Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!

Μοιραστείτε | 

Ζευγάρωμα αρσενικών;;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Andreas

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 25/09/2009

ΔημοσίευσηΘέμα: Ζευγάρωμα αρσενικών;;   7/5/2010, 02:25

Γεια!!! Πριν από δυο μήνες περίπου πήρα ένα δεύτερο ινδικό χοιρίδιο, ήταν περίπου 2 μηνών τότε, για να έχει παρέα το άλλο μου ινδικό χοιρίδιο. Είναι και τα δύο αρσενικά και έχουν διαφορά ηλικίας 1,5 χρόνο περίπου.. Όταν τα πρωτοέβαλα μαζί δεν υπήρχε ίχνος επιθετικότητας, υπήρχε όμως ένα θέμα που επανήλθε σήμερα. Ο μικρός προσπαθεί να ζευγαρώσει τον μεγάλο... Γινόταν συνλεχεια στην αρχή αλλά είχε σταματήσει για ένα διάστημα... Ο μεγάλος διαμαρτύρεται με ήχους αλλά ευτυχώς δεν επιτίθεται, διώχνει όμως όταν ενοχλείται τον μικρό από το σπιτάκι... Σήμερα αφού γινόταν συνέχεια το παραπάνω ο μικρός στάθηκε στην πόρτα και άρχισε το chirping με απίστευτα μεγάλη ένταση, δεν έχω ξανακούσει κανένα από τα δύο να βγάζει τόσο δυνατούς ήχους. Τι συμπεράσματα βγάζετε; Γιατί εγώ δεν καταλαβαίνω τι γίνεται... Λέτε να χρειαστεί να τα χωρίσω;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια

Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζευγάρωμα αρσενικών;;   7/5/2010, 19:25

Ο μεγάλος είναι σίγουρα μεγάλος και όχι μεγάλη;;
Έχεις βασιστεί μόνο σε ότι σου είπαν στο pet shop ή το έχεις ελέγξει κι εσύ;;

http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
Andreas

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζευγάρωμα αρσενικών;;   7/5/2010, 19:44

Δεν ζευγαρώνουν, ο μικρός προσπαθεί... Είμαι σίγουρος για το φύλο, ξέρω να τα ξεχωρίζω σχεδόν από τη γέννα και τα έχει δει και κτηνίατρος... Τα έχω χωρίσει τώρα γιατί ο μεγάλος δεν τρώει... τον πήγα στον κτηνίατρο και μου έδωσε μια αντιβίωση.. αν δεν δω βελτίωσή αύριο θα τον πάω και σε άλλον... Του έκοψε λίγο και τα δόντια γιατί είχαν μεγαλώσει λίγο και το ενοχλούσαν.. δεν εφταιγε αυτό ομως απ'ότι φαίνεται γιατί δεν έχει φάει όλη μέρα
valantia
Διαχειρίστρια

Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζευγάρωμα αρσενικών;;   7/5/2010, 20:24

Λυπάμαι!! Sad Εύχομαι περαστικούλια του!!!! Προσπάθησε να τον ταΐσεις με σύριγγα!! Δες από εδώ:

πρωτότυπη:
http://www.guinealynx.info/handfeeding.html
αυτόματα μεταφρασμένη:
http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=http://www.guinealynx.info/handfeeding.html&ei=NErkS5TRCNCLOOux8dsN&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&ved=0CA4Q7gEwAA&prev=/search%3Fq%3Dguinealynx%2Bhand%26hl%3Del

Ίσως ο μικρός κατάλαβε την αδυναμία του μεγάλου, ο μικρός μεγάλωσε και
ενώ είχε αποδεχτεί μέχρι τώρα την αρχηγεία του μεγάλου τώρα ίσως προσπαθεί να του την κλέψει!!
Αν καταφέρει ο μικρός να "ζευγαρώσει" τον μεγάλο, τότε μ' αυτό τον τρόπο θα έχει κερδίσει και την αρχηγεία!!
Το ζευγάρωμα είναι ένας τρόπος διεκδίκησης της αρχηγίας!!

Ο ήχος που άκουσες ήταν σίγουρα chirping;
Αυτό τον ήχο τον κάνουν τα μωρά που πεινάνε ή τα στρεσαρισμένα ινδικά χοιρίδια!!
Να είχε καταλάβει το μικρό ινδικό χοιρίδιο ότι είχε ασθενήσει το μεγάλο;;
Να είχε στρεσαριστεί και να καλούσε βοήθεια;;
Να προκαλούσε το μεγάλο ινδικό χοιρίδιο για πιο φυσιολογική συμπεριφορά;;

Δεν ξέρω!!

http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
Andreas

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζευγάρωμα αρσενικών;;   7/5/2010, 20:32

Βασικά μάλλον κατάλαβε ότι ο μεγάλος δεν είναι καλά... Από το χέρι δεν τρώει, γυρνάει από την άλλη... Σου έχω στείλει ένα pm δες το αν μπορείς...

Ζευγάρωμα αρσενικών;;
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Συμπεριφορά - Τα ινδικά χοιρίδια είναι φοβιτσιάρικα. Παίρνει καιρό η εξημέρωση. :: Συμπεριφορά-
Μετάβαση σε:  
Invision forum με ForumGreek | Φύση | Rodent | © phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Αποκτήστε ένα δωρεάν μπλογκ