Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!

 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!


 

 Ορφανά από μαμά. Ο μπαμπάς θα τα φροντίζει?

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Katerinaki

Katerinaki


Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ημερομηνία εγγραφής : 30/07/2010
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Ορφανά από μαμά. Ο μπαμπάς θα τα φροντίζει? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ορφανά από μαμά. Ο μπαμπάς θα τα φροντίζει?   Ορφανά από μαμά. Ο μπαμπάς θα τα φροντίζει? Empty1/8/2010, 12:51

Πρόσφατα πέθανε το θηλυκό μου χοιρίδιο αφήνοντας πίσω της 2 μικρά και τον μπαμπά τους. Τον πατέρα τον είχα απομονώσει από τη μάνα και τα μικρά, από τη στιγμή της γέννησής τους, σε διαφορετικό κλουβί.

Επειδή τα μωρά είναι μίας εβδομάδας μόνο, τα αφήνω να περνούν λίγο χρόνο με τον αρσενικό τώρα που δεν έχουν τη μαμά τους να τα φροντίζει. Σε κάποιο άλλο post είχα διαβάσει ότι όταν είναι μικρά η μάνα τους τα γλείφει από πίσω για να τα καθαρίσει και να τα βοηθήσει να κάνουν κακάκια και μου φάνηκε πως ο αρσενικός έκανε το ίδιο (χωρίς να είμαι σίγουρη). Τα χωρίζω συχνά από τον πατέρα τους και τα βάζω στο δικό τους κλουβί για να μπορέσουν να φάνε με την ησυχία τους και να πιουν νερό, αφού ο αρσενικός είναι ενας χοντρούλης που δεν αφήνει τίποτα από φαΐ.

Ωστόσο αρκετή από την ώρα που βρίσκονται μαζί, μου δίνεται η εντύπωση ότι ο αρσενικός τα κυνηγάει, μάλλον για να παίξει. Κάνουν το χαρακτηριστικό ήχο κυνηγού - κυνηγημένου αντίστοιχα αλλά δε φαίνεται να τα πληγώνει ή να τα πειράζει με κάποιο τρόπο.

Κάνει να τα αφήνω μαζί ή είναι καλύτερα να μεγαλώσουν μακριά του? Μήπως το αρσενικό αισθάνεται ότι του καταπατούν την περιοχή του? Είναι σε θέση να καταλάβει ότι είναι παιδιά του? Θα τα προστατεύσει ή θα τα κυνηγήσει? Γενικά τι κάνω στην περίπτωση αυτή που η μάνα έχει πεθάνει και έχει μείνει ο πατέρας?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Ορφανά από μαμά. Ο μπαμπάς θα τα φροντίζει? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ορφανά από μαμά. Ο μπαμπάς θα τα φροντίζει?   Ορφανά από μαμά. Ο μπαμπάς θα τα φροντίζει? Empty3/8/2010, 10:54

Το κάθε χοιριδιάκι είναι διαφορετικό! Δε μπορούμε να ξέρουμε πως θα αντιδράσει!
Μέχρι τα μωράκια να γίνουν 3 εβδομάδων μπορείς να έχεις και τα τρία μαζί!
Μόλις όμως τα μωράκια γίνουν 3 εβδομάδων, βάλε μαζί στο ίδιο κλουβί το μπαμπά με το γιο και σ' άλλο κλουβί την κόρη μόνη της!
Αν τα αρσενικά τσακώνονται.. θα πρέπει να τα χωρίσεις!
Λογικά όμως το μικρό θα αποδεχτεί εύκολα το μεγάλο ως αρχηγό λόγω του μεγέθους του και δε θα έχεις προβλήματα!
Διάβασε και όλα τα θέματα της κατηγορίας Συμβίωση!

Katerinaki έγραψε:

Σε κάποιο άλλο post είχα διαβάσει ότι όταν είναι μικρά η μάνα τους τα γλείφει από πίσω για να τα καθαρίσει και να τα βοηθήσει να κάνουν κακάκια
Κενό μνήμης! Δε θυμάμαι καθόλου να έχει αναφερθεί αυτό! Αν βρεις το post στείλτο μου!
Ξέρω ότι αυτό ισχύει σίγουρα για τα γατάκια! Η μαμά γάτα τα γλύφει για να τα βοηθήσει να κάνουν τσισάκια! Δε νομίζω να ισχύει και για τα ινδικά χοιρίδια!
Δε θυμάμαι να το έχω διαβάσει πουθενά! Εγώ το είχα γράψει; drunken confused Neutral
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
Katerinaki

Katerinaki


Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ημερομηνία εγγραφής : 30/07/2010
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Ορφανά από μαμά. Ο μπαμπάς θα τα φροντίζει? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ορφανά από μαμά. Ο μπαμπάς θα τα φροντίζει?   Ορφανά από μαμά. Ο μπαμπάς θα τα φροντίζει? Empty3/8/2010, 20:03

Valantia σ' ευχαριστώ για την απάντηση! Τώρα τα μωρά τα έχω μαζί με το μπαμπά τους και μου φαίνεται καλύτερα έτσι γιατί έχουν την παρέα του και τον κυνηγάνε συνεχώς από πίσω lol!

valantia έγραψε:
Δε θυμάμαι να το έχω διαβάσει πουθενά! Εγώ το είχα γράψει;

Ναι. Δεν το θυμόμουν στην αρχή αλλά το βρήκα. Είναι στην ενότητα Αναπαραγωγή/Μωρά. Σου παραθέτω την απάντηση που είχες δώσει εκεί:

valantia έγραψε:
Ακόμη, θα έπρεπε μετά το φαγητό να τους τρίβεις τα γεννητικά όργανα με κάποιο νωπό, μαλακό ύφασμα για να διευκολύνεις την αποβολή των ακαθαρσιών τους! Κανονικά αυτή τη δουλειά την κάνει η μάνα τους, γλύφοντας τα!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Ορφανά από μαμά. Ο μπαμπάς θα τα φροντίζει? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ορφανά από μαμά. Ο μπαμπάς θα τα φροντίζει?   Ορφανά από μαμά. Ο μπαμπάς θα τα φροντίζει? Empty13/8/2010, 19:49

Ααα καλααά... drunken drunken drunken Δεν το θυμόμουν καθόλου!
Το βρήκα! Το είχα γράψει εδώ: https://indika-xoiridia.forumgreek.com/forum-f21/topic-t522.htm#1518
και το είχα βρει εδώ: http://www.guinealynx.info/handfeeding.html#pups -> Young Pups -> Elimination Tips!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
 
Ορφανά από μαμά. Ο μπαμπάς θα τα φροντίζει?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Η μαμά πέθανε! Τι γίνεται με τα μωρά;
» Tα μικρούλια μου με την μαμά τους!!!!
» Χαρίζεται μια οικογένεια ΙΧ (μαμά και 4 μωρά 1 εβδομάδας)
» Σε 1 μήνα θα γεννήσει η θηλυκιά μου!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Διατροφή / Στέγαση - Πάρτε δύο ινδικά χοιρίδια του ίδιου φύλου. :: Συμβίωση-
Μετάβαση σε:  
Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις