Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!

 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!


 

 Ποιο κλουβί μεταφοράς;

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
marilena

marilena


Αριθμός μηνυμάτων : 93
Ημερομηνία εγγραφής : 19/09/2009
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Ποιο κλουβί μεταφοράς; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κλουβί μεταφοράς   Ποιο κλουβί μεταφοράς; Empty26/9/2009, 17:01

το νασο για να τον μεταφερω τον βαζω σε ενα μικρο τσαντακι με λιγο φαγητο μεσα και υφασματα παλια αντι για ροκανιδι.μηπος πρεπει να του παρω κανονικο κλουβι μεταφορας; confusedαν ναι, τι μεγεθος πρεπει να ειναι και απο τι υλικο;προσμενω απαντηση What a Face
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Ποιο κλουβί μεταφοράς; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο κλουβί μεταφοράς;   Ποιο κλουβί μεταφοράς; Empty28/9/2009, 16:39

Αν μπορείς να μην τον μεταφέρεις και να τον αφήνεις σε κάποιον που εμπιστεύεσαι να στον προσέχει είναι το ιδανικό!
Τα ινδικά χοιρίδια στρεσάρονται πολύ στα ταξίδια!

Αν ταξιδεύεις με αυτοκίνητο και υπάρχει χώρος, μπορείς να τον μεταφέρεις και με το δικό του κλουβί!
Διαφορετικά θα πρέπει να πάρεις ένα μικρό κλουβάκι για ινδικά χοιρίδια, τόσο ώστε να χωράει μέσα το ζωάκι σου και το μπολ της τροφής του!

Προσωπικά έχω βολευτεί αυτό το τσαντάκι για γάτες:
Ποιο κλουβί μεταφοράς; Iiiiii12
Στρώνω στον πάτο μία πετσέτα για να απορροφάει τα τσισάκια και βάζω στο τσεπάκι λίγη τροφή που του δίνω που και που!
Όσο για το νερό, γεμίζω ένα καπάκι ζεστού εμφιαλωμένου νερού και του το δίνω απ' το καπάκι!
Μ' έχει μάθει όμως και δε φοβάται να με πλησιάσει όσο το κρατάω!

Το περισσότερο που την είχα εκεί μέσα ήταν πέντε ώρες!
Αυτό το τσαντάκι δεν είναι καλή επιλογή αν τρώει το διχτάκι γιατί μπορεί να δραπετεύσει! Θέλει προσοχή!


Επισυνάπτω και άλλη μία απάντηση που είχε δωθεί παλιά:
Ανώνυμος είπε...
Γεια σας ειμαι καινοθργιος στο forum και ο λογοσ ποθ γραφω ειναι γιατι σκεφτομαι να αγορασω ινδικο χοιριδιο παλιοτερα ειχα ενα χαμστερακι αλλα πεθανε μετα απο τεσσερα χρονια ποθ το ειχα δεν θελω να ξαναπαρω αμστερακι γιατι ηταν διστιχισμενο γιατι ενιοθε το κλουβι του σαν φυλακη οποτε μια φιλη μου που εχει ινδικο χοιριδιο με συμβουλεψε να παρω γιατι ειναι πολυ φιλικα ετσι λοιπον το επσαξα και σκεφτομαι να αγορασω ινδικο χοιριδιο αλλα πριν το αγορασω θελω να μαθω αν επιτρεπετε να το μετακινω σε μεγαλεσ αποστασεις και αν ναι πως? γινετε να το μεταφερω σε αλλο κλουβι μικροτερο απο αυτο που θα μενει ροταω γιατι ειμαι φοιτιτησ στην αρτα αλλα μενω στην αλεχανδρεια ημαθιασ και δεν θα ηθελα να αγορασω ενα οινδικο χοιριδιο ποθ θα το στρεσαρω με το να το μεταφερω γιατι ειναι κριμα. συγνομη για τον μακροσκελη λογο μου και προσμενω για καποια απαντηση

11/2/2009 11:28 πμ
valantia είπε...
Καλωσήρθες!
Τα ινδικά χοιρίδια όταν έχουν ένα άνετο και μεγάλο κλουβί το αντιλαμβάνονται σαν το σπίτι τους! :-)

Όμως οι μετακινήσεις τα στρεσάρουν πολύ!
:-( Αν πάρεις ινδικό χοιρίδιο θα ήταν καλό να βρεις κάποιον που θα μπορεί να στο φροντίζει όταν θα φεύγεις!

Διαφορετικά θα πρέπει να αποφεύγεις τις συχνές μετακινήσεις και να πάρεις ένα μικρό κλουβί μεταφοράς και ένα άλλο μεγάλο κλουβί που θα έχεις στην Αλεξάνδρεια ώστε να είναι άνετο και εκεί αν πρέπει να φύγεις! 3 κλουβιά δηλαδή! ;-)

Σε περίπτωση που έχεις αυτοκίνητο μπορείς να το βάζεις στα πίσω καθίσματα και να το σκεπάζεις με ένα πανί ώστε να είναι σκοτεινά και να αισθάνεται πιο άνετα! Ακόμα πρέπει να προσέχεις τη θερμοκρασία μέσα στο αυτοκίνητο! Τα ινδικά χοιρίδια δεν αντέχουν στις πολύ υψηλές θερμοκρασίες ούτε και στο πολύ κρύο! Όπως θα πρέπει να προσέχεις και την οδήγησή σου για να μην τσουλάει μέσα στο κλουβί!

Σε περίπτωση που παίρνεις μέσα μαζικής μεταφοράς μπορεί να έχεις πρόβλημα και να μη δεχθούν το ζώο στην καμπίνα επειδή κάποιοι έχουν αλλεργία στα ινδικά χοιρίδια!

Ακόμα, πρέπει να ξέρεις ότι τα ινδικά χοιρίδια είναι κοινωνικά ζωάκια και το ιδανικό είναι να πάρεις δύο και όχι ένα! Ελπίζω να σε βοήθησα!

11/2/2009 4:06 μμ
Vasilis είπε...
Ευχαριστω για την απαντηση Βαλαντια θα σκεφτω αφτα που μου ειπες και θα δω τη θα κανω αφου δυστιχος δεν εχω αυτοκινιτο και μετακινουμε με λεοφορειο.Στην περιπτωση που δεχονται ινδικα χοιριδια με το λεοφορειο θα πρεπει παλι να σκεπαζω το κλουβι του με καποια πετσετα?

11/2/2009 4:41 μμ
valantia είπε...
Είναι καλό να το σκεπάζεις για να μη βλέπει τις διάφορες κινήσεις των υπόλοιπων επιβατών και στρεσάρεται ακόμη περισσότερο!

Στο λεωφορείο είναι πιθανό να σου πουν να βάλεις το κλουβί στο χώρο των αποσκευών!

Δεν ξέρω τι θερμοκρασίες μπορεί να αναπτυχθούν εκεί και αν θα επαρκεί ο αέρας για να φτάσει σώο! Προσωπικά θα φοβόμουν να το βάλω εκεί!

12/2/2009 12:09 πμ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
coolstefanos

coolstefanos


Αριθμός μηνυμάτων : 82
Ημερομηνία εγγραφής : 21/09/2009
Ηλικία : 27
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Ποιο κλουβί μεταφοράς; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο κλουβί μεταφοράς;   Ποιο κλουβί μεταφοράς; Empty25/10/2009, 15:28

να ρωτήσω κάτι; το τσαντάκι μεταφοράς που χρησιμεύει???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marilena

marilena


Αριθμός μηνυμάτων : 93
Ημερομηνία εγγραφής : 19/09/2009
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Ποιο κλουβί μεταφοράς; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο κλουβί μεταφοράς;   Ποιο κλουβί μεταφοράς; Empty25/10/2009, 16:01

coolstefanos έγραψε:
να ρωτήσω κάτι; το τσαντάκι μεταφοράς που χρησιμεύει???
στο να μεταφέρεις με ασφαλεια το ινδικο σου χοιριδιο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
m@ry

m@ry


Αριθμός μηνυμάτων : 317
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 27
Τόπος : Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Ποιο κλουβί μεταφοράς; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ποιο κλουβί μεταφοράς;   Ποιο κλουβί μεταφοράς; Empty17/11/2010, 19:43

Σκέφτομαι να πάρω στην Μπιζού ένα κλουβί μεταφοράς. Σε pet shop βρίκα αυτό το "κλουβάκι":
http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=137001460&LastAdd=137001460&t=

Κάτι παρόμοιο με αυτό:
http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=137000395&LastAdd=137000395&t=

Και μια θήκη μεταφοράς (σαν και αυτή που έχει η valantia στο βίντεο ¨Φροντίδα ινδικού χοιρίδιου¨).
https://indika-xoiridia.forumgreek.com/forum-f4/topic-t304.htm

Ποιο νομίζετε ότι είναι καλύτερο Question
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://guinea-pig.forumgreek.com/forum.htm
m@ry

m@ry


Αριθμός μηνυμάτων : 317
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 27
Τόπος : Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Ποιο κλουβί μεταφοράς; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο κλουβί μεταφοράς;   Ποιο κλουβί μεταφοράς; Empty17/11/2010, 21:42

Αυτή τη θήκη την έχω δει σε pet shop Exclamation
Μία ερώτηση έχει θήκη για παγοκύστη, και αν ναι είναι αυτή που φαίνετε στο πλάι Question
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://guinea-pig.forumgreek.com/forum.htm
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Ποιο κλουβί μεταφοράς; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο κλουβί μεταφοράς;   Ποιο κλουβί μεταφοράς; Empty20/11/2010, 14:20

Και στα τρία καλή κυκλοφορία του αέρα γίνεται, χερούλια έχουν.. εσύ αποφασίζεις! Όποιο πιστεύεις ότι θα σε βολέψει!

Για τη δεύτερη επιλογή δεν είμαι τόσο σίγουρη! Ίσως εκεί το ι.χ. να είναι πολύ εκτεθειμένο και να μη νιώθει ασφάλεια!
Ακόμη, δε θα έχει σκιά πάνω απ' το κεφάλι του και δε θα μπορεί να προστατευθεί από πιθανόν δυνατό ήλιο!

Σε περίπτωση που χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις το κλουβί σε μέρα με καύσωνα κοίτα να δεις
αν θα υπάρχει και χώρος για τυλιγμένη με πετσέτα παγοκύστη ή τυλιγμένο με πετσέτα παγωμένο μπουκάλι νερού!
Η θήκη της τσάντας μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως θήκη για παγοκύστη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
m@ry

m@ry


Αριθμός μηνυμάτων : 317
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 27
Τόπος : Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Ποιο κλουβί μεταφοράς; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιο κλουβί μεταφοράς;   Ποιο κλουβί μεταφοράς; Empty20/11/2010, 15:36

Μάλλον θα πάρω την τελευταία.
Γιατί και την πρώτη που την είδα από κοντά σε pet shop νομίζω ότι θα τραβάει τον ήλιο (λόγο του σκούρου χρώματος) και το χοιρίδιο θα σκάσει εκεί μέσα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://guinea-pig.forumgreek.com/forum.htm
 
Ποιο κλουβί μεταφοράς;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Το αυτοσχέδιο κλουβί μας, έκδοση 2η!! ΑΠΑΙΧΤΟ κλουβί!!
» ΑΠΦ (Ελευθερία: Επίστρωση / Ποιο υλικό;)
» ΑΠΦ (Νικολέτα: Κλουβιά / Ποιο είναι το ιδανικό;)
» Κατάλληλο μέγεθος κλουβιού
» ΑΠΦ (Ανδρέας: Εξοπλισμός / Πάρκο άθλησης)

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Διατροφή / Στέγαση - Πάρτε δύο ινδικά χοιρίδια του ίδιου φύλου. :: Εξοπλισμός-
Μετάβαση σε:  
phpBB2 forum με ForumGreek | Animals | Rodent | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις