Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!

 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!


 

 επιτίθεται το ένα θηλυκό στο άλλο θηλυκό γιατί το ζηλεύει;

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
νελι

νελι


Αριθμός μηνυμάτων : 93
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 32
Τόπος : Π. Φώκαια - Σούνιο

επιτίθεται το ένα θηλυκό στο άλλο θηλυκό γιατί το ζηλεύει; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: επιτίθεται το ένα θηλυκό στο άλλο θηλυκό γιατί το ζηλεύει;   επιτίθεται το ένα θηλυκό στο άλλο θηλυκό γιατί το ζηλεύει; Empty3/9/2010, 21:26

καλησπέρα!!

ακριβώς πριν απο μια ευδομάδα υιοθέτισα 2 ινδικά χοιρίδια απο τον φάνη την diva και την τυχερούλα!! όταν τίς έβαλα στο κλουβί και μαζίι με την δικία μου εκεινη μύρισε την τυχερούλα και όταν πλησίασε την diva η τυχερουλα αρχισε να επιτύθετε στο μωρό μου και να το δαγκώνει στο κεφάλι... ενοειτε πως τις χωρισα αμεσως!! για δυο μέρες έβαλα την diva με την δικία μου και τα πηγαινανε καλά αλλα επειδή λυπόμουν την τυχερούλα τις 'εβαλα πάλι μαζί και αφησα την δικία μου μόνη της!! τώρα οι δύο αδερφούλες και η λολιτα μου συναντιουντε στα κάγκελα και η δικιά μου μάλιστα τα δαγκώνει! φοβάμε να τις βγάλω και τις 3 μαζί οπότε τις βγάζω ξεχώριστα απο το κλουβί!! αυτό που με απασχολή ειναι οτι η δικία μου κλαιει οταν τις βλέπει αλλα εγώ φοβάμαι να τις βάλω μαζί γιατι τσακωνοντε πολύ!! ζηλεύει η τυχερούλα; αν ναι τι μπορώ να κανω για να σταματήσει αυτό;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

επιτίθεται το ένα θηλυκό στο άλλο θηλυκό γιατί το ζηλεύει; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: επιτίθεται το ένα θηλυκό στο άλλο θηλυκό γιατί το ζηλεύει;   επιτίθεται το ένα θηλυκό στο άλλο θηλυκό γιατί το ζηλεύει; Empty14/9/2010, 14:49

Το κάθε χοιριδιάκι είναι διαφορετικό και μοναδικό και μπορεί να αντιδράσει διαφορετικά στην ίδια κατάσταση!
Μπορεί και να ζηλεύει! How knows?

Λογικά όμως αυτό που συμβαίνει είναι το εξής:
Μήπως η τυχερούλα είναι η αρχηγός σε σχέση με τη diva; Μήπως η diva το έχει αποδεχτεί και γι' αυτό δεν τσακώνονται;
Αν θέλεις παρατήρησέ τα και πες μας!
Μήπως η τυχερούλα επιτέθηκε στο πρώτο σου χοιριδιάκι (τη λίτα; ) για τη διεκδίκηση της αρχηγίας από αυτό;
Μήπως έκανες το λάθος να μη γνωρίσεις σταδιακά το ένα χοιριδιάκι στο άλλο σε ουδέτερο έδαφος πριν τα βάλεις μαζί στο ίδιο κλουβί;
Μήπως η λίτα νιώθει ότι πρέπει να είναι εκείνη η αρχηγός γιατί ήταν από πριν στο κλουβί;
Μήπως πρέπει να παιχτεί μία "μάχη" ανάμεσα στη τυχερούλα και στη λίτα για την ανάδειξη της αρχηγού;

Μπορείς να δοκιμάσεις να γνωρίσεις σταδιακά τη τυχερούλα στη λίτα σε ουδέτερο μέρος και
μόλις βλέπεις ότι πάει κάποια να δαγκώσει την άλλη να πετάς από πάνω τους μία μαλακή πετσέτα
ώστε να τις μπερδεύεις και να συνδυάζουν την επιθετικότητα με κάτι άσχημο: το ρίξιμο της πετσέτας!
Μπορεί να χρειαστούν πολλές μέρες προσπαθειών για συμφιλίωση!
Μόλις δεις ότι τα πηγαίνουν καλύτερα τότε μπορείς να δοκιμάσεις να τις βάλεις μαζί στο ίδιο κλουβί!

Υπάρχουν νεώτερα; Αν θέλεις να απαντήσεις, μην απαντήσεις με pm αλλά με post όταν ανοίξω το forum
ώστε η απάντησή σου να μπορεί να διαβαστεί και από άλλους που μπορεί να τους ενδιαφέρει το θέμα!

Διάβασε και τα άλλα θέματα της κατηγορίας Συμβίωση!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
νελι

νελι


Αριθμός μηνυμάτων : 93
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 32
Τόπος : Π. Φώκαια - Σούνιο

επιτίθεται το ένα θηλυκό στο άλλο θηλυκό γιατί το ζηλεύει; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: επιτίθεται το ένα θηλυκό στο άλλο θηλυκό γιατί το ζηλεύει;   επιτίθεται το ένα θηλυκό στο άλλο θηλυκό γιατί το ζηλεύει; Empty3/10/2010, 21:21

καλησπερα απο μενα!!!!! οι δυο τους τα πανε παρα πολυ κάλα πλεον πεζουν συνεχεια μαζι!!!! μαλιστα σταματησε η τυχερουλα να ασχολειτε με την Diva και λυπαμαι πολυ για αυτο γιατι την ειχαν αμελησει οι δυο γαιδουρες, ηταν μονη της και τις δυσκολες στιγμες δεν ηταν πλαι της!!! H diva εγινε αγγελακι στον κοσμο των ζωων εχθες και εγω δεν προλαβα να την βοηθησω!!!! Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Εφυγα μη προγραμματισμενα για εξωτερικο και ειχε την επιβλεψη τους ο αδερφος μου οταν γυρισα και τους καθαρισα το κλουβι δεν ειδα κατι ανυσοιχητικο!!! το μονο που επαρατηρησα ηταν οτι η diva ειχε σπασει το ενα δοντακι της και δυσκολευοταν να φαει ετσι την εβαλα μον της και μουσκεψα ελαχιστα το φαγητο της για να μπορει να φαει!! ηταν μια χαρα ετρεχε πανω κατω σαν να μην εχει τιποτα!! την επομενη μερα ελενχω αν ολα πανε καλα κι αν εχει φαει και παρατηρω στο υποστρομα καθολου κακα αλλα αιμα!! Αυτο ηταν!!! μεχρι να βρω γιατρο να την παω (αν και ημουν 90% συγουρη οτι δεν θα χει σωτηρια ) η diva ξεκινησε το ταξιδι για τον παραδεισσο των ζωων!!!!!! Sad Sad Sad Sad Sad Sad Sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Τουλαχιστον εκει που ειναι δεν θα υποφερει!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

επιτίθεται το ένα θηλυκό στο άλλο θηλυκό γιατί το ζηλεύει; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: επιτίθεται το ένα θηλυκό στο άλλο θηλυκό γιατί το ζηλεύει;   επιτίθεται το ένα θηλυκό στο άλλο θηλυκό γιατί το ζηλεύει; Empty5/10/2010, 09:40

Δεν περίμενα να ήταν αυτά τα νεώτερα! Sad Ειλικρινά στεναχωρήθηκα πάρα πολύ για την Diva! Ποιος ξέρει τι έπαθε;
Χαίρομαι πάντως που τα βρήκαν η τυχερούλα με τη λίτα! Τώρα είναι και οι δύο στο ίδιο κλουβί;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
 
επιτίθεται το ένα θηλυκό στο άλλο θηλυκό γιατί το ζηλεύει;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΑΠΦ (Ανώνυμος: Περιποίηση / Τι άλλο;;;)
» ινδικό χοιρίδιο με άλλο ζώο?
» Διαγράφτηκε και άλλο μέλος
» SOS αρθρίτιδα(!!!) σε αρσενικό νεαρό ινδικό χοιρίδιο
» Γιατί τα δικά μου είναι πιο δραστήρια τη νύχτα;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Διατροφή / Στέγαση - Πάρτε δύο ινδικά χοιρίδια του ίδιου φύλου. :: Συμβίωση-
Μετάβαση σε:  
Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις