Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!

 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!


 

 Μια μικρή βοήθεια για μια νέα μανούλα

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
malina




Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 13/10/2010
Ηλικία : 53
Τόπος : Πειραιάς

Μια μικρή βοήθεια για μια νέα μανούλα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μια μικρή βοήθεια για μια νέα μανούλα   Μια μικρή βοήθεια για μια νέα μανούλα Empty13/10/2010, 21:09

Καλησπέρα σε όλους. Δεν ξέρω θα καταφέρω να στείλω αυτό το μηνυμα διότι δεν έχω ξαναγράψει σε forum. Η δικιά μου ιστορία ειναι η εξής
Την προηγούμενη Τετάρτη αγόρασα από ένα pet shop ένα ινδικό χοιριδιο. Το ονόμασαμε μαζι με την κόρη μου Λούνα.
Η Λούνα λοιπόν δεν ήταν φοβισμένη και μας άφηνε να την πάρουμε αγκαλίτσα. Την παρασκευή όμως παρατήρησα ότι έκανε διάρροια και μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα γιατρό ειδικευμένο στα ινδικά χοιρίδια με τον οποίο και επικοινώνησα συμβουλεύοντας με να πάω την Λούνα πισω στο pet shop γιατί ήταν άρρωστη εξ΄αρχής. Εγω βέβαια έκλεισα ραντεβού να την δει διότι πιστεύω οτι το ζώο δεν είναι ένα ζευγάρι παπούτσια που αν μας βγει ελαττωματικό το πάμε πίσω και το αλλάζουμε. Για να μην σας κουράζω η Λούνα μέσα σε λίγη ώρα πέθανε. Πήρα το pet shop τηλ. και έγινε ο χαμός και τους πήγα πίσω το πεθαμένο ζωάκι οπού βέβαια μου ριξανε ευθυνες ότι επείδη έδωσα στην Λούνα μια ρώγα σταφύλι αρρώστησε απο αυτο.

Τέλικα πήρα ένα άλλο τον cookie ο οποίος έχει την εξής συμπεριφορά.
Τρώει πολύ, πίνει πολύ νερό, χοροπηδάει και τρέχει σαν παλαβό μέσα στο κλουβί του, κάνει έναν πέριεργο θόρυβο κάτι μεταξύ κλάματος και έναν ήχο που άκουσα οτι ειναι η μόναξια ή η πείνα αλλά όταν πλησιάζουμε το κλούβι του κρύβεται μέσα στο σπίτι του και δεινοπαθόυμε να τον βγάλουμε. Οταν όμως τον παίρνουμε αγκαλιά γουργουρίζει και δείχνει να το ευχαριστιέται. Δεν του δίνω άλλη τροφη εκτός απο την ξηρά τροφη διότι έχω φοβηθεί μη και κάνω κάποιο λάθος και πάθει τίποτα. Βοηθήστε με λίγο. Είναι φυσιολογικά αυτα που κάνει το cookaki ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Εκτός απο την ξηρά τροφή τι άλλο μπορώ να του δώσω. Και μια τελευταία ερωτηση. Φταίω εγώ για ότι έπαθε η Λούνα διότι αισθάνομαι πόλυ ασκήμα (δεν έχω βάλει ερωτηματικά διοτι δεν ξέρω που βρίσκονται στο πληκτρολόγιο)
Σας ευχαριστώ πολύ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Μια μικρή βοήθεια για μια νέα μανούλα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια μικρή βοήθεια για μια νέα μανούλα   Μια μικρή βοήθεια για μια νέα μανούλα Empty13/10/2010, 22:17

Τα κατάφερες!!

Λυπάμαι πολύ για τη Λούνα! Δυστυχώς τα ζώα των pet shop τις περισσότερες φορές είναι άρρωστα! Sad
Και συγχαρητήρια που δεν επέστρεψες το ζωάκι και προσπάθησες να το θεραπεύσεις!

Ο κτηνίατρος σου είπε να το πας στο pet shop για να το αφήσεις ή για να το δουν και να απαιτήσεις πίσω τα χρήματα της αγοράς και της θεραπείας;
Μου κάνει εντύπωση που ένας κτηνίατρος που όπως λες είναι και καλός δε δείχνει να είναι και φιλόζωος!
Προσωπικά δε θεωρώ φιλοζωική κίνηση την εγκατάλειψη άρρωστου ζώου!

Αποκλείεται να πέθανε πάντως από τη ρόγα σταφύλι! Έχω δώσει πάρα πολλές φορές σταφύλι στο δικό μου και δεν έπαθε ποτέ τίποτα!
Υπάρχουν και κάποια δηλητηριώδη λαχανικά και φρούτα αλλά σ' αυτά δε συγκαταλέγεται το σταφύλι!
Πάντα όμως θα πρέπει να πλένεις και να σκουπίζεις καλά τα λαχανικά και τα φρούτα πριν τα δώσεις
για την απομάκρυνση των φυτοφαρμάκων και των ακαθαρσιών!

Τέσπα! Να χαίρεστε τον cookie!! Η συμπεριφορά του είναι απόλυτα φυσιολογική!!
Τα ινδικά χοιρίδια είναι πολύ φοβητσιάρικα ζωάκια! Με τον καιρό θα σας μάθει και δε θα φοβάται τόσο!
Για δύο εβδομάδες μην το πιάνετε και μην το χαϊδεύετε! Αφήστε το να συνηθίσει το χώρο!
Τα ινδικά χοιρίδια όταν είναι πολύ χαρούμενα τρέχουν και πηδάνε σαν παλαβά! Κάνουν popcorning!
Δες εδώ το βίντεο: https://www.youtube.com/watch?v=1_jS2NYGGcg

Τα ινδικά χοιρίδια πρέπει να τρώνε οπωσδήποτε χόρτο (σανό) για τρωκτικά και ξηρά τροφή για ινδικά χοιρίδια με βιταμίνη C!
Ακόμη, θα πρέπει να τρώνε μικρά κομματάκια λαχανικών πλούσιων σε βιταμίνη C πολλές φορές μέσα στη μέρα
και σπανιότερα μικρά κομματάκια φρούτων πλούσιων σε βιταμίνη C! Όμως οποιαδήποτε αλλαγή στην τροφή τους θα πρέπει να γίνεται σταδιακά!

Βιντεάκια μου για τη φροντίδα:
Φροντίδα ινδικού χοιριδίου σε βίντεο: https://www.youtube.com/watch?v=LFPXyBC1oxA
Κανόνες φροντίδας ινδικού χοιριδίου: https://www.youtube.com/watch?v=iJFqNEBP5yY

Διάβασε ακόμη την κατηγορία Εξημέρωση https://indika-xoiridia.forumgreek.com/forum-f15/
και την κατηγορία Τροφές: https://indika-xoiridia.forumgreek.com/forum-f7/

Για ελληνικό ερωτηματικό πατάς το κουμπί Q πάνω αριστερά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
malina




Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ημερομηνία εγγραφής : 13/10/2010
Ηλικία : 53
Τόπος : Πειραιάς

Μια μικρή βοήθεια για μια νέα μανούλα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια μικρή βοήθεια για μια νέα μανούλα   Μια μικρή βοήθεια για μια νέα μανούλα Empty13/10/2010, 22:55

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Μου είπε ο γιατρός να το παω στο pet shop για να μου το αντικαταστήσουν.
Τώρα πριν απο λίγο τον έβγαλα απο το κλουβί του και τον άφησα ελεύθερο στην κούζινα και άρχισε να εξερευνα το περιβάλλον. Προηγουμένως όμως την ώρα που τον χάιδευα μου δάγκωσε το δάκτυλο μου. Γιατί;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Μια μικρή βοήθεια για μια νέα μανούλα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μια μικρή βοήθεια για μια νέα μανούλα   Μια μικρή βοήθεια για μια νέα μανούλα Empty13/10/2010, 23:07

Γιατί λογικά ακόμα φοβάται και αμύνεται σε ότι νομίζει απειλή!
Για δύο εβδομάδες μην το βγάζεις απ' το κλουβί, μην το πιάνεις, μην το χαιδεύεις και μην κάνεις απότομες κινήσεις κοντά στο κλουβί του!
Το μόνο που επιτρέπεται είναι το καθάρισμα του κλουβιού, η αλλαγή του νερού και η ανανέωση των τροφών!
Το forum κλείνει και θα ανοίξει πάλι το Σαββατοκύριακο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
 
Μια μικρή βοήθεια για μια νέα μανούλα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Γεια! Βοήθεια;
» Καινούριος στο φόρουμ!!!! Βοήθεια!!
» Βοήθεια!!! Θα μου πάθει υπερβιταμίνωση;
» κάθεται ακίνητο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ FORUM - ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Μη διστάσετε να γράψετε σχόλια, ιδέες, προτάσεις ή να χαιρετήσετε :: Αν θέλετε να γράψετε ένα γεια, γράψτε το εδώ-
Μετάβαση σε:  
Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις