Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!

 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!


 

 Μεγάλο πρόβλημα με το μάτι του!! Πρησμένο μάτι!!

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Zozephin

Zozephin


Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 05/12/2009

Μεγάλο πρόβλημα με το μάτι του!! Πρησμένο μάτι!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μεγάλο πρόβλημα με το μάτι του!! Πρησμένο μάτι!!   Μεγάλο πρόβλημα με το μάτι του!! Πρησμένο μάτι!! Empty1/3/2010, 03:18

καλησπερα εδω και 5-6 μέρες σχεδον τον ινδικό μου χοιριδιο είχε προβλημα με το ματακι του.στην αρχη είχε πρηστει και είχε κοκκινησει ξαφνικα,του βαλα λίγο ορο φυσικό για να το απολυμανω και του το κανα και με χαμομηλάκι.2 μέρες μετά είχε καλυτερέψει αρκετά αλλα μετα απο 2 μέρες πρήστηκε χειρότερα κοκκινησε και είναι σαν να έχει εξογκοθεί το μάτι του.Πήρα τηλ την κτηνίατρο χτες και μου πε να πάρω ενα κολύριο το trobex και αν δε δω βελτίωση να το παω στο κτηνιατρείο(αυριο θα το παω) .Μετα απο μια μέρα καθως και συνεχίζω και του βάζω το κολλύριο έγινε πιο πρησμενο το ματι του.ειναι πραγματικά απαισιο έχει εξογκωθεί και έχει γίνει σαν "βρασμένο".Δε νομιζω πλεον να γιατρευεται και είμαι πολυ στενοχωρημενη...αυριο θα το παω στο κτηνιατρείο και ότι γίνει..πάντως κανεις δε μπορεί να μου πει τι είναι αυτο SadSadSadSad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NadiaV

NadiaV


Αριθμός μηνυμάτων : 94
Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2009
Ηλικία : 34
Τόπος : Athina Agios Dimitrios

Μεγάλο πρόβλημα με το μάτι του!! Πρησμένο μάτι!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλο πρόβλημα με το μάτι του!! Πρησμένο μάτι!!   Μεγάλο πρόβλημα με το μάτι του!! Πρησμένο μάτι!! Empty1/3/2010, 15:37

Ψυχουλίτσα μου το κακομοιράκι..... Έπρεπε να το πας νωρίτερα μάλλον αλλά που να ξέρεις και εσύ. Αφού είναι τόσο χάλια και ανησυχείς, πάρτο σήμερα και πήγαινέ το, τι περιμένεις? Στα θέματα υγείας δεν κλείνουμε ραντεβού, πήγαινε ως επείγον! (και εγώ όταν είχε αρρωστήσει το μικρό, έπρεπε να περιμένω 15 μέρες να βγουν οι εξετάσεις αλλά επειδή νόμιζα πως χειροτέρεψε το πήγα αμέσως το ίδιο απόγευμα και πήρε αμέσως τα φαρμακάκια του) Μην περιμένεις!!!!!!!!! Μία μέρα ακόμα είναι πολύ... No
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Zozephin

Zozephin


Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 05/12/2009

Μεγάλο πρόβλημα με το μάτι του!! Πρησμένο μάτι!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλο πρόβλημα με το μάτι του!! Πρησμένο μάτι!!   Μεγάλο πρόβλημα με το μάτι του!! Πρησμένο μάτι!! Empty2/3/2010, 00:37

το πηγα.....μου πε η κτηνιατρος οτι μαλλον εξησε το ματι του με το νιχι πανω στον βολβό και το ανοιξε..του χει πεταχτει το ματι έξω και μάλλον θα το χασει..μου δωσε τώρα 2 αλοιφες και του βαζω 5 φορες τη μέρα αλλά μαλλον έχει μείνει τυφλό..το χειροτερο είναι η εμφάνιση του ματιού του ...ειμαι πολυ χάλια ψυχολογικα Sad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NadiaV

NadiaV


Αριθμός μηνυμάτων : 94
Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2009
Ηλικία : 34
Τόπος : Athina Agios Dimitrios

Μεγάλο πρόβλημα με το μάτι του!! Πρησμένο μάτι!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλο πρόβλημα με το μάτι του!! Πρησμένο μάτι!!   Μεγάλο πρόβλημα με το μάτι του!! Πρησμένο μάτι!! Empty2/3/2010, 01:23

Τα ινδικά χοιρίδια φημίζονται για την όσφρηση και την ακοή τους, για να τοποθετούνται στον χώρο τους. Μην ανησυχείς, θα τα καταφέρει εξίσου καλά και με το ένα ματάκι. Ατυχήματα συμβαίνουν,κ εσύ έκανες ό,τι καλύτερο μπορούσες. Όταν κλείσει και η πληγούλα δεν θα φαίνεται τόσο άσχημα να στο θυμίζει θα δεις. Αγάπη στο γουρουνάκι σου.......... pig και μην στεναχωριέσαι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Zozephin

Zozephin


Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 05/12/2009

Μεγάλο πρόβλημα με το μάτι του!! Πρησμένο μάτι!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλο πρόβλημα με το μάτι του!! Πρησμένο μάτι!!   Μεγάλο πρόβλημα με το μάτι του!! Πρησμένο μάτι!! Empty2/3/2010, 12:07

χτες εψαχνα κανα 3ωρο στο ιντερνετ και βρηκα τα συπτωματα ...ειναι γλαυκωμα!και αυτο γινεται κυριως απο χτυπημα ή απο κληρονομικό αλλά μαλλον έγινε απο χτύπημα..το φροντιζω πάρα πολυ του βαζω τις αλοιφές του,το κακομοιρο δε μπορει να κλεισει το ματάκι του και υποφέρει από πόνους..ελπιζω να τα καταφέρει... Crying or Very sad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Μεγάλο πρόβλημα με το μάτι του!! Πρησμένο μάτι!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεγάλο πρόβλημα με το μάτι του!! Πρησμένο μάτι!!   Μεγάλο πρόβλημα με το μάτι του!! Πρησμένο μάτι!! Empty2/3/2010, 19:57

Λυπάμαι ειλικρινά!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!
Αυτό το site το έχεις δει ήδη;

αυτόματη μετάφραση απ' τα αγγλικά:
http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=http://www.guinealynx.info/eyes.html&ei=JkqNS5bjI8Og_Abm7e3pBg&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&ved=0CBEQ7gEwAA&prev=/search%3Fq%3Dguinealynx%2Beyes%26hl%3Del%26rlz%3D1T4GGLJ_enGR331GR281
προτότυπο:
http://www.guinealynx.info/eyes.html

Σύμφωνα μ' αυτό το site μπορεί να είναι λοίμωξη του ανώτερου αναπνευστικού, τραυματισμός, απόστημα, πρόβλημα με τα δόντια, αφυδάτωση/ασθένεια, καταρράκτης, διαβήτης ή και κάτι άλλο! Μία ακτινογραφία ή ένα δείγμα από το υγρό του ματιού μπορεί να βοηθήσει στη διάγνωση!

Δυστυχώς μόνο κάποιος έμπειρος/η κτηνίατρος θα μπορέσει να κάνει διάγνωση και θεραπεία!
Αν το χοιριδιάκι δε θεραπευτεί, τότε μπορεί να χάσει το ματάκι του! Sad

Μήπως έχεις κάποια φώτο του να ανεβάσεις;
Φώτο ματιών ινδικών χοιριδίων με πρόβλημα: http://www.guinealynx.info/records/viewtopic.php?p=158#158 Ίσως βοηθήσουν!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
 
Μεγάλο πρόβλημα με το μάτι του!! Πρησμένο μάτι!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» O Sergio δεν είναι πολύ καλά! :( πρόβλημα με το μάτι του; τα δόντια του;
» Μάτι πιο μικρό
» ΑΠΦ (Ανώνυμος: Υγεία / Γυμνό μάτι)
» Υλικά για μεγάλο κλουβί
» τικ στο μάτι?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Υγεία - Αν κάτι σας ανησυχεί, αμέσως σε κτηνίατρο με γνώσεις από ινδικά χοιρίδια. :: Υγεία-
Μετάβαση σε:  
Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις