Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!

 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!


 

 Θηλυκό ινδικό χοιρίδιο

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
akis_loucifer

akis_loucifer


Αριθμός μηνυμάτων : 53
Ημερομηνία εγγραφής : 29/10/2009
Ηλικία : 38
Τόπος : Θεσαλονίκη

Θηλυκό ινδικό χοιρίδιο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Θηλυκό ινδικό χοιρίδιο   Θηλυκό ινδικό χοιρίδιο Empty1/5/2010, 23:58

Αν χαρίζει κανένας θηλυκό ινδικό χοιρίδιο απο Θεσσαλονίκη ας μου στείλει ενα μήνυμα.
Έχω μια θηλυκιά και επειδή μου πέθανε η άλλη θέλω να της πάρω παρέα, επειδή έχω μπει στο τρυπάκι του ζευγαρωματος θα μπορουσα να το κάνω αλλα επειδη εχει πολλα βάσανα προτιμω να εχω 2 θηλυκιες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Θηλυκό ινδικό χοιρίδιο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θηλυκό ινδικό χοιρίδιο   Θηλυκό ινδικό χοιρίδιο Empty4/5/2010, 13:37

Θα μπορούσες να ξαναζευγαρώσεις ινδικό χοιρίδιο μετά από αυτό;;:
https://indika-xoiridia.forumgreek.com/forum-f1/topic-t346.htm

Να σου θυμίσω ότι σου πέθανε θηλυκό ινδικό χοιρίδιο μετά από ζευγάρωμα!
Να σου θυμίσω ότι δεν έβρισκες άτομα να υιοθετήσουν τα ινδικά χοιρίδια
και ότι δεν ήσουν διατεθειμένος να τα κρατήσεις εσύ!
Να σου θυμίσω το νόμο:
ΝΟΜΟΣ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 3170
Άρθρο 2
παράγραφος 1,β
ο ιδιοκτήτης ζώου συντροφιάς υποχρεούται να μεριμνά για την ευζωία και την ετήσια, τουλάχιστον, κτηνιατρική εξέταση του ζώου συντροφιάς του.
παράγραφος 6
Οι κάτοχοι θηλυκών ζώων συντροφιάς οφείλουν να μην επιδιώκουν ή διευκολύνουν την αναπαραγωγή ζώων και να μεριμνούν για τη στείρωσή τους, εφόσον δεν επιθυμούν τη διατήρηση των νεογέννητων ζώων ή δεν μπορούν να τα διαθέσουν σε νέους ιδιοκτήτες.
+Άρθρο 5
παράγραφος 1
Η παραβίαση των ανωτέρω επισύρει πρόστιμο 300 έως 1.500 ευρώ!


Αν ξαναζευγαρώσεις ινδικά χοιρίδια, τότε μη θέλεις να λέγεσαι φιλόζωος γιατί δε θα είσαι!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
akis_loucifer

akis_loucifer


Αριθμός μηνυμάτων : 53
Ημερομηνία εγγραφής : 29/10/2009
Ηλικία : 38
Τόπος : Θεσαλονίκη

Θηλυκό ινδικό χοιρίδιο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θηλυκό ινδικό χοιρίδιο   Θηλυκό ινδικό χοιρίδιο Empty6/5/2010, 17:25

Όλες οι θηλυκές μου πέθαναν, γιατι αρρώστησαν. Η μια μάλιστα έχασε τα δόντια της και μέχρι να βγάλει καινούρια δεν άντεξε όσο και να την τάϊζα με σύριγγα.
Αν θέλω να αποκτήσω εύκολα χοιρίδιο μπορώ και να αγοράσω δεν έχω προβλημα. Εχω γνώση απο ζώα και δε τα βασανίζω, αλλα όλα είναι μέσα στο προγραμμα. Και τα μικρά όλα τα έδωσα και θα τα ξαναζευγαρώσω, δεν με εμποδιζει κανενας να το κανω αυτο. Είμαι υπέρ της αναπαραγωγης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Θηλυκό ινδικό χοιρίδιο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θηλυκό ινδικό χοιρίδιο   Θηλυκό ινδικό χοιρίδιο Empty7/5/2010, 19:17

Παραθέτω ότι είχες γράψει στο παρελθόν!!!

akis_loucifer έγραψε:
Η μάυρη έχει ταλαιπωρηθεί πολύ.
Δε θα την αφήσω να γεννήσει ξανά.
Όταν την είχα αγοράσει ήταν έγκυος και απέβαλε 3.
Μέτα απο καίρο την έβαλα με αρσενικό και απέβαλε πάλι.
Και στο καπάκι έμεινε έγκυος και γέννησε αυτά που βλέπετε.

akis_loucifer έγραψε:
Κανένας δεν ενδιαφέρθηκε.
γέννησε σήμερα και μία ακόμη θηλύκια μου.
ευτυχώς δεν έχω αρσενικό.
η μάνα όμως η Μία που γέννησε πριν 10 μέρες ετοιμάζεται να ψηφίσει.
μάλλον θα τα δώσω σε pet shop...

akis_loucifer έγραψε:
Η θηλύκια δυστυχώς ψοφησε, αλλά τα μικρά της τα πήρε η κόρη της.
έχω στο σύνολο 8 μικρά. 3 μεγάλα θηλυκά που μπορουν να αποκτήσουν σπίτι. Και 5 μικρά που θέλουν 1 μήνα ακόμη για να τα δώσω.

akis_loucifer έγραψε:
Τελικά επειδή δεν θέλει κανένας ινδικά χοιρίδια, αποφάσισα να τα δώσω σε PET SHOP .

akis_loucifer έγραψε:
Όλοι στην αρχή θέλουν να υιοθετήσουν,αλλά μόλις έρθει η ώρα το αλλάζουν.
Επειδή δε θέλω να ξαναγεννήσουν αυτός είναι και ο λόγος που θέλω να τα δώσω.
Τουλάχιστον να είναι μόνο θηλυκά.Πρέπει να δώσω αναγκαστικα τα 2 αρσενικα όσο είναι μωρά,για να μην έχω παρατράγουδα.
Έχω ένα PET SHOP καλό στη γειτονιά μου που έχει λίγα ζώα και τα προσέχει.

akis_loucifer έγραψε:
Κανόνισα με ένα μαγαζι να τα πάρει.
Εμφανίστηκαν άτομα που θέλανε, αλλα ακόμη περίμενω.....να έρθουν.
Ετσι αφου δεν τα θελουν κανονισα απο δευτερα να τα δωσω στο μαγαζι...

Είναι δικαίωμά σου να είσαι υπέρ της αναπαραγωγής ινδικών χοιριδίων από ιδιώτες και
είναι δικαίωμά μου να είμαι κατά!!!

Οι κύριοι λόγοι που είμαι κατά είναι:
1. Υπάρχουν 25% πιθανότητες να πεθάνει το θηλυκό ινδικό χοιρίδιο ή και τα μωρά του
στη γέννα ή και λίγο αργότερα από επιπλοκές!!! Σου έχει συμβεί!! Το έχεις γράψει!!
2. Τα ινδικά χοιρίδια αν επιβιώσουν είναι πολύ δύσκολο να δοθούν σε φιλόζωους!!!
Εσύ σκεφτόσουν ως λύση το pet shop!! Ό, τι χειρότερο!! Το έχεις γράψει!!
Ακόμα και αν το Pet Shop προσέχει τα ινδικά χοιρίδια (σπάνιο),
πως θα είσαι σίγουρος ότι θα τα προσέχουν και αυτοί που θα τα αγοράσουν;;
3. Ο νόμος απαγορεύει την επιδίωξη ή διευκόλυνση της αναπαραγωγής, εφόσον ο ιδιοκτήτης
δεν επιθυμεί να κρατήσει τα νεογέννητα ζώα ή δεν μπορεί να τα διαθέσει σε νέους ιδιοκτήτες!!
Εσύ δεν τα κράτησες!! Το έχεις γράψει!!
Τελικά η τύχη των ζώων που διευκόλυνες να έρθουν στη ζωή
είναι αβέβαιη εφόσον τα έδωσες σε pet shop!! To έχεις γράψει!!

Υπάρχει ένα κενό στο νόμο.. και θα το ψάξω.. επιτρέπεται οι ιδιώτες να δίνουν ζώα σε Pet Shop;
Κατά πόσο αυτό αυτό είναι νόμιμο; Μήπως απ' το νόμο πρέπει να δίνουν ζώα στα pet shop μόνο οι νόμιμοι εκτροφείς;;
Υπάρχουν νόμιμοι εκτροφείς ινδικών χοιριδίων στην Ελλάδα; Απ' όσο ξέρω.. όχι!!

Όποιος δεχτεί να σου χαρίσει ινδικό χοιρίδιο πρέπει να γνωρίζει ότι το ζωάκι του θα έχει 25% πιθανότητες να πεθάνει πρόωρα λόγω επιπλοκών σε πιθανή μελλοντική εγκυμοσύνη που μπορεί να υποβληθεί!!!

Λοιπόν;; Για ποιους λόγους είσαι υπέρ της αναπαραγωγής από ιδιώτες;;;
Προσπάθησε να αντισταθμίσεις!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
ChristosD




Αριθμός μηνυμάτων : 131
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2009
Ηλικία : 39

Θηλυκό ινδικό χοιρίδιο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θηλυκό ινδικό χοιρίδιο   Θηλυκό ινδικό χοιρίδιο Empty9/5/2010, 12:52

Καλα ρε φιλε...καθε ποτε τα ζευγαρωνες τα ζωντανα???Με το που γεννουσαν τα ζωα,εσυ τα ξαναζευγαρωνες???Δεν ειμαι κατα του ζευγαρωματος αλλα οχι σε τετοιο βαθμο.1-2 φορες το χρονο πρεπει να γεννουν τα θηλυκα αλλιως μετα εξαντλουνται και ψοφανε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akis_loucifer

akis_loucifer


Αριθμός μηνυμάτων : 53
Ημερομηνία εγγραφής : 29/10/2009
Ηλικία : 38
Τόπος : Θεσαλονίκη

Θηλυκό ινδικό χοιρίδιο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θηλυκό ινδικό χοιρίδιο   Θηλυκό ινδικό χοιρίδιο Empty21/5/2010, 19:43

ChristosD έγραψε:
Καλα ρε φιλε...καθε ποτε τα ζευγαρωνες τα ζωντανα???Με το που γεννουσαν τα ζωα,εσυ τα ξαναζευγαρωνες???Δεν ειμαι κατα του ζευγαρωματος αλλα οχι σε τετοιο βαθμο.1-2 φορες το χρονο πρεπει να γεννουν τα θηλυκα αλλιως μετα εξαντλουνται και ψοφανε.
Όχι δε τα ζευγάρωνα συνέχεια, η μια θηλυκιά μου μόνο γέννησε δεύτερη συνεχόμενη φορά, αλλά ψόφησε απο πνευμονία, η άλλη πέθανε επειδή πέσανε τα δόντια της και δεν άντεξε όσο την τάιζα με σύριγγα όταν έβγαλε νέα δόντια ήταν αργά. Δε τα ζευγαρώνω ανεξέλεγκτα όπως θέλουν να πιστεύουν κάποιοι....
Την εμπειρία μου πάνω στα ζώα δε την έχουν πολλοί....
Έχω μεγαλώσει και αναπαράγει πολλά ζώα και έχω μεγάλη προσωπική πείρα και δεν περιμένω από κανέναν τίποτα.
Ποτέ δε βασάνισα τα ζώα μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ChristosD




Αριθμός μηνυμάτων : 131
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2009
Ηλικία : 39

Θηλυκό ινδικό χοιρίδιο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θηλυκό ινδικό χοιρίδιο   Θηλυκό ινδικό χοιρίδιο Empty22/5/2010, 12:21

Κι εγω εχω μεγαλη εμπειρια απο ζωα....μιας και μενω και σε χωριο.Το θεμα ειναι οτι παντα για οτι στραβο γινεται....φταιμε εμεις οι ανθρωποι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
akis_loucifer

akis_loucifer


Αριθμός μηνυμάτων : 53
Ημερομηνία εγγραφής : 29/10/2009
Ηλικία : 38
Τόπος : Θεσαλονίκη

Θηλυκό ινδικό χοιρίδιο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θηλυκό ινδικό χοιρίδιο   Θηλυκό ινδικό χοιρίδιο Empty28/5/2010, 22:10

Φυσιολογικό είναι αυτό που λές!
Πάντα γίνονται πολλά λάθη.
Εμένα μου στοίχισε πολύ που έχασα 3 θηλυκές τις οποίες τις λάτρευα, τρελαίνονταν απο χαρά όταν με έβλεπαν, αλλά δεν άντεξαν και πέθαναν στα χέρια μου τις έτρεξα σε κτηνιάτρους κλπ αλλά άδικος κόπος.
Τέσπα.
ChristosD έγραψε:
Κι εγω εχω μεγαλη εμπειρια απο ζωα....μιας και μενω και σε χωριο.Το θεμα ειναι οτι παντα για οτι στραβο γινεται....φταιμε εμεις οι ανθρωποι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Θηλυκό ινδικό χοιρίδιο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ζητείται θηλυκό ινδικό χοιρίδιο
» Χαρίζεται θηλυκό ινδικό χοιρίδιο.
» ζητείται θηλυκό ινδικό χοιρίδιο μακρύτριχο
» ζητείται θηλυκό ινδικό χοιρίδιο για ζευγάρωμα!!
» επιθυμώ να υιοθετήσω ένα ινδικό χοιρίδιο αρσενικό ή θηλυκό...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Χαρίζονται / Ζητούνται / Φιλοξενούνται - Απαγορεύονται οι αγγελίες πώλησης ινδικών χοιριδίων. :: Ζητούνται-
Μετάβαση σε:  
Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις