Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!

 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!


 

 Κόψιμο νυχιών ...

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
m@ry

m@ry


Αριθμός μηνυμάτων : 317
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 27
Τόπος : Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Κόψιμο νυχιών ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κόψιμο νυχιών ...   Κόψιμο νυχιών ... Empty27/4/2010, 18:52

Το χοιρίδιό δεν κάθεται να του κόψω τα νίχια ... No Κάθε φορά που του αγγίζω το πόδι του με δαγκώνει ... Rolling Eyes Τι να κάνω για να κάτσει να του κόψω τα νίχια Question (έχω δει και σχετικό video, και έκανα ότι έλεγε, αλλά το χοιρίδιό μου δεν κάθεται όπως εκείνο το χοιρίδιο στο video pale ... ) Μήπως πρέπει να του αγοράσω το ειδικό ψαλιδάκι Question (τα "κόβω" με νιχοκόπτη Neutral )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://guinea-pig.forumgreek.com/forum.htm
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Κόψιμο νυχιών ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόψιμο νυχιών ...   Κόψιμο νυχιών ... Empty30/4/2010, 20:22

Χαχα!! Τα ίδια είχα τραβήξει και 'γω τις πρώτες φορές!!! Προσπαθούσα ώρες να κόψω τα νύχια της δικιάς μου!!
Και ακόμη δεν είναι μία διαδικασία που την απολαμβάνει!! cyclops

Καλό είναι την πρώτη φορά να επισκεφτείς κάποιον/α κτηνίατρο για να σου δείξει τον τρόπο!!
Τα νύχια μπορούν να κοπούν και με νυχοκόπτη και με ειδικό ψαλιδάκι!! Προσωπικά έχω βολευτεί το ψαλιδάκι!!

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να κόψεις τα νύχια!!

Αυτά κάνω εγώ:
Συνήθως όταν του κόβω τα νύχια των πίσω ποδιών είμαι καθιστή στο πάτωμα και
το ακουμπάω μία στο ένα γόνατο και μία στο άλλο ή
συνήθως όταν του κόβω τα νύχια των μπροστινών ποδιών το ακουμπάω πάνω σ' ένα τραπεζάκι
έχοντας το ένα χέρι μου κάτω απ' την κοιλιά του και σπρώχνοντας μ' αυτό προς τα έξω το μπροστινό ποδαράκι!!

Ένας ακραίος τρόπος που είχα χρησιμοποιήσει και ντρέπομαι Embarassed γιατί το κατατρόμαξα το ζωάκι μου affraid
ήταν να το βάλω πάνω σε ένα μικρό σκαμπό και να του τα κόψω εκεί πάνω!!
Αυτό κοκάλωσε απ' το φόβο και με άφησε να το "κακομεταχειριστώ" μέχρι που
σήκωσε το κωλαράκι του και μου εκτόξευσε μία ριπή ούρων για να με τιμωρήσει!! Twisted Evil

Αν δε μπορείς να τα κόψεις μόνη σου, μπορείς να ζητήσεις βοήθεια από κάποιον άλλο
ώστε ο ένας να κρατάει το ζωάκι και ο άλλος να κόβει τα νύχια!!

Υπάρχουν νεότερα;; Κατάφερες να τα κόψεις;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
@elvis@

@elvis@


Αριθμός μηνυμάτων : 69
Ημερομηνία εγγραφής : 19/01/2010
Ηλικία : 42
Τόπος : Ρόδος

Κόψιμο νυχιών ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόψιμο νυχιών ...   Κόψιμο νυχιών ... Empty4/5/2010, 21:40

Η αλήθεια είναι πως μάλλον το γουρουνάκι μου εχει πολύ καλό χαρακτήρα..που κ που οταν κανω κάτι που δεν του αρέσει με ψιλοδαγκώνει αλλά πολύ ανάλαφρα ίσα ίσα για να καταλάβω..
Για να του κόψω τα νύχια χρησιμοποιώ κανονικό νυχοκόπτη για νύχια χεριών (είναι πιο μικρή η λεπίδα τούς), τον χαιδεύω αρκετά ωστε να χαλαρώσει και εχω και το μεγάλο όπλο..μια πιπεριά!!! Του δίνω την πιπεριά για να ασχολείται και ξεκινώ απο τα πίσω πόδια..Συνήθως τον κρατάω πιο ευκολά οταν τον εχω βαλει με τετοιο τρόπο στο χερι μου ώστε να στηρίζετε στα πίσω του πόδια ωστε να μην τα κούναει..του τα πιάνω και μόλις συνηθίσει το κρατημά μου τοτε ξεκινάω το κόψιμο..
Γενικά με βοηθάει πολύ ο απλός νυχοκόπτης μια που τον χειρίζομαι καλύτερα και οτι τον κρατάω απασχολημενο με κατι αλλο..και για να είναι και απασχολημένος με μανία του δίνω το αγαπημένο του λαχανικό το οποίο τυχαίααααα εχω να του δώσω 4-5 ημέρες οποτε πέφτει σε αυτο με τα μούτρα και δεν τον ενδιαφέρει οτι κ αν του κάνω..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
m@ry

m@ry


Αριθμός μηνυμάτων : 317
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 27
Τόπος : Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Κόψιμο νυχιών ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόψιμο νυχιών ...   Κόψιμο νυχιών ... Empty8/5/2010, 16:52

Τα έκοψα ! ! ! Surprised Κατάφερα να της κόψω τα νυχια και μπροστινά και τα πίσω ! Δεν πίστευα ότι θα τα κατάφερνα ποτέ και χωρίς βοήθεια και ούτε ένα δάγκωμα ! ! ! Very Happy Shocked
Απλά την είχα πάνω μου ενώ τις τα έκοβα, τις άλλες φορές την έβαζα στον καναπέ ή στο τραπέζι ... pale
Μάλλον γι'αυτό φοβόταν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://guinea-pig.forumgreek.com/forum.htm
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Κόψιμο νυχιών ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόψιμο νυχιών ...   Κόψιμο νυχιών ... Empty10/5/2010, 23:28

lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
pps888

pps888


Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ημερομηνία εγγραφής : 26/09/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Αθήνα

Κόψιμο νυχιών ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόψιμο νυχιών ...   Κόψιμο νυχιών ... Empty6/10/2010, 01:08

Εμένα που με ξέρει λίγες μέρες και δεν με αφήνει ούτε να το πιάσω καλά καλά πως θα τα καταφέρω;Να περιμένω να περάσει ο καιρός;
Δεν έχω καταφέρει να το βγάλω από το κλουβί.Με φόβαται ακόμα.Μόνο για να το ταϊσω έρχεται!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
m@ry

m@ry


Αριθμός μηνυμάτων : 317
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 27
Τόπος : Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Κόψιμο νυχιών ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κόψιμο νυχιών ...   Κόψιμο νυχιών ... Empty6/10/2010, 09:10

Αν τα νύχια είναι μεγάλα καλύτερα να επισκεφτείς τον κτηνίατρο για να τα κόψει.
Αν δεν είναι ακόμα μακρυά περίμενε λίγο να σε συνηθίσει το χοιρίδιό σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://guinea-pig.forumgreek.com/forum.htm
 
Κόψιμο νυχιών ...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Κάθε πότε το κόψιμο νυχιών;
» Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες;
» Δόντια και Τρόχισμα
» ΑΠΦ (Ανώνυμος: Περιποίηση / Νύχια και κόψιμο)

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Περιποίηση - Μην ξεχνάτε να κόβετε τα νύχια πριν τη φλέβα στα ινδικά χοιρίδια. :: Περιποίηση-
Μετάβαση σε:  
Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις