Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!

 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!


 

 ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις)

Πήγαινε κάτω 
+9
ΑΓΓΕΛΟΣ2
katerina2512
Άννααα
estelle
@elvis@
Eirini
skuiki
kwnstant!na
valantia
13 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις)   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty18/9/2009, 23:04

crmeth είπε...
Χαίρεται! Ειμαι ο Παναγιωτης που χαρίζω και τα τσιτσιμπρίκια μου (δεν ξέρω γιατί δεν τους έχω βγάλει όνοματα :I ).Απο το προηγούμενο Σάββατο άρχισα να χρησιμοποιώ σαν επίστωση κουβερτούλες fleece (φλίς) με 2 πετσέτες απο κάτω. Πρέπει να πώ οτι είναι πολύ καλύτερα όσον αφορά την έλειψη σκόνης ιδίως κατα την αλλαγή σε σχέση με το ροκανίδι που χρησιμοποιούσα για 2 χρόνια...(έχω 2 κλουβιά - διόροφη κατασκευή - 1,2μx0,8μ και ήθελε ένα τετράκιλο ροκανίδι τη βδομάδα..) Επίσης με ένα μικρό σκουπάκι-φαρασάκι απο super market (1€) καθαρίζω και πάνω απο μία φορά τη μέρα τα "στερεά" τους απόβλητα πολύ εύκολα και γρήγορα.
Το μόνο που πρέπει να βελτιώσω είναι η απομόνωση του χόρτου γιατί δεν βγαίνει με τίποτα απο το φλίς.
Πάντως πιστεύω οτι αξίζει ειδικά αν έχετε μεγάλο κλουβί και σε χώρο που σκονίζονται έπιπλα τριγύρω...
Απλά ήθελα να το μοιραστώ γιατί βλέπουμε στα video απο εξωτερικό να χροισιμοποιούν σχεδόν όλοι φλίς.

20/2/2009 6:04 μμ
valantia είπε...
Εγώ έχω βολευτεί με το cat's best universal!Είναι μικρά κυλινδράκια πολύ απορροφητικά! Και με το χόρτο δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! Εξηγώ και παραπάνω!

Με το φλις είμαι λιγάκι επιφυλακτική! Αν το τρώει;; Ακόμη δεν παραμένει υγρό από τα τσισάκια και δεν μυρίζει; Δεν θέλει συνεχώς πλύσιμο; Πολύ μπελαλίδικο μου κάνει!

24/2/2009 10:18 μμ
crmeth είπε...
Βασικά δεν έχω καταλάβει αν εκτός απο το cat's best universal χρησιμοποιείς και ροκανίδι όπως φαίνεται στις φωτό της Λαρούς.
Πάντως εγώ χρειάζομαι 2 τετραγωνικά μέτρα επίστρωσης σύνολο και κάθε φορά που άλλαζα το ροκανίδι γινόταν χαμός απο σκόνη.Και όχι μόνο τότε αλλά και τις υπόλοιπες μέρες.
Και γω ανησυχούσα μήπως τρώνε το φλίς και αν θα έμενε υγρό κτλ αλλά δεν έγινε τίποτα απο αυτά.
Η αλήθεια είναι οτι χρειάζεται λίγο πιο συχνά άλλαγμα (4-5 μέρες vs ροκανίδι 6-7 μέρες) αλλά κατα τα άλλα είναι σωτήριο και απο οικονομικής άποψης αν έχεις μεγάλο(α) κλουβί(ά).
Το φλίς μένει σχεδόν στεγνό παρόλο που οι πετσέτες απο κάτω μπορεί σε μερικά σημεία να είναι βρεγμένες.
Πάντως θέλω να βρώ το cat's... και να δοκιμάσω να βάλω και τέτοιο σε γωνίες.

26/2/2009 4:57 μμ
valantia είπε...
Οι φώτο με το ροκανίδι στο κλουβί είναι πολύ παλιές! Υπάρχουν όμως και πιο πρόσφατες που φαίνονται λιγάκι τα κυλινδράκια!

Το ροκανίδι είναι σκέτη ταλαιπωρία! Και για το ζώο και για τον ιδιοκτήτη! Ξέρω!

Εγώ αλλάζω κάθε μέρα τη λερωμένη επίστρωση και κάνω γενική καθαριότητα κάθε 4 μέρες περίπου! ;-) Χρησιμοποιώ το φαρασάκι που λες για να μαζεύω τα λερωμένα κυλινδράκια! Αυτά όταν κάνει πάνω τους τα τσισάκια του γίνονται βρεγμένη σταθεροποιημένη σκόνη!

26/2/2009 10:02 μμ


Έχει επεξεργασθεί από τον/την valantia στις 21/4/2010, 01:27, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
kwnstant!na

kwnstant!na


Αριθμός μηνυμάτων : 119
Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2010
Ηλικία : 26
Τόπος : Πάτρα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις)   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty9/1/2010, 19:07

Εγώ βάζω στα ινδικά χοιρίδια μου πριονίδι, αλλά έχω δει πως κάποιοι βάζουν φλις. Το φλις φαινεται καλό και μαλακό για εκείνα αλλά σαν ύφασμα σε ρούχα είναι αρκετά ακριβό. pale Πού μπορώ να βρώ φλις για να βάζω στο κλουβί τους ???? Question
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skuiki




Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ημερομηνία εγγραφής : 10/12/2009

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις)   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty11/1/2010, 18:51

Και εγώ έχω βάλει φλις, πρώτα ρώτησα την κτηνίατρο μας, η οποία μας έδωσε το ΟΚ εφόσον δεν βγάζει ήνες το φλις και την πρώτη μέρα την παρακολουθούσαμε να μην το φάει. Τα χρησιμοποιούμε εδώ και περίπου 1 μήνα και όλα καλά.
Εμείς βρήκαμε φλις στο Jumbo, πολύ οικονομικά (2€). Η Skuiki είναι πανευτυχής και εμείς ακόμα περισσότερο γιατί είναι όλα πολύ πιο καθαρά. Κάτω απο το φλις της βάζουμε ένα υπόστρωμα (απο αυτά που είναι για τα κρεββάτια των υπερήλικών) και έτσι αποροφάει όλη την υγρασία (τα βρήκαμε στο ΑΒ με 6€, είναι 20 υποστρώματα και το αλλάζουμε κάθε δευτέρη μέρα, με το οποίο ούτε μυρίζει τίποτα ούτε είναι λερωμένη).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kwnstant!na

kwnstant!na


Αριθμός μηνυμάτων : 119
Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2010
Ηλικία : 26
Τόπος : Πάτρα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις)   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty12/1/2010, 15:56

Το φλις απο το jumbo το βρήκες σαν κουβέρτα? μπλουζα? ζακέτα? πετσέτα ? τι Question Very Happy
Ευχαριστώ πάντως για τη λύση, τα jumbo υπάρχουν παντού και είναι εύκολο να πας και να το αγοράσεις cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skuiki




Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ημερομηνία εγγραφής : 10/12/2009

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις)   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty12/1/2010, 22:09

To βρήκα σαν κουβέρτα για μωρά (μάλλον έκανε 3 € και όχι 2€), με το οποίο πρέπει να βρεις ένα Jumbo που να έχει μωρουδιακά. Αυτό που με έχει βολέψει περισσότερο είναι ένα που είναι αρκετά μεγάλο έτσι ώστε να «βγαίνει» από το κλουβί και να το πιάνω με το καπάκι, γιατί αλλιώς όταν θύμωνε το «τέρας» μας έμπαινε από κάτω και ανακάτευε τα πάντα, αλλά πιάνοντας το έτσι είναι πανευτυχείς.
Όπως σου είπα εμείς τις αλλάζουμε την «πάνα-υπόστρωμα» κάθε δύο μέρες και το φλίς κάθε 2 με 4 μέρες, στο πλυντήριο και όλα καλά. Εννοείται ότι κάθε μέρα μαζεύουμε τις ακαθαρσίες με το σκουπάκι και το φαρασάκι της αλλά το όλο «κόλπο» μας έχει βοηθήσει πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kwnstant!na

kwnstant!na


Αριθμός μηνυμάτων : 119
Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2010
Ηλικία : 26
Τόπος : Πάτρα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις)   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty15/1/2010, 16:20

Ευχατιστώ πολύ ! Laughing Πήγα και πήρα :farao:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Eirini

Eirini


Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 19/04/2010
Ηλικία : 30

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις)   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty19/4/2010, 15:52

Δοκιμασα κι εγω να αντικαταστησω το πριονιδι με υποστρωμα και κουβερτουλα φλις και μπορω να πω οτι με βολεψε πολυ Smile Δεν μυριζουν ιδιαιτερα και ειναι πιο ευκολο στο καθαρισμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kwnstant!na

kwnstant!na


Αριθμός μηνυμάτων : 119
Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2010
Ηλικία : 26
Τόπος : Πάτρα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις)   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty19/4/2010, 16:55

Εμένα δεν με βόλεψε. Να οι λόγοι :
1. το φλις εχει λιγότερη αποροφητηκότητα από το πριονίδι
2. στεγνώνει αργά με αποτέλεσμα τα χοιριδιάκια να πατάνε στα 'τσίσα' τους μέχρι να στεγνώσει
3. πρέπει να αλλάζεις το φλις κάθε μέρα αν δεν θες να πατάνε τα μικρούλια στα βρόμικα.
4. αν έχεις πάνω από ένα μικρούλι και μεγάλο κλουβί, δεν συμφέρει οικονομικά
(Εάν αγοράσεις ανοιχτόχρωμη κουβερτούλα φλις π.χ. πορτοκαλί ή πράσινο ανοιχτό, τότε φαίνεται πολύ λερωμένο το σημείο που έχει κατουρήσει με αποτέλεσμα εγώ τουλάχιστον να "λυπάμαι" κατά κάποιο τρόπο να αφήνω το 'ποντικάκι' έτσι, και αφού δεν μπορώ να αλλάζω την κουβέρτα κάθε μέρα... )

Γύρισα στο πριονίδι. Βέβαια, κάποιος άλλος μπορεί να έχει ανακαλύψει κάποιον πιο αποτελεσματικό τρόπο με την επίστρωση φλις, οπότε θα παρακαλούσα να την μοιραστεί μαζί μας. cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Eirini

Eirini


Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 19/04/2010
Ηλικία : 30

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις)   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty19/4/2010, 17:51

Χμμμ σε μενα δεν συμβαινει το ιδιο. Εχω βαλει κατω απο το φλις το "υποστρωμα-πανα" και απροροφα κατεφθειαν τα τσισακια τους. Παρολο που η κουβερτουλα μου ειναι λαχανι πολυ ανοιχτο δεν δειχνει καθολου λερωμενη! την αλλαζω καθε 3 μερες περιπου και απλα καθαριζω καθε μερα τα κακακια τους. Προσωπικα μου φαινεται πολυ πιο ευκολο απο το να αλλαζω το πριονιδι Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
@elvis@

@elvis@


Αριθμός μηνυμάτων : 69
Ημερομηνία εγγραφής : 19/01/2010
Ηλικία : 42
Τόπος : Ρόδος

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις)   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty20/4/2010, 11:50

Κ εγω χρησιμοποίω κουβερτούλες fleece με αποροφητική πάνα-υπόστρωμα απο κάτω.. το ινδικό χοιρίδιο είναι πολύ πιο καθαρό, δεν τον έχω ακούσει ποτε να φταρνίζεται και δείχνει και πολύ πιο συμαζεμμένο το κλουβάκι του..σαν λύση πιστεύω πως είναι αρκετά οικονομική μια που τις κουβερτούλες τις αγοράζεις 1 φορά (2.99 jumbo) και τις πάνες τις αγοράζω με σχεδόν 5€ απο τα carrefour,είναι 10 τμχ και τις αλλάζω κάθε 2-3 μέρες..οπότε μου κρατάνε μήνα..ασε που είναι ΟΤΙ πιο εύκολο σαν τρόπος καθαριότητας...είχα δοκιμάσει κ ροκανίδι και κυλινδράκια (τα οποια μάλιστα το pet shop εδω που μένω τα έφερνε σε χύμα συσκευασία και κόστιζαν πολύ πιο οικονομικά απο τα best universal) αλλά σαν το fleece τίποτα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Eirini

Eirini


Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 19/04/2010
Ηλικία : 30

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις)   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty20/4/2010, 12:47

Ακριβως..Μαλλον ειναι πιο υγειινο για τα χοιριδιακια. Δεν φτερνιζονται σχεδον καθολου ουτε τα δικα μου, ενω πριν με το πριονιδι τα ακουγα να φτερνιζονται πολυ συχνα. Τα υποσεντονα που παιρνω εγω ειναι απο τα ΑΒ και εχουν 8 ευρω τα 20. Ετσι το κλουβακι ειναι πιο ομορφο αισθητικα αλλα επισης βολεψε κι εμενα και τα χοιριδιακια μου! Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kwnstant!na

kwnstant!na


Αριθμός μηνυμάτων : 119
Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2010
Ηλικία : 26
Τόπος : Πάτρα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις)   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty20/4/2010, 14:34

Πολύ καλή ιδέα ακούγεται. Εγώ είχα βάλει μια πετσέτα. Τί ακριβώς είναι αυτό που βάζετε από κάτω ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Eirini

Eirini


Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 19/04/2010
Ηλικία : 30

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις)   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty20/4/2010, 14:43

Ναι ειναι πολυ καλο..Απο κατω βαζουμε ενα υποσεντονο το οποιο πουλανε στα σουπερ μαρκετ για ανθρωπους με ακρατεια. Απορροφα ολα τα τσισακια γρηγορα και εξαφανιζει τις μυρωδιες. Δοκιμασε το και με αυτο τον τροπο πιστευω οτι θα σε βολεψει καλυτερα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kwnstant!na

kwnstant!na


Αριθμός μηνυμάτων : 119
Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2010
Ηλικία : 26
Τόπος : Πάτρα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις)   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty25/4/2010, 14:53

Μάλλον θα το δοκιμάσω και έτσι. Δεν είχα σκεφτεί το όλο θεμα με την πανα-υποστρωμα.Πολύ καλή ιδέα. Ευχαριστώ πάρα πολύ. cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Eirini

Eirini


Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 19/04/2010
Ηλικία : 30

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις)   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty25/4/2010, 15:19

Τπτ..περιμενουμε εντυπωσεις Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
estelle

estelle


Αριθμός μηνυμάτων : 71
Ημερομηνία εγγραφής : 18/06/2010
Ηλικία : 28
Τόπος : ηράκλειο κρητης

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: επίστρωση / φλίς   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty20/6/2010, 22:43

βάζετε το φλίς σε όλο το κλουβί ,ή βάζετε στις γωνίες τους κυλίνδρους και στο υπόλοιπο κλουβί το φλισ?
εγώ του έχω σε όλο το κλουβί pet's best universal αλλά δεν συμφέρει οικονομικά καθόλου και σκέφτομαι να το αλλάξω... super
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
@elvis@

@elvis@


Αριθμός μηνυμάτων : 69
Ημερομηνία εγγραφής : 19/01/2010
Ηλικία : 42
Τόπος : Ρόδος

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις)   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty21/6/2010, 12:43

Η πανα υπόστρωμα πιάνει όλο το κλουβάκι και απο πάνω ακριβώς μπαινει το fleece πάλι σε όλο το κλουβάκι και δεν βάζουμε καθόλου κυλινδράκια ή ροκανίδι αφου τα υγρα τα αποροφά η πανα και τα στέρεα τα καθαρίζουμε με ενα φτυράκι..Βέβαια πρεπει να πούμε πως η επίστρωση με fleece δεν είναι καλή για το καλοκαίρι μια που επιβαρυνει την ζεστή ατμοσφαιρα για το χοιράκι μας και καλό θα είναι να διατηρήσεις να κυλινδράκια μεχρι να πέσει λίγο η θερμοκρασία..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Άννααα

Άννααα


Αριθμός μηνυμάτων : 142
Ημερομηνία εγγραφής : 27/08/2010
Ηλικία : 29
Τόπος : Ίλιον

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ...   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty4/9/2010, 22:18

βρε παιδιά αυτή η πάνα υπόστρωμα πως ακριβώς είναι + μπορεί κάποιος να μου πει που θα το βρω και την τιμή του;;; εγώ σήμερα του πήρα φλις και από κάτω προς το παρόν θα του βάλω πετσετούλα και εφημερίδα για να είναι πιο πολύ αποροφιτικό! Smile σας ευχαρηστώ πολύ! ^^
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
katerina2512

katerina2512


Αριθμός μηνυμάτων : 97
Ημερομηνία εγγραφής : 06/05/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Γιαννιτσά

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις)   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty4/9/2010, 22:34

Αννα το υποστρωμα αυτο μοιαζει με μικρη απορροφητικη "πετσετα" μιας χρησης που απο πανω εχει την υφη των pampers κ απο κατω ειναι αδιαβροχη. Για να παρεις μια ιδεα

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) 351x

Κανει 8-15 ευρω αναλογα την μαρκα που θα προτιμησεις κ φυσικα αναλογα με το μεγεθος που χρειαζεσαι για το κλουβι σου. Εγω το 90cmX60cm που ειχα παρει μου κοστισε 9 ευρω το πακετο . Εχει μεσα περιπου 10 τετοιες πανες κ το αγορασα απο σουπερ μαρκετ , αλλα μπορεις να βρεις κ σε μεγαλα φαρμακεια . Προσωπικα δεν τα βολευτηκα , γιατι μου μυριζε πολυ κ προτιμησα να συνεχισω με την επιστρωση που ειχα πιο πριν (κυλινδρακια απο καλαμια) .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Άννααα

Άννααα


Αριθμός μηνυμάτων : 142
Ημερομηνία εγγραφής : 27/08/2010
Ηλικία : 29
Τόπος : Ίλιον

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ...   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty4/9/2010, 22:39

σε ευχαρηστώ πολύ! Smile θα το πάρω και θα δω άμα μου κάνει η όχι γιατί είμαι λίγο παράξενη με τις μυρωδειές!! tongue
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ημερομηνία εγγραφής : 04/09/2010
Ηλικία : 30
Τόπος : Bόλος

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις)   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty4/9/2010, 23:00

δεν ειχα ξανα ακουσει για φλις και πανα απο κατω...

θελω και εγω να ρωτισω για τις μυρωδιες...
αν ειναι ποιο οικονομικο απο το πριονιδι ή τα κυλινδρακια..

και...δεν κυνδινευουν να φανε την πανα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Άννααα

Άννααα


Αριθμός μηνυμάτων : 142
Ημερομηνία εγγραφής : 27/08/2010
Ηλικία : 29
Τόπος : Ίλιον

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ....   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty4/9/2010, 23:04

μπα όχι!!! αφού θα είναι το φλις από πάνω!! το θέμα είναι να μην τρώει το φλις! Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
katerina2512

katerina2512


Αριθμός μηνυμάτων : 97
Ημερομηνία εγγραφής : 06/05/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Γιαννιτσά

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις)   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty4/9/2010, 23:08

Συμφωνω με την Αννα . Το δικο μου παντως δεν το ετρωγε. Οτι ειναι πιο οικονομικο δεν το συζητω. Κ ειδικα αν εχεις μεγαλο κλουβι σου βγαινει πολυ πιο φτηνο . Αγγελε ειδα κ το post γνωριμιας που ανεβασες , αλλα δεν προλαβα να απαντησω . Καλως ηρθες στην παρεα.

Αννα ειδα οτι εισαι απο Αθηνα . Αν ησουν πιο κοντα θα σου εστελνα το δικο μου κουτι που λειπουν μονο δυο πανες , για να μην δινεις λεφτα . Αλλα μας χωριζουν 500χλμ Neutral
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Άννααα

Άννααα


Αριθμός μηνυμάτων : 142
Ημερομηνία εγγραφής : 27/08/2010
Ηλικία : 29
Τόπος : Ίλιον

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ....   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty4/9/2010, 23:11

αααα σε ευχαρηστώ πάρα πολύ που με σκέφτηκες! Smile αλλά δεν πειράζει Wink δεν τσιγκουνεύομαι τιποτα όσον αφορά τον ροζούλη μου γιατί θελω να ειναι χαρουμενος! ^^
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ημερομηνία εγγραφής : 04/09/2010
Ηλικία : 30
Τόπος : Bόλος

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις)   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty4/9/2010, 23:15

ευχαριστω για τις απαντησεις!

νομιζω πως κυλινδακια στις γωνιες σε συνδιασμο με φλις θα ηταν το καλυτερο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις)   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty7/9/2010, 11:09

Μπα.. θα γινόταν ένα μαύρο χάλι το φλις με τα κυλινδράκια από πάνω! Νομίζω ότι το καλύτερο θα ήταν η εκπαίδευση σε τουαλέτα! Υπάρχει σχετικό post!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
pps888

pps888


Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ημερομηνία εγγραφής : 26/09/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Αθήνα

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις)   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty6/10/2010, 00:50

Αντιμετωπίζει κανείς άλλος το πρόβλημα με τις τρίχες που κολλάνε πάνω στο φλίς;
Να παραμένουν δηλαδή πάνω του και μετά το πλύσιμο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
katerina2512

katerina2512


Αριθμός μηνυμάτων : 97
Ημερομηνία εγγραφής : 06/05/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Γιαννιτσά

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις)   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty6/10/2010, 01:50

Καλημερα

Εγω αντιμετωπισα τετοιο προβλημα οταν χρησιμοποιησα για λιγο καιρο φλις . Επισης τωρα που το κρεβατι του Μαξιμου ειναι εξολοκληρου απο φλις αναγκαζομαι να το καθαριζω σχεδον καθημερινα κ απο τις τριχες με ενα lint roller ,στα ελληνικα δεν ξερω πως λεγεται. Ειναι αυτο το ρολο που εχει αυτοκολλητο χαρτι βλ.

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Lint_roller

Ωστοσο δεν φευγουν ολες οι τριχες . Ουτε κ με το πλυσιμο Crying or Very sad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
m@ry

m@ry


Αριθμός μηνυμάτων : 317
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 27
Τόπος : Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις)   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty6/10/2010, 09:07

Και εγώ το έχω αυτό το πρόβλημα. Έχω ένα κομμάτι fleece στο κλουβί της Μπιζού και λερώνεται πολύ.
Το τινάζω στο μπαλκόνι, μετά ρουφάω τις τρίχες με την ηλεκτρηκή σκούπα και το πλένω. Πάλι μένουν κάποιες τρίχες Rolling Eyes ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://guinea-pig.forumgreek.com/forum.htm
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις)   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty18/12/2010, 01:09

Επίστρωση φλίς. Όλα όσα πρέπει να ξέρετε.: https://indika-xoiridia.forumgreek.com/t951-topic
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
pps888

pps888


Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ημερομηνία εγγραφής : 26/09/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Αθήνα

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις)   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty22/12/2010, 19:58

Πολύ κακό για το τίποτα μου φαίνονται όλα αυτά...
Με cats best universal που χρησιμοποιώ γλυτώνεις όλα αυτά.
Το αλλάζω συνήθως καθημερινά (σε 5 λεπτά έχω τελειώσει) και ούτε μυρωδιές ούτε τίποτα.
Μια φορά την βδομάδα πλένω και το κλουβί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Άννααα

Άννααα


Αριθμός μηνυμάτων : 142
Ημερομηνία εγγραφής : 27/08/2010
Ηλικία : 29
Τόπος : Ίλιον

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις)   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty25/12/2010, 13:06

ναι αλλα το φλις ειναι πολυ πιο οικονομικο για τα μεγαλα κλουβια και αποτι εχω διαβασει τα ινδικα χοιριδια βολευοντε περισσοτερο στο φλις....!! Very Happy εγω ππροσωπικα δεν δουλευω για να του παρεχω αλλη επιστρωση γιαυτο και του βαζω φλις...!! μια χαρουλα εχω βολευτει!!χεχεχεχεχε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kragion

kragion


Αριθμός μηνυμάτων : 282
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Σαλονίκη....

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: φλις...........   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty25/12/2010, 17:07

Συμφωνώ και εγώ! Επίσης δεν την τρώνε οπότε είναι και ασφαλής! Είναι και πιο ωραία οπτικά σε σχέση με κάθε άλλη επίστρωση. Έχεις ένα φαρασάκι με σκουπάκι δίπλα στο κλουβί, σαν αυτό του νεροχύτι, αφαιρείς και τα κακάκια που φαίνονται και όλα τέλεια!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://greekguineapigs.forumgreek.com
damianos

damianos


Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 07/12/2011
Ηλικία : 27
Τόπος : δραμα

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: τι είναι η φλις κουβέρτα;   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty7/12/2011, 22:10

τι ακριβως ειναι η φλις κουβερτα? μπορειτε να μου δωσετε μια φωτογραφια να την δω?(και συγνωμη αν εχω ορθογραφικα λαθη xD
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις)   ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Empty3/1/2012, 18:44

Δεν πειράζει αν έχεις ορθογραφικά.. απλά καλό είναι όσο μπορούμε να τα αποφεύγουμε! Rolling Eyes
Το φλις πολυεστέρα είναι ένα χοντρό και μαλακό ύφασμα!
ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις) Images?q=tbn:ANd9GcR2msrNZHXMx82Gxo7hRGWpajcMux7k30eLSMiYMMMAmjpdiYDC
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
 
ΑΠΦ (crmeth: Επίστρωση / Φλις)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Επίστρωση φλίς. Όλα όσα πρέπει να ξέρετε.
» ΑΠΦ (crmeth: Κτηνίατροι / Π. Φάληρο)
» ΑΠΦ (elefteria: Επίστρωση / Κύλινδροι)
» Επίστρωση που να μην αφήνει χρώμα;;
» χοντρό ή ψιλό ροκανίδι;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Διατροφή / Στέγαση - Πάρτε δύο ινδικά χοιρίδια του ίδιου φύλου. :: Επίστρωση-
Μετάβαση σε:  
Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις