Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό;   Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό; Empty15/2/2010, 16:13

Καταρχην δεν ειπα κουνελινη!!!!!!!Το μειγμα που τους δινω εγω της VERSELE-LAGA περιεχει και κουνελινη μεσα.Δευτερον ποιος μιλησε για κανιβαλισμο....???Τριτον ποιος ειπε να τους δινει μονο καροτο & πιπερια????ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΕΓΩ!!!!!Μη ξεχνατε ομως οτι η πιπερια εχει παραπανω VITA-C και απο το πορτοκαλι.ΤΟΝΙΖΩ ΟΜΩΣ ΧΑΡΗ οτι αν θες να μην δημιουργησεις προβλημα στη θηλυκια σου να μην την πιανεις μεχρι να γεννησει!!!!!!!!Ακου και εμενα που εκανα και μια γεννα & περιμενω τη δευτερη τωρα....Ευχομαι ολα να πανε καλα!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xaris

xaris


Αριθμός μηνυμάτων : 35
Ημερομηνία εγγραφής : 14/12/2009
Ηλικία : 43
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό;   Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό; Empty15/2/2010, 16:25

αυτο που με απασχολει ειναι το πως 8α καθαριζω το κλουβι τοσο μεχρι τη γεννα οσο και μετα.... λαχανικα τους εδινα και παλια...και συνεχιζω να τους δινω και τωρα!!!! Ευχαριστω πολυ παντος για τη βοηθεια σας!! Ευχομαι ολα να πανε καλα..Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ChristosD




Αριθμός μηνυμάτων : 131
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2009
Ηλικία : 39

Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό;   Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό; Empty15/2/2010, 19:39

Πριν πως το καθαριζες????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό;   Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό; Empty17/2/2010, 12:50

valantia έγραψε:

Τη θηλυκιά επιτρέπεται να την πιάνεις-αγγίζεις για χάδια αλλά
πρέπει να τη σηκώνεις πολύ προσεχτικά στις αρχές της εγκυμοσύνης και καθόλου όταν η εγκυμοσύνη προχωρήσει!
Σε προχωρημένη εγκυμοσύνη μπορείς να περιμένεις μέχρι να μπει σ' ένα κουτί και να τη σηκώνεις μαζί με το κουτί!
Μ' αυτό τον τρόπο θα μπορείς να τη σηκώνεις, να τη βγάζεις απ' το κλουβί και να το καθαρίζεις!

ChristoD κάποιες διευκρινήσεις έκανα για να μην υπάρξουν παρανοήσεις!
Δεν έχω καμία προσωπική εμπειρία από ζευγαρώματα, εγκυμοσύνες και γέννες,
αλλά έχω διαβάσει πάρα πολλά βιβλία και ξένα site για τα ινδικά χοιρίδια!!
Ό, τι λέω το έχω διαβάσει!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
ChristosD




Αριθμός μηνυμάτων : 131
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2009
Ηλικία : 39

Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό;   Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό; Empty17/2/2010, 14:39

Βαλαντεια μου δεν ειπα οτι εχεις κατι προσωπικο μαζι μου.Εγω και ο καθενας μας εδω μεσα λεμε τη προσωπικη μας εμπειρια....!!!Ολοι εχουμε διαβασει και ενημερωνομαστε αλλα τα βιβλια δεν πεφτουν μεσα παντα 100%.(ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΦΤΕΙ ΑΠΟ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ).Παντως εγω προτεινω στο ΧΑΡΗ να μη πιασει καθολου τη θηλυκια μεχρι να γεννησει(αν εχει υπομονη).εγω τα καθαριζα μερα παρα μερα με μια σπατουλα που εχω.(ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΧΤΥΠΗΣΕΙΣ ΤΗ ΘΗΛΥΚΙΑ).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό;   Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό; Empty17/2/2010, 22:48

Δυστυχώς δεν ενημερώνονται όλοι από βιβλία!
Όσοι όμως διαβάζουν πολλά βιβλία μπορούν να κάνουν συγκρίσεις και να κρίνουν αν αυτό που διαβάζουν είναι σωστό ή είναι λάθος!
Και δεν έχουν γραφτεί όλα τα βιβλία για τα ινδικά χοιρίδια από εκτροφείς!

Έχουμε ξεφύγει όμως τελείως απ' το θέμα και δεν ξέρω που να μεταφέρω τα μνμ!
Θα παρακαλέσω να απαντάμε την ερώτηση-απορία που τίθεται και
αν θέλουμε να προσθέσουμε περισσότερες πληροφορίες που δε σχετίζονται άμεσα με το υπάρχον θέμα να ανοίγουμε καινούριο θέμα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
xaris

xaris


Αριθμός μηνυμάτων : 35
Ημερομηνία εγγραφής : 14/12/2009
Ηλικία : 43
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό;   Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό; Empty20/2/2010, 02:17

ο χωρισμος του αρσενικου με τη θηλυκια πρεπει να γινει τωρα η λιγες μερες πριν τη γεννα????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ChristosD




Αριθμός μηνυμάτων : 131
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2009
Ηλικία : 39

Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό;   Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό; Empty20/2/2010, 20:04

Τωρα καλυτερα ΧΑΡΗ!!!!!!!Ο αρσενικος θα θελει να ζευγαρωσει και θα την κυνηγαει....οποτε καλυτερα να τα χωρισεις απο τωρα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό;   Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό; Empty23/2/2010, 18:00

Καλύτερα να χωρίσεις από τώρα το θηλυκό απ' το αρσενικό!
Ο μόνος λόγος είναι ότι δε θα μπορείς να είσαι σίγουρος πότε θα γεννήσει το θηλυκό!!
Μόλις γεννήσει το θηλυκό δε θα πρέπει να υπάρχει το αρσενικό μέσα στο κλουβί!!
Το θηλυκό μπορεί να ζευγαρώσει ξανά με το αρσενικό αμέσως μετά τη γέννα!!
Αν το θηλυκό γεννήσει κάποια ώρα που δε θα το δεις και το αρσενικό βρίσκεται εκείνη την ώρα στο κλουβί,
το αποτέλεσμα μπορεί να είναι άλλη μία εγκυμοσύνη, άλλο ένα ρίσκο για τη ζωή του θηλυκού και των μικρών που θα φέρει στη ζωή,
άλλο ένα έξοδο αν τελικά ζήσουν όλα και τα κρατήσεις, άλλη μία ταλαιπωρία να βρεις κατάλληλους "γονείς" αν τελικά τα χαρίσεις κτλ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
 
Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι γίνεται με το αρσενικό;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Το θηλυκό είναι έγκυος! Τι κάνω??
» Πως θα καταλάβω αν είναι αρσενικό ή θηλυκό;
» είναι έγκυος;
» ΑΠΦ (Χρήστος: Εγκυμοσύνη / Είναι έγκυος;)
» ΑΠΦ (Ανώνυμος: Εγκυμοσύνη / Είναι έγκυος;)

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Αναπαραγωγή - Μη ζευγαρώνετε τα ινδικά χοιρίδια. :: Εγκυμοσύνη-
Μετάβαση σε:  
Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις