Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!

 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!


 

 γιατί μαλώνουν?

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ιωαννα

ιωαννα


Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 18/01/2010
Ηλικία : 44
Τόπος : θεσσαλονικη

γιατί μαλώνουν? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: γιατί μαλώνουν?   γιατί μαλώνουν? Empty3/6/2010, 14:01

ιωαννα είπε:
Έχω μία απορία... είχα 2 ινδικά χοιρίδια και αποφάσισα να πάρω και τρίτο... τα 2 πρώτα ήταν θηλυκά (μαμά και κόρη) και ενώ ζήτησα θηλυκό μου δώσανε καταλάθος αρσενικό, επειδή το κατάλαβα μέτα από ένα μήνα και το είχα αγαπήσει αποφάσισα να τον κρατήσω αφού πρώτα το στείρωσα. Μέτα από έναν μήνα παρατήρησα δαγκωνιές στο σώμα και στα αυτιά στη μαμά και πολύ λιγότερο στην κόρη. Ο αρσενικός δεν έχει τίποτα. Πρέπει να πω ότι παρόλο που στειρώθηκε ο αρσενικός εξακολουθεί να προκαλεί ψιλοαναταραχή στην παρέα αφού μία μικρή ποσότητα τεστοστερόνης παράγεται και από τα επινεφρίδια... το κλουβί είναι διώροφο και πολύ άνετο. Δεν έχει αλλάξει τίποτα από την διατροφή τους ούτε από τις συνήθειές τους κατά τα άλλα. Απ' όσο παρατηρώ δεν μαλώνουν τα 2 θηλυκά μεταξύ τους. Μόνο ο αρσενικός συνέχεια τις "ενοχλεί" στην προσπάθειά να ζευγαρώσει. (η διάθεσή υπάρχει αλλά δεν γίνεται η πράξη δηλαδή). Δε μπορώ να καταλάβω ποιος μαλώνει με ποιον και ποιος είναι ο λόγος τελικά! Μήπως είναι η παρουσία αρσενικού; Δεν θέλω να πληγώνονται και αν τελικά είναι ο λόγος αυτός, να απομακρύνω τον αρσενικό.

valantia είπε:
Το κλουβί τι διαστάσεις έχει; Έχεις σπιτάκια μέσα; Αν ναι, έχεις τρία; Έχεις τρία μπολ ξηράς τροφής ή ένα πολύ μεγάλο ώστε να μπορούν να φάνε άνετα απ' αυτό ταυτόχρονα και τα τρία; Έχεις 3 μπουκαλάκια νερού; ...
Στη φύση το κάθε αρσενικό ινδικό χοιρίδιο έχει και το χαρεμάκι του!
Επομένως ένα στειρωμένο αρσενικό ινδικό χοιρίδιο μαζί με δύο θηλυκά συνήθως κάνουν καλή παρεούλα!
Το κάθε χοιριδιάκι όμως έχει το δικό του χαρακτήρα και συμπεριφέρεται διαφορετικά!
Πόσο καιρό έχεις το αρσενικό;
Μπορεί να τσακώνεται ακόμα με τα θηλυκά για τη διεκδίκηση της αρχηγίας;
Τη στείρωση σε ποιον/α κτηνίατρο την έκανες;
Απ' όσο ξέρω είναι ελάχιστοι οι κτηνίατροι που αναλαμβάνουν στειρώσεις ινδικών χοιριδίων στην Ελλάδα και προσωπικά δεν ξέρω ποιοι αναλαμβάνουν και ποιοι όχι!
Η στείρωση πέτυχε;
Εφόσον πέτυχε, αν θες, μπορείς να γράψεις τα στοιχεία του/της κτηνιάτρου στην κατηγορία Κτηνίατροι!

ιωαννα είπε:
το κλουβι που φιλοξενει τα 2 θηλυκα και το ενα αρσενικο ειναι δυοροφο με εσωτερικη σκαλα και οι διαστασεις του καθε κλουβιου ειναι 1 μετρο επι 0.50. σε καθε οροφο εχει ενα μπολακι με φαι ,χορτο και καθημερινα που τους βαζω λαχανικα και φρουτα για τις απαραιτητες βιταμινες.το αρσενικο το εχω εδω και 3 μηνες περιπου.τα θηλυκα τα εχω 1.5 χρονο.εχω επιχειρησει κατα καιρους να τους βαλω σπιτακι ξυλινο αλλα μυριζε "ποτιζε"ουρο με αποτελεσμα να το πεταω.τωρα δεν εχω σπιτακι μεσα.αυτο που παρελειψα να πω ειναι οτι τελευταια ιοθετησα ενα γατακι ,ομως εχω βαλει γυρω απο το κλουβι σιρματινο πλεγμα και το γατακι μονο τα κοιταει..και εγω ειμαι παντα παρατηρητικη και προσεκτικη με την συμβιωση τους.δεν υπαρχει κανενα προβλημα φαινομενικα!για νερο εχω ενα μεγαλο μπουκαλι στον 1ο οροφο.
οσαναφορα την υγεια τους τελευταια τελειωσαμε την θεραπεια για εξωπαρασιτα που ειχαν μονο τα 2 θηλυκα ,μηπως τελικα οι πληγες προκληθηκαν απο το "ξυσιμο"?
το αποκλειω σαν πιθανοτητα γιατι η μαμα ειχε και μια πληγη στο αυτι που εκει δεν εχουν προσβαση τα δοντακια.εχω την εντυπωση οτι η θεραπεια δεν απεδωσε στο 100%.(ιβερμεκτινη).τις επομενες μερες θα επισκεφτουμε τις κλινικες της κτηνιατρικης σχολης θεσσαλονικης για να παρουμε και μια δευτερη γνωμη για τα εξωπαρασιτα και την θεραπεια..και φυσικα θα ενημερωσω σχετικα για την γνωματευση γιατι ειμαι σιγουρη οτι και αλλοι ιδιοκτητες εχουν αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα.. Sad .
ελπιζω να βρεθει γρηγορα λυση γιατι στεναχωριεμαι πολυ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
@elvis@

@elvis@


Αριθμός μηνυμάτων : 69
Ημερομηνία εγγραφής : 19/01/2010
Ηλικία : 42
Τόπος : Ρόδος

γιατί μαλώνουν? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γιατί μαλώνουν?   γιατί μαλώνουν? Empty3/6/2010, 15:23

Δεν μπορεί κατι έχασα μάλλον.. γιατι το θέμα ονομάζεται "γιατί μαλώνουν?" και οχι πχ ιβερμεκτινη? και πώς κάποιος κανει θεραπεία χωρίς να έχει κάνει διάγνωση?? το δικό μου χοιράκι έκανε θεραπεία με ιβερμεκτίνη σε ενέσημη μορφή για θεραπεία ψώρας (περισσοτερα στο θέμα "ψώρα")..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ιωαννα

ιωαννα


Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 18/01/2010
Ηλικία : 44
Τόπος : θεσσαλονικη

γιατί μαλώνουν? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γιατί μαλώνουν?   γιατί μαλώνουν? Empty3/6/2010, 15:38

βασικα η συζητηση ξεκινησε απο ενα e-mail με την ιδιοκτητρια του site και συνεχισε εδω.ουσιαστικα φαινεται το δευτερο κομματι της συζητησης...οσαναφορα την θεραπεια το ανεφερα γιατι σχετιζεται με τις πιθανον πληγες απο μαλωμα .και την θεραπεια την καναμε στο σπιτι αφου μας την εδωσε ο κτηνιατρος γιατι ιβερμεκτινη υπαρχει και σε σιροπι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
@elvis@

@elvis@


Αριθμός μηνυμάτων : 69
Ημερομηνία εγγραφής : 19/01/2010
Ηλικία : 42
Τόπος : Ρόδος

γιατί μαλώνουν? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γιατί μαλώνουν?   γιατί μαλώνουν? Empty3/6/2010, 19:19

oooook τώρα μπήκα κ εγω στο νόημα..
τα έχεις παρατηρήσει αν ξύνονται?? γιατι λογικά αν έχουν οποιοδήποτε παράσιτο ή έστω δερματοπάθεια θα έπρεπε ή να ξύνονται ή να πληγιάζονται με τα δόντια τους..ο δικός μου αυτό έκανε..αλλα και ο κτηνίατρος μου του πήρε δείγμα απο το δέρμα του πριν ξεκινήσει θεραπεία με ενέσεις για να είναι σίγουρος για το τι ακριβώς είχε το ζωάκι μου..φαντάζομαι πως αντιδρά διαφορετικά η θεραπεία με σιρόπι αλλα εμείς γιναμε καλα μετα απο 3 μήνες η αλλιώς 12 επισκέψεις για ένεση..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ιωαννα

ιωαννα


Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 18/01/2010
Ηλικία : 44
Τόπος : θεσσαλονικη

γιατί μαλώνουν? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γιατί μαλώνουν?   γιατί μαλώνουν? Empty3/6/2010, 23:27

ειτε ενεσιμο ειτε σιροπι ειναι η ιδια δραστικη ουσια ,απλα με το σιροπι δεν υφησταται τον πονο του τσιμπηματος... Smile
παντως οπως και να εχει μαλλον εχουμε πολυ δρομο μπροστα μας.παντως οι πληγες πρεπει να ειναι απο μαλωμα..ετσι φαινεται scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

γιατί μαλώνουν? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γιατί μαλώνουν?   γιατί μαλώνουν? Empty11/6/2010, 19:46

Μπορεί να συνυπάρχουν δύο ειδών εξωπαράσιτα την ίδια στιγμή!
Ποια ήταν η αρχική διάγνωση για τα εξωπαράσιτα;

Τα ινδικά χοιρίδια ξύνονται και με τα δόντια τους και με τα νύχια τους!
Μήπως η πληγή στο αυτί προκλήθηκε από ξύσιμο με τα νύχια;

Τα έχεις παρατηρήσει καθόλου για να δεις πως συμπεριφέρονται;
Ξύνονται; Τσακώνονται; Παρατήρησέ τα!

Αφήνει το ένα το άλλο να φάει ή να πιει νερό χωρίς να το ενοχλεί;
Αν όχι, δοκίμασε να προσθέσεις 1 ακόμα μπολ τροφής και 2 ακόμα μπουκαλάκια νερού και παρατήρησέ τα!

Αν τσακώνονται και οι τσακωμοί τους είναι πολύ βίαιοι (γδαρσίματα, δαγκωματιές, πληγές), δυστυχώς θα πρέπει να τα χωρίσεις!
Μπορείς είτε να χωρίσεις το υπάρχουν κλουβί σε δύο με κάποιο εσωτερικό χώρισμα, είτε να αγοράσεις ένα ακόμη κλουβί!

Συνήθως τα ινδικά χοιρίδια ζουν αρμονικά με τα ομοειδή τους όμως υπάρχουν και εξαιρέσεις!
Το κάθε ινδικό χοιρίδιο έχει το δικό του χαρακτήρα και τις δικές του αντιδράσεις!

Υπάρχουν νεότερα στο θέμα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
ιωαννα

ιωαννα


Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 18/01/2010
Ηλικία : 44
Τόπος : θεσσαλονικη

γιατί μαλώνουν? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: γιατί μαλώνουν?   γιατί μαλώνουν? Empty17/6/2010, 15:38

τελικα παρατηρησα οτι μαλωνει η μια θηλυκια με τον αρσενικο.τριξιμο δοντιων κυνηγητο ...μαλωμα τρελλο!δεν μπορω να καταλαβω τι προβλημα εχει η θηλυκια με τον αρσενικο και του επιτηθεται..τα χωρισα και συνενοηθηκα με εναν συμφοιτητη μου που εχει ενα αρσενικο να ιοθετησει και τον παντελη.τουλαχιστον παει σε καλα χερια και θα μαθαινω νεα του Very Happy .τα ζουζουνια μου ειχαν ψειρες(!).και τις απεκτησαν οσο καιρο ηταν στο μπαλκονι.φυσικα εκανα απολυμανση στο κλουβι και το εβαλα μεσα στο σπιτι επειδη εχει εδω δροσια...κα αποσο φαινεται θα αργησω να το βγαλω εξω.... Suspect τωρα κανουμε ακομα θεραπεια...αλλα φαινεται να πηγαινουν ολα καλα Razz .τωρα που σας γραφω επικρατει απολυτη ησυχια στο κλουβι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
γιατί μαλώνουν?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Γιατί τα δικά μου είναι πιο δραστήρια τη νύχτα;
» SOS αρθρίτιδα(!!!) σε αρσενικό νεαρό ινδικό χοιρίδιο
» γιατί πέθανε;
» Γιατί γρυλίζει??
» Γιατί δεν παίζει;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Συμπεριφορά - Τα ινδικά χοιρίδια είναι φοβιτσιάρικα. Παίρνει καιρό η εξημέρωση. :: Συμπεριφορά-
Μετάβαση σε:  
phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις