Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!

 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!


 

 Γιατί με φοβάται ακόμα;;; Μετά από 6 μήνες;;;

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
musicman1973

musicman1973


Αριθμός μηνυμάτων : 24
Ημερομηνία εγγραφής : 17/04/2010
Ηλικία : 50
Τόπος : Άλιμος

Γιατί με φοβάται ακόμα;;; Μετά από 6 μήνες;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Γιατί με φοβάται ακόμα;;; Μετά από 6 μήνες;;;   Γιατί με φοβάται ακόμα;;; Μετά από 6 μήνες;;; Empty19/4/2010, 04:18

Καλημέρα σε όλους. Είμαι καινούριος στο forum και γεμάτος απορίες. Πήρα πριν 6 μήνες την Fluffy μου από pet shop και ήταν ήδη μεγάλη. Υπολογίζω τώρα να είναι περίπου ενός έτους. Απ´την αρχή δείχνει να με φοβάται και όποτε περνάω δίπλα απ´το κλουβί της,τρέχει και κρύβεται στο σπίτι της. Ο μόνος τρόπος που μπορώ να την βγάλω απ´το κλουβί,είναι να σηκώσω το σπιτάκι της και να την πιάσω. Αλλιώς δεν βγαίνει με τίποτα. Όταν την κρατάω όμως αγκαλιά,είναι πολύ χαλαρή,απολαμβάνει τα χάδια και χασμουριέται συνέχεια.Το σπιτάκι της το έχω στο πάτωμα και σε σημείο που περνάω συνέχεια από εκεί. Τι κάνω λάθος;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Γιατί με φοβάται ακόμα;;; Μετά από 6 μήνες;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γιατί με φοβάται ακόμα;;; Μετά από 6 μήνες;;;   Γιατί με φοβάται ακόμα;;; Μετά από 6 μήνες;;; Empty19/4/2010, 13:06

Rolling Eyes

Ό, τι έχεις το κλουβί στο πάτωμα! Το ινδικό χοιρίδιο σε βλέπει σα γίγαντα!
Θα ήταν πολύ καλύτερα αν είχες το κλουβί σε ένα ντουλάπι ύψους 70 εκ. και σε σημείο που να βλέπει κόσμο!
Ένα καλό μέρος μέσα στο σπίτι για το κλουβί είναι το σαλόνι!

Μετά από 6 μήνες, μπορείς σταδιακά να αρχίσεις να βγάζεις το σπιτάκι!
Τι σπιτάκι έχεις; Είναι πολύ κλειστό; Θα μπορούσες να έχεις ένα σπιτάκι λίγο πιο ανοιχτό!
Π.χ. μία σανίδα για να κρύβεται από κάτω της ή μία κομμένη χάρτινη σακούλα!
Και θα κρύβεται και θα σε βλέπει!

Όταν περνάς απ' το κλουβί (πάντα ή αρκετές φορές μέσα στη μέρα),
ανοίγεις το πορτάκι κρατώντας ένα κομματάκι λαχανικό;
Αν ναι, περιμένεις μέχρι το ινδικό χοιρίδιο να βρει το θάρρος και να έρθει σε σένα;
Αν αργεί να έρθει σε σένα, του βάζεις το λαχανικό πιο κοντά του
αφού πρώτα το αφήσεις να το μυρίσει ή να το δαγκώσει λιγάκι;
Αν τελικά δεν έρθει σε σένα, αφήνεις το λαχανικό μπροστά του και φεύγεις;
Σ' αυτό το στάδιο δεν πρέπει να επιχειρήσεις να το χαϊδέψεις γιατί θα τρομάξει!
Αν όποτε περνάς, του δίνεις και ένα κομμάτι λαχανικό, θα συνδυάσει κάτι καλό (τι λιχουδιά) με εσένα!

Τα αποτελέσματα μετά; Όποτε περνάς θα γαντζώνεται στο πορτάκι!
Σ' αυτό το στάδιο, θα μπορείς και να το χαϊδέψεις ενώ τρώει
και σταδιακά θα κάθεται να το χαϊδεύεις και χωρίς να τρώει!

Το δικό μου ινδικό χοιρίδιο:
https://www.youtube.com/watch?v=xRUjs_cJ-5w
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
musicman1973

musicman1973


Αριθμός μηνυμάτων : 24
Ημερομηνία εγγραφής : 17/04/2010
Ηλικία : 50
Τόπος : Άλιμος

Γιατί με φοβάται ακόμα;;; Μετά από 6 μήνες;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γιατί με φοβάται ακόμα;;; Μετά από 6 μήνες;;;   Γιατί με φοβάται ακόμα;;; Μετά από 6 μήνες;;; Empty25/4/2010, 06:52

Της έχω πάρει ένα μεγάλο κλουβί το οποίο είχε μέσα ένα μεγάλο σπιτάκι. Όταν με βλέπει και πάει εκεί και κρύβεται,αφήνει το κεφαλάκι της έξω και με κοιτάει. Σπάνια μπαίνει τόσο μέσα ώστε να μην την βλέπω. Δοκίμασα να κάθομαι αρκετή ώρα δίπλα στο κλουβί της και συμπεριφέρεται κανονικά μέσα σ´αυτό χωρίς να με φοβάται. Όταν βάζω όμως το χέρι μου μέσα στο κλουβί,κρύβεται αμέσως. Δοκίμασα να της δώσω σανό και κατάφερα να έρχεται να τρώει απ'το χέρι μου. Για το σανό κάνει σαν τρελή. Και μόνο στον ήχο της σακούλας αρχίζει να φωνάζει,τρέχει πάνω κάτω και χοροπηδάει. Ελπίζω να έκανα κάποια πρόοδο και να κάνω ακόμα μεγαλύτερη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Γιατί με φοβάται ακόμα;;; Μετά από 6 μήνες;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γιατί με φοβάται ακόμα;;; Μετά από 6 μήνες;;;   Γιατί με φοβάται ακόμα;;; Μετά από 6 μήνες;;; Empty30/4/2010, 15:16

Για να δεις θεαματική πρόοδο ακολούθησε τα παραπάνω!
Χρειάζεται αρκετή ενασχόληση, υπομονή, επιμονή και αρκετός χρόνος!! Η εξημέρωση μπορεί να πάρει και μήνες!!

Άλλαξες θέση στο κλουβί;
Αν το έχεις ακόμα στο πάτωμα, να ξέρεις ότι η εξημέρωση θα γίνει με πιο αργούς ρυθμούς
απ' ότι αν το είχες σε κάποιο πιο ψηλό σημείο!
Τα ινδικά χοιρίδια όταν είναι στο πάτωμα αργούν να μας καταλάβουν για "συντρόφους" και μας νομίζουν για αρπακτικά!!

Πέρα απ' το χόρτο έχεις δώσει καθόλου πλυμένα και σκουπισμένα λαχανικά;
Π.χ. έχεις δώσει λίγο romaine μαρούλι; Τα περισσότερα ινδικά χοιρίδια τρελαίνονται γι' αυτό!
Αν όχι, άνοιξε το πορτάκι, κράτα ένα φύλο και περίμενε να έρθει το χοιριδιάκι σε εσένα!

Το σπιτάκι μπορείς να δοκιμάσεις και να το βγάλεις!!
Αν όμως το χοιριδιάκι είναι πολύ νευρικό, τότε θα πρέπει να το ξαναβάλεις και να το βγάλεις σταδιακά!!

Αν θες, κράτα μας ενήμερους/ες σχετικά με την πορεία της εξημέρωσης!!
Εύχομαι να το εξημερώσεις γρήγορα!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
musicman1973

musicman1973


Αριθμός μηνυμάτων : 24
Ημερομηνία εγγραφής : 17/04/2010
Ηλικία : 50
Τόπος : Άλιμος

Γιατί με φοβάται ακόμα;;; Μετά από 6 μήνες;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γιατί με φοβάται ακόμα;;; Μετά από 6 μήνες;;;   Γιατί με φοβάται ακόμα;;; Μετά από 6 μήνες;;; Empty30/4/2010, 21:44

Καλησπέρα. Το κλουβάκι το έχω ακόμα στο πάτωμα. Το μέλος "Ατλας" του forum μου χάρισε τη πανέμορφη Φούσκα και είχα τα κλουβιά δίπλα δίπλα για να βλέπει και να συνηθίζει η μία την άλλη. Τώρα τις έχω μαζί. Είναι στα σχέδιά μου πάντως να σηκώσω πιο ψηλά το κλουβί τους. Το σπιτάκι το έβγαλα γιατί καθόταν συνέχεια η Fluffy στην είσοδό του και δεν άφηνε τη Φούσκα να βγει έξω για να φάει. Από λαχανικά τώρα... Έχω δοκιμάσει να της δώσω μαρούλι και ξετρελάθηκε. Διάβασα όμως ότι δεν είναι καλό το απλό μαρούλι και δεν της ξαναέδωσα. Τώρα της γεμίζω ένα μπωλάκι με καρότο πιπεριά και μήλο. Τα λαχανικά δεν τα τρώει πολύ ενώ τρελαίνεται για το μήλο. Η Φούσκα τα τρώει όλα. Δοκιμάζω να της δίνω τροφή με ανοιχτή τη πόρτα του κλουβιού και έρχεται και την παίρνει απ´το χέρι μου. Προς το παρών τις έχω αφήσει ήσυχες γιατί έχω τσακωμούς (έκανα post στην κατηγορία "συμβίωση") και αφού ηρεμήσουν λίγο θα ασχοληθώ πιό εντατικά μαζί τους. Να προσθέσω ότι ενώ μέχρι την άφιξη της Φούσκας η Fluffy και μόνο που άκουγε τον ήχο της σακούλας που έχει τη τροφή της ξεσήκωνε το κόσμο, τώρα δεν αντιδράει καθόλου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Γιατί με φοβάται ακόμα;;; Μετά από 6 μήνες;;;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» η φοβισμένη ακόμα Dizzy ή Dizzoulini (το σκέφτομαι ακόμα για το όνομα)
» φοβάται και δεν πίνει νερό!!
» ΑΠΦ (Φαίη: Υγεία / Κολλάνε τα παράσιτα;;)
» Ψάχνω να υιοθετήσω δύο μικρά θηλυκά χοιριδιάκια (αδελφάκια ακόμα καλύτερα)
» Μετά την γέννα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Συμπεριφορά - Τα ινδικά χοιρίδια είναι φοβιτσιάρικα. Παίρνει καιρό η εξημέρωση. :: Εξημέρωση-
Μετάβαση σε:  
Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις