Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!

 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!


 

 Terrarium αντί κλουβιού?

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
v.batsi

v.batsi


Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 29/09/2010
Τόπος : Τρίκαλα

Terrarium αντί κλουβιού? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Terrarium αντί κλουβιού?   Terrarium αντί κλουβιού? Empty29/9/2010, 03:57

Γεια σας!
Ειμαι ο Βαγγελης, 1ο μου ποστ στο φορουμ ..καλως σας βρηκα!
Λοιπον σκεφτομαι λιγο καιρο τωρα να παρω 1 (αρχικα) ινδικο χοιριδιο και σκεφτομουν αν παιζει να μη παρω κλουβι αλλα να χρησημοποιησω την γυαλα που ηδη εχω απο το προηγουμενο pet του αδερφου μου, ενα ιγκουανα το οποιο δυστυχως απεβιωσε πριν κανα χρονο. Η γυαλα ειναι αρκετα μεγαλη -μηκος=80cm, πλατος = 40cm, υψος=60cm- τουλαχιστον για ενα, γιατι για 2 νομιζω θελει διπλασιο μεγεθος (σε τ.μ)

Η απορια μου ειναι, ειναι καλη ιδεα? Μηπως ειναι πολυ "κλειστο" το περιβαλλον? Απο πανω εχει και σιτα εκτος απο τζαμι για "εξαερισμο". Λογω μεγαλου σχετικα υψους (το ιγκουανα σκαρφαλωνε) θα μπορουσα να φτιαξω καποιο 2ο ή και 3ο πατωμα με λιγο κοπο αλλα θα ηταν καλη ιδεα? θα ανεβαινει πανω ή μονο κατω?

Και τελος, αν καταφερνα καπως να βαλω αλλα 1-2 πατωματα, θα ηταν καλο να βαλω 2 χοιριδια ή οχι (διαβασα θελουν 0,7τμ - η γυαλα μου ειναι 0,32 τμ - αλλα με 1-2 οροφους επιπλεον?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kragion

kragion


Αριθμός μηνυμάτων : 282
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Σαλονίκη....

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Terrarium αντί κλουβιού? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Terrarium αντί κλουβιού?   Terrarium αντί κλουβιού? Empty29/9/2010, 09:34

Καλημέρα v.batsi και καλως μας όρισες!! yes sir yes sir

Η γυάλα σου εμένα μου φαίνεται εντάξει, βέβαια ας μας πουν και οι πιο έμπειροι... Εμείς πάντος στο δικό μας (αυτοσχέδιο) κλουβί στα 30 cm (ύψος) του φτιάξαμε 2ο όροφο. Δες εδώ https://indika-xoiridia.forumgreek.com/forum-f4/topic-t778.htm#3693 το κλουβί μας για να καταλάβεις... Γενικά τα χοιρίδια δεν πηδάνε όλη την ώρα σαν τα κουνέλια, αλλά ο δικός μας έτσι και το αποφασίσει τα 17 εκατοστά τα έχει σίγουρα... pale Καλό θα ήταν να το έχεις τελείος ανοιχτό απο πάνω για να έχεις τον μέγιστο εξαερισμό...

Επίσης να έχεις κατα νου πως πρέπει να πέρνεις τις προφυλάξεις σου σε όλα... super
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://greekguineapigs.forumgreek.com
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Terrarium αντί κλουβιού? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Terrarium αντί κλουβιού?   Terrarium αντί κλουβιού? Empty29/9/2010, 11:55

Καλωσήρθες!

Θα διαφωνήσω με την kragion! Sad

Είναι ακατάλληλο το terrarium για ινδικό χοιρίδιο γιατί
δε γίνεται καλή αντικατάσταση του αέρα στο εσωτερικό του και
κακός εξαερισμός σημαίνει ζεστό, βρώμικο και ανθυγιεινό περιβάλλον για το ινδικό χοιρίδιο!
Τα ινδικά χοιρίδια δεν αντέχουν σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες και ο κακός εξαερισμός τα καθιστά ευάλωτα στις αρρώστιες!
Ο κακός εξαερισμός βοηθάει στη γρήγορη διάσπαση των ούρων σε αμμωνία και η αμμωνία είναι τοξική για το ζωάκι!
Μπορεί να βλάψει το αναπνευστικό του σύστημα!

Τα ινδικά χοιρίδια θέλουν χώρο για να περπατάνε, να τρέχουν και να κρύβονται και όχι για να πηδάνε και να σκαρφαλώνουν!
Το κλουβί τους πρέπει να έχει μεγάλη επιφάνεια βάσης και όχι μεγάλο ύψος!
Αυτές οι διαστάσεις που αναφέρεις (βάση 0,35 τ.μ..) είναι για ένα ινδικό χοιρίδιο όσο ύψος και αν προσθέσεις! Sad

Αν θέλεις δεύτερο πάτωμα, το δεύτερο πάτωμα θα πρέπει να έχει ύψος γύρω στα 15 εκατοστά
εκτός και αν κλείσεις κατά κάποιο τρόπο τη σκάλα και τον όροφο με κάποιο προστατευτικό
για την αποφυγή τραυματισμών σε περίπτωση που το ινδικό χοιρίδιο πέσει κατά λάθος από εκεί!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
kragion

kragion


Αριθμός μηνυμάτων : 282
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Σαλονίκη....

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Terrarium αντί κλουβιού? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Terrarium αντί κλουβιού?   Terrarium αντί κλουβιού? Empty29/9/2010, 12:05

Να είδες? Ο παλιός είναι αλλιώς κακά τα ψέμματα!! Laughing Laughing

Έχει δίκιο η Βαλαντία, γιατί αν προσθέσεις και τα βακτήρια έχεις μια σούμα απο καταστροφές!

Δες και αυτό το κλουβί:

https://indika-xoiridia.forumgreek.com/forum-f26/topic-t286.htm?highlight=mariatito

Επιφάνεια χρειάζεσαι... Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://greekguineapigs.forumgreek.com
v.batsi

v.batsi


Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 29/09/2010
Τόπος : Τρίκαλα

Terrarium αντί κλουβιού? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Terrarium αντί κλουβιού?   Terrarium αντί κλουβιού? Empty29/9/2010, 14:06

Χμμ τωρα που το λετε εχετε δικιο μου φαινεται (δεν εχω και ιδεα απο ι.χ.)
Μια τελευταια "ιδεα" σχετικα με τη γυαλα να ριξω πριν εγκαταληφθει οριστικα αυτη η λυση?

Η γυαλα ειναι ιδιοκατασκευη, ιδου:

Terrarium αντί κλουβιού? 29092010132.th

Τα μπροστινα τζαμια που ανοιγουν συρταρωτα, βγαινουν και τελειως. Αν τα εβγαζα και εβαζα ενα ξυλο μεχρι καποιο υψος και μετα ανοιχτο? Θα ειναι παλι πολυ "κλεισουρα" ε?
Απο πανω δεν ειναι ολο τζαμι, περιπου στο μεση και προς τα πισω ξεκιναει σιτα.
Αν και αυτο δεν ακουγεται καλη ιδεα, την εγκαταλειπουμε τελειως. Απλα σκεφτομουν μη μπω σε πολλα εξοδα αυτη τη στιγμη. Βεβαια και ι.χ μπορει να παρω και σε κανα-δυο μηνες μιας και τωρα λογω δουλειων δε μπορω να μενω πολυ σπιτι οποτε βλεπουμε.

Κατι αλλο. Το υποστρωμα απο το ιγκουανα κανει? Ειναι σαν μικρα μαλακα ξυλακια. Βεβαια μαζι με τα καταλληλα πριονιδια, ξερα χορτα κλπ για ι.χ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kragion

kragion


Αριθμός μηνυμάτων : 282
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Σαλονίκη....

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Terrarium αντί κλουβιού? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Terrarium αντί κλουβιού?   Terrarium αντί κλουβιού? Empty29/9/2010, 14:45

Πες οτι βγάζεις τα συρταρωτά τζάμια (τα μεγάλα είναι έτσι??) Στη μια μεριά μπορείς να καρφώσεις-κολλήσεις κουνελόσυρμα και απο την άλλη θα μπορούσες να το επεκτήνεις με κάποιο τρόπο... Δεν ξέρω πως ακριβώς... πάντως αισθητικά δεν θα είναι ωρίο.
Καλύτερα να κάνεις μόνος σου μια κατασκευή απο την αρχή. Κατα την γνώμη μου και λιγότερα θα σου στοιχήσει (απ' ότι τα κλουβιά του εμπορίου) και θα το κάνεις όπως το θές και θα το έχεις φτιάξει με τα χεράκια σου. Έχεις σκεφτεί πού θα το βάλεις το κλουβί? Τί διαστάσεις έχει ο χώρος?

Το υπόστρωμα για ιγκουάνα δεν το ξέρω καθόλου. Ποιάς εταιρίας είναι? Απο τί υλικό είναι φτιαγμένο?? Πάντως εγώ χρησιμοποιούσα πριονίδι και δεν πρόκειται να το ξαναβάλω!! Έμπαιναν μέσα στον ποπουδάκο του και προκαλούν αναπνευστικά και δερματικά προβλήματα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://greekguineapigs.forumgreek.com
xritoti

xritoti


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ημερομηνία εγγραφής : 11/08/2010
Ηλικία : 28
Τόπος : Ξανθη

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Terrarium αντί κλουβιού? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Terrarium αντί κλουβιού?   Terrarium αντί κλουβιού? Empty29/9/2010, 15:18

Eγώ δεν θα έβαζα το ινδικό χοιρίδιο μου μέσα σε γυάλα!
Θα σου πρότεινα να πάρεις κλουβί αλλά πριν πάρεις το πρώτο σου
ινδικό χοιρίδιο να αποφασήσεις αν θέλεις και δεύτερο για να αγοράσεις
εξαρχής ένα μεγάλο κλουβί Surprised


PLEASE μη βάλεις το ινδικό χοιρίδιο σου μέσα στην γυάλα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
v.batsi

v.batsi


Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 29/09/2010
Τόπος : Τρίκαλα

Terrarium αντί κλουβιού? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Terrarium αντί κλουβιού?   Terrarium αντί κλουβιού? Empty29/9/2010, 15:27

Ναι τα μεγαλα ειναι τα τζαμια που βγαινουν. Βασικα απο πισω δεν εχει χωρο (ακουμπαει στον τοιχο) οποτε δε μπορει να επεκταθει.
Μαλλον το βλεπω να την εγκαταλειπω τελικα αυτη τη λυση, πολυ κλεισουρα δε λεει..

Μπορω να φτιαξω εγω ενα "κλουβι-χωρο" το οποιο θα μπει ομως στο ιδιο τραπεζακι που ειναι η γυαλα το οποιο αν το εκμεταλευτω ολο ειναι 0,47x1,05. Παλι δε βγαινει ο τεραστιος χωρος (0,5τ.μ) αλλα δε παιζει αλλου χωρος. Με 0,5τ.μ για ενα ειναι μια χαρα, για 2 ειναι απαγορευτικο?

Ασχετο - χαζευα στο ebay εχει πολλα πραγματακια αμα το ψαξεις..
Πηρα προς το παρον αυτη την πολυ αστεια επιγραφη
http://cgi.ebay.com/Warning-DECAL-trained-GUINEA-PIG-cage-door-/110591886794?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19bfca45ca
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kragion

kragion


Αριθμός μηνυμάτων : 282
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Σαλονίκη....

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Terrarium αντί κλουβιού? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Terrarium αντί κλουβιού?   Terrarium αντί κλουβιού? Empty29/9/2010, 15:40

Είναι καλά πιστεύω και μένα είναι 1 Χ 0,60 και διόροφο. Για 2 δεν νομίζω...

Μην παραλείψεις να διαβάσεις και αυτό:
https://indika-xoiridia.forumgreek.com/forum-f10/topic-t754.htm

Η εικόνα του e-bay είναι μ@μ@τη!! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://greekguineapigs.forumgreek.com
ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ημερομηνία εγγραφής : 04/09/2010
Ηλικία : 30
Τόπος : Bόλος

Terrarium αντί κλουβιού? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Terrarium αντί κλουβιού?   Terrarium αντί κλουβιού? Empty29/9/2010, 16:01

τι επιστρωση σκοπευεις να χρεισιμοποιησεις?
η γυαλα δεν μου φενετε τοσο καλη ιδεα..

αλλα αν χρεισιμοποιησεις πχ υποσεντονο και φλις μπορεις να βρεις στο e-bay παρκα αθλησης για τρωκτικα...ή ακομα και για κουταβια...αν η περιφραξη σου εχει υψος 40 εκατοστα δεν νομιζω να μπορει να βγει το χοιριδιο...
αυτη η ιδεα αποριπτεται μονο αν στον χωρο υπαρχει σκυλος που ειναι εκει ακομα και οταν εσυ δεν εισαι...

πχ http://cgi.ebay.com/NEW-28-x-42-Guinea-Pig-Pet-cage-FREE-tunnel-/250702728756?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a5f0c0e34 (αυτο το συστιμα το βλεπουμε συχνα στο εξωτερικο)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Terrarium αντί κλουβιού? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Terrarium αντί κλουβιού?   Terrarium αντί κλουβιού? Empty5/10/2010, 09:43

Η γυάλα δεν είναι καλή ιδέα ούτε με τις αλλαγές που λες να κάνεις για τους ίδιους λόγους που δεν είναι και χωρίς τις αλλαγές! Sad
Το υπόστρωμα που λες δεν νομίζω να είναι καλό για τα ινδικά χοιρίδια! Τα ινδικά χοιρίδια κάνουν πολλά τσισάκια και χρειάζονται μία
πολύ απορροφητική επίστρωση που να συγκρατεί τις οσμές. Ακόμα δεν θα πρέπει να υπάρχει κίνδυνος σε περίπτωση κατανάλωσής της!
Όσον αφορά το μέγεθος.. προσωπικά πιστεύω πως σε κάθε ινδικό χοιρίδιο πρέπει να αναλογεί ελάχιστη επιφάνεια βάσης τουλάχιστον 0.30-0.35τ.μ.!
Σημειωσούλα: Απαιτείται καθημερινό άλλαγμα της βρώμικης επίστρωσης των ινδικών χοιριδίων και στοιχίζει αρκετά η συντήρησή τους!
Πριν αποφασίσεις να υιοθετήσεις.. προσπάθησε να διαβάσεις όσο το δυνατόν περισσότερα γι' αυτά τα ζωάκια!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
 
Terrarium αντί κλουβιού?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» εναλλακτική λύση αντί καινούριου κλουβιού...
» pellets αντί ροκανίδι
» Διαστάσεις κλουβιού για ζευγάρι
» coroplast που μπορώ να βρω???
» Κατασκευή κλουβιού...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Διατροφή / Στέγαση - Πάρτε δύο ινδικά χοιρίδια του ίδιου φύλου. :: Κλουβιά-
Μετάβαση σε:  
Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις