Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!

 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!


 

 κίτρινη κοιλιά από τσίσα

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
νελι

νελι


Αριθμός μηνυμάτων : 93
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 32
Τόπος : Π. Φώκαια - Σούνιο

κίτρινη κοιλιά από τσίσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κίτρινη κοιλιά από τσίσα   κίτρινη κοιλιά από τσίσα Empty3/9/2010, 22:30

έκανα μπάνιο την μία απο τις 2 που υιοθέτισα πριν μερικές μέρες!! αλλα δεν καθάρισε καθόλου και ακόμα βρομάει απο τα τσίσα!! και οι 2 που υιοθέτισα οι κυλίτσες τους εχουν γίνει πολύ κίτρινες και βρομάνε πάρα πολύ όταν τις πέρνω αγκαλία μετά βρομάνε και τα χέρια μου και τα ρόυχα μου ενώ η δικία μου είναι πολύ καθαρή!!! να την ξανακάνω μπάνιο ή να περιμένω 3 μήνες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vivian

Vivian


Αριθμός μηνυμάτων : 45
Ημερομηνία εγγραφής : 26/08/2010
Ηλικία : 32
Τόπος : Βόλος/Θεσσαλονίκη

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

κίτρινη κοιλιά από τσίσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κίτρινη κοιλιά από τσίσα   κίτρινη κοιλιά από τσίσα Empty4/9/2010, 15:21

Ίσως πρέπει να σε βοηθήσει κάποιος που γνωρίζει καλά πιθανές ασθένειες των ι.χ. Εμένα πάντως δεν μου φαίνεται και πολύ φυσιολογικό αυτό που λες.Μήπως υπάρχει κάποιος μύκητας ή κάτι τέτοιο που προκαλεί την άσχημη μυρωδιά? γιατί εμένα ο δικός μου και μόνο όταν αλλάζω την επίστρωση,χωρίς να τον κάνω μπάνιο μοσχοβολάει και είναι και μακρύτριχος. οπότε πριν δοκιμάσεις να το κάνεις πάλι μπάνιο προσπάθησε να βρεις μήπως οφείλεται σε κάποια ασθένεια!

5/9/2010 at 01:33
νελι έγραψε:
οχι ειναι μια χαρά στην υγεία τους!! τα τσισάκια τους μυρίζουν ομώς παααρα πολύ!! βεβαια τις κυρίες αυτες πριν 2 ευδομάδες τις υιοθέτισα οπότε δεν ξέρω και πολλά για το παρελθον τους!!!! πάντως η δικία μου ειναι και αυτή πεντακαθαρη!! και δεν μυρίζουν τοσο πολύ τα τσισάκια ειναι normal! bounce bounce bounce

5/9/2010 at 02:14
Γι'αυτό λέω μήπως υπάρχει κάτι,κάποιο πρόβλημα που μπορεί να τις κάνει να μυρίζουν άσχημα(ίσως κάποιο είδος ουρολοιμώξεως). επειδή είναι περίεργο να είναι καθαρές και να μυρίζουν Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
νελι

νελι


Αριθμός μηνυμάτων : 93
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 32
Τόπος : Π. Φώκαια - Σούνιο

κίτρινη κοιλιά από τσίσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: κίτρινη κοιλιά από τσίσα   κίτρινη κοιλιά από τσίσα Empty5/9/2010, 00:33

οχι ειναι μια χαρά στην υγεία τους!! τα τσισάκια τους μυρίζουν ομώς παααρα πολύ!! βεβαια τις κυρίες αυτες πριν 2 ευδομάδες τις υιοθέτισα οπότε δεν ξέρω και πολλά για το παρελθον τους!!!! πάντως η δικία μου ειναι και αυτή πεντακαθαρη!! και δεν μυρίζουν τοσο πολύ τα τσισάκια ειναι normal! bounce bounce bounce
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

κίτρινη κοιλιά από τσίσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κίτρινη κοιλιά από τσίσα   κίτρινη κοιλιά από τσίσα Empty16/9/2010, 16:17

Το συχνό πλύσιμο ξηραίνει το δέρμα και το τρίχωμα των ινδικών χοιριδίων!
Τα ινδικά χοιρίδια δεν πρέπει να πλένονται συχνότερα από μία φορά μέσα σ' ένα τρίμηνο αν δεν συντρέχει σοβαρός λόγος (π.χ. υπερβολική βρωμιά)!

Προτάσεις στεγνού και τοπικού πλυσίματος:
1.
Τοπικό πλύσιμο με σαμπουάν για ινδικά χοιρίδια ή κουνέλια ή σαμπουάν χωρίς δάκρυα, τρίψιμο και ξέβγαλμα της βρώμικης περιοχής με μία μικρή μαλακή πετσέτα!
Αυτός νομίζω ότι είναι ο πιο ανώδυνος τρόπος για να τις καθαρίσεις! Μην ξεχάσεις μετά να στεγνώσεις πολύ καλά τη βρεγμένη περιοχή!

2.
Το υπεροξείδιο του υδρογόνου καθαρίζει τους λεκέδες των ούρων και των κοπράνων!
Μπορείς να τρίψεις απαλά με μία μαλακή πετσέτα εμποτισμένη με λίγο υπεροξείδιο του υδρογόνου τη βρώμικη περιοχή και να ξεβγάλεις πολύ καλά με νερό!
Το υπεροξείδιο του υδρογόνου πρέπει να είναι σε συγκέντρωση 3% (οξυζενέ) και μπορείς να το βρεις στα φαρμακεία!
Καλύτερα να συμβουλευτείς όμως κτηνίατρο αν θέλεις να το χρησιμοποιήσεις!
Δε μπόρεσα να βρω πολλές πληροφορίες! Το μόνο site που ανέφερε αυτή τη λύση ήταν το aracnet!

3.
H dusting powder (σκόνη ξεσκονίσματος?) για ινδικά χοιρίδια και κουνέλια καθαρίζει κάποιους μικρούς λεκέδες!
Μπορείς να πασπαλίσεις το λερωμένο σημείο του τριχώματος με λίγη ειδική σκόνη και μετά να το βουρτσίσεις καλά και προσεχτικά με μία σκληρή, συρμάτινη βούρτσα!
Δεν ξέρω αν υπάρχει αυτή η σκόνη στην Ελλάδα! Και πάλι καλύτερα να συμβουλευτείς κτηνίατρο αν θέλεις να τη χρησιμοποιήσεις!
Δε μπόρεσα να βρω πολλές πληροφορίες! To μόνο site που ανέφερε αυτή τη λύση ήταν το aracnet!

Πηγές:
http://www.aracnet.com/~seagull/Guineas/care.html
http://www.aracnet.com/~seagull/Guineas/CavyCorner/medcabinet.html
http://el.wikipedia.org/wiki/Υπεροξείδιο_υδρογόνου
http://books.google.gr/books?id=oI5vFKGFpwoC&pg=PA27&dq=%22hydrogen+peroxide%22+and+%22guinea+pig%22&hl=el&ei=5TuRTJL1H4yOjAfl_8yQDQ&sa=X&oi=book_result&ct=book-preview-link&resnum=2&ved=0CDEQuwUwAQ#v=snippet&q=%22hydrogen%20peroxide%22&f=false
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
PIGGY

PIGGY


Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 04/02/2012
Ηλικία : 26
Τόπος : peiraias

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

κίτρινη κοιλιά από τσίσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: χοντρο λουκι τραβαω με τα μαλλια της πιγκυ , HELP   κίτρινη κοιλιά από τσίσα Empty11/7/2012, 09:18

και εγω την εχω παθει πολυ πολυ πιο ασχημα!!! σας παρακαλω τραβαω χοντρο λουκι βοηθηστε με!! εδω και 7 μηνες εχω την πιγκυ μου
το ινδικο μου χοιριδιακι ...... καθαριζω καθε μερα το κλουβι και εχθες την εκανα μπανιο!!! μαντεψτε πως ειναι σημερα !!!! ΧΑΛΙ, ΟΧΙ ΜΑΥΡΟ , ΧΑΛΙ ΚΙΤΡΙΝΟ !! ειναι σκετη κιτρινιλα βρωμια!! το κλουβι μεσα σε 22 ωρες πλημμυρα ενω εχω βαλει χορτο πολυ για επιστρωση και η ιδια ειναι κατακιτρινη και
ενω την εκανα μπανιο δεν καθαρισε καθολου!!! με τιποτα σας λεω !! εχει ποτισει το μαλλι της και εχει παρει μονιμο χρωμα ...εδω και τρεις μηνες ετσι
ειναι !! εχω φρικαρει!!! και βρωμαει πολυ πολυ!!! η μανα μου δε με αφηνει να την κανω καθε εβδομαδα μπανιο αλλα και εγω κουραζομαι πααααραπολυ
πειτε καμια ιδεα για να ασπρισει και να μη λερωνεται...PLEAAASEEEEE ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ , ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΕΛΑΤΤΩΜΑ ΤΗΣ...ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΑΚΡΥΤΡΙΧΗ
ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩΩΩΩ!!! ειναι χαλια..αμα δειτε φωτογραφια θα παθετε....η κοιλια απο κατω και πισω το πωπουδακι της /......ΒΑΛΑΝΤΙΑ ΕΣΥ ΜΕ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΣΟΥ ΒΟΗΘΗΣΕ ΜΕ ....ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΩ ΥΔΡΟΓΟΝΑ ΚΑΙ ΣΚΟΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΗ , ΕΞΟΔΟ , ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!! ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΙΕΙ Η ΕΠΙΣΤΡΩΣΗ????? ΑΑΑ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΝΑ ΚΑΤΟΥΡΑΕΙ ΚΑΙ ΠΙΝΕΙ 500 ml νερο μεσα σε 20 ωρες!!!! απιστευτο !!! τι εχει παθει και πινει τοσο νερο
και εχει συχνοουρια???????? μακαρι να εχετε αρκετη εμπνευση για να απαντησετε γιατι χρειαζεται πολλη !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
whatsername

whatsername


Αριθμός μηνυμάτων : 28
Ημερομηνία εγγραφής : 04/03/2012
Ηλικία : 41
Τόπος : Ξάνθη

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

κίτρινη κοιλιά από τσίσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κίτρινη κοιλιά από τσίσα   κίτρινη κοιλιά από τσίσα Empty11/7/2012, 12:40

είχα το ίδιο πρόβλημα με hamster, έπιναν πάρα πολύ νερό και κατουρούσαν συνέχεια. όταν το ανέφερα σε κτηνίατρο αυτό που μου είπε οτι είναι πολύ πιθανόν να έχουν πρόβλημα με τα νεφρά τους. είναι κάτι για το οποίο δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, είναι κληρονομικό. Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο και με τα ινδικά χοιρίδια. Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

κίτρινη κοιλιά από τσίσα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κίτρινη κοιλιά από τσίσα   κίτρινη κοιλιά από τσίσα Empty17/7/2012, 23:42

καθαρίζεις το κλουβί πριν την κάνεις μπάνιο ώστε να τη βάλεις μετά σ' ένα καθαρό περιβάλλον;
τη στεγνώνεις πάρα πολύ καλά (το καλοκαίρι μόνο με πετσέτα) πριν την τοποθετήσεις στο καθαρό κλουβί ώστε να μην κολλήσουν πάνω της ακαθαρσίες;
το χόρτο είναι απ' τις λιγότερο απορροφητικές επιστρώσεις.. :-( το έχω δοκιμάσει και είναι σκέτη απογοήτευση!
εγώ χρησιμοποιώ ξύλινα pellets (ξύλινα κυλινδράκια συμπιεσμένου ξύλου) σε κάθε γωνία! κοστίζουν γύρω στα 6,50 ευρώ τα 10 λίτρα!
κόβεις αρκετά τις τρίχες -ιδιαίτερα γύρω απ' τον πωπουδάκο της- ώστε να μη σέρνονται και βρομίζονται;
πως την κάνεις μπάνιο; χρησιμοποιείς σαμπουάν για ινδικά χοιρίδια; κάνεις αφρό και τρίβεις την περιοχή; δοκιμάζεις και δεύτερο χέρι;

ενδεικτικά:
http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=137000310&LastAdd=137000310&t=%C5%CE%CF%D0%CB%C9%D3%CC%CF%D3%20MY%20FIRST%20BUNNY%20SHAMPOO%20%D4%D1%D9%CA%D4%C9%CA%C1%20200ML

http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=137000312&LastAdd=137000312&t=%C5%CE%CF%D0%CB%C9%D3%CC%CF%D3%20RABBIT%20SHAMPOO%20%D4%D1%D9%CA%D4%C9%CA%C1%20200ML

Τα ινδικά χοιρίδια όταν ζεσταίνονται πίνουν πάρα πολύ νερό!
Το δικό μου χοιριδιάκι το χειμώνα μπορεί να πιει 30ml μέσα σ' ένα 24ωρο και το καλοκαίρι σε μέρες με καύσωνα μπορεί και 500ml στο 24ωρο!
Έχω τη Λαρού πάνω από τέσσερα χρόνια και τα ίδια χειμώνα καλοκαίρι! Rolling Eyes
Κάνει πολλά τσισάκια γιατί πίνει και πολύ νερό! Διπλασίαζε πάντα την ποσότητα της επίστρωσης τους καλοκαιρινούς μήνες!

Πιστεύω πως δεν χρειάζεται να ανησυχείς για την υγεία της! Αυτές τις μέρες λογικά έπινε πολύ νερό γιατί είχε καύσωνα και ζεσταινόταν!
Το έχεις διαβάσει αυτό ε;: Τα ινδικά χοιρίδια δεν αντέχουν σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες! Πεθαίνουν από θερμοπληξία!
Προσπάθησε να διατηρείς το χώρο φύλαξης του ινδικού χοιριδίου μεταξύ των 18°C και 24°C και να μη στερείς απ' το χοιριδιάκι το νερό!
Το έχει πολύ μεγάλη ανάγκη!

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
 
κίτρινη κοιλιά από τσίσα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» γουργουρίζει η κοιλιά του
» κάθεται πάνω στα τσίσα του
» ΑΠΦ (Alexis: Εξημέρωση / Τσίσα)
» Πως μπορώ να καταλάβω πότε θέλει τσίσα??
» Πως μπορώ να το μάθω να κάνει τσίσα μόνο στις γωνίες;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Περιποίηση - Μην ξεχνάτε να κόβετε τα νύχια πριν τη φλέβα στα ινδικά χοιρίδια. :: Περιποίηση-
Μετάβαση σε:  
Δημιουργία Φόρουμ | Animals | Rodent | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις