Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!

 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!


 

 ΑΠΦ (elefteria: Τροφές / Έγκυος;; Πολύ φαγητό)

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ΑΠΦ (elefteria: Τροφές / Έγκυος;; Πολύ φαγητό) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΑΠΦ (elefteria: Τροφές / Έγκυος;; Πολύ φαγητό)   ΑΠΦ (elefteria: Τροφές / Έγκυος;; Πολύ φαγητό) Empty18/9/2009, 23:50

eleftheria είπε...
γεια σας,λοιπον αυτες τις μερες παω να σιγουρευτω οτι η αρχοντουλα μου ειναι εγκυος!!!!!!την ειχα αγορασει στις 17 δεκεμβριου,δηλαδη την εχω ενα μηνα και μερικες μερες.την τελευταια εβδομαδα το εχει παρακανει με το φαγητο!εκει που στην αρχη ετρωγε μονο 1 μπολ τροφη και της εβαζα μια φορα χορρτα την ημερα,τις τελευταιες μερες τρωει 2 μπολ τροφη,της βαζω δυο φορες χορτα την ημερα και επιπλεον καθε μερα 4-5 κομματια αγγουρι 2 φετες πορτοκαλι 1 φετα μηλο και 2-3 φετες ντοματα... εππισης εχει παχυνει αισθητα απο τοτε που την αγορασα.στην αρχη πιστεψα οτι παχυνε επειδη μαλλον στο pet shop δεν την ταιζαν τοσο,ομως εχει παχυνει κιαλο τις τελευταιες δεκα μερες,και οποτε παω να της αγγιξω απαλα την κοιλια ανασηκωνεται η φευγει και δεν με αφηνει.το γλυκουλι μου,λετε να κανει μωρακια?θα τρελλαθω απο την χαρα μου....

23/1/2009 4:23 μμ
eleftheria είπε...
μια διορθωση δεν τρωει 2 πιατακια τροφη αλλα 3...αφηνει βεβαια τους σπορους...

23/1/2009 4:25 μμ
valantia είπε...
Ουπς! Καθιέρωσε μία συγκεκριμένη ώρα την ημέρα που θα την ταϊζεις!

Μία φορά την ημέρα γέμιζε το μπολ με τη τροφή!! Και μία φορά την ημέρα βάζε της χόρτο!! Τόση ποσότητα ώστε την επόμενη μέρα, όταν θα την ξαναταϊσεις να έχει περισσέψει λίγη ξηρά τροφή και λίγο χόρτο!

Πρέπει να τρώει και να χωνεύει όλη την ημέρα! Το πεπτικό σύστημα των ινδικών χοιριδίων είναι προετοιμασμένο για την ομοιόμορφη λήψη ποσοτήτων τοροφής!

Ο τρόπος που την ταϊζεις είναι λάθος!!! Μπορεί να της δημιουργήσεις πρόβλημα!!!

Ευτυχώς που το έγραψες αυτό!

Τα μωράκια είσαι προετοιμασμένη να τα κρατήσεις αν είναι έγκυος; Έχεις βρει άτομα για να τα δώσεις αν δεν μπορείς να τα κρατήσεις εσύ;

23/1/2009 4:26 μμ
eleftheria είπε...
δεν καταλαβαινω τι εννοεις,εξηγησε μου please.εγω της βαζω το πρωι που θα ξυπνησω και οταν το τελειωσει το χορτο η η τροφη της ξαναναβαζω.φρουτα κι λαχανικα της βαζω το πρωι που ξυπναω και το βραδυ πριν κοιμηθω... οσο γα τα μωρα ξερω που θα δωσω δυο.τα υπολοιπα θα τα κρατησω.

23/1/2009 4:27 μμ
valantia είπε...
Βάζε της τόση ποσότητα ξηράς τροφής και χόρτου, ώστε να μην χρειάζεται να ξαναπροσθέσεις μέχρι την επόμενη ημέρα την ίδια ώρα που την είχες ταισει την προηγούμενη!

Να υπολογίζεις την ποσότητα τροφής που της βάζεις, ώστε να τελειώνει την επόμενη ημέρα!

Αυτό κάνεις; Αν ναι, είσαι εντάξει!

Αν τις δίνεις γεύματα (πρωϊνό, μεσημεριανό, βραδυνό) όπως τρώνε οι άνθρωποι, μπορεί να της προκαλέσεις προβλήματα υγείας! Πρέπει να μην μένουν ποτέ χωρίς τροφή μέσα στο κλουβί! Τι εννοείς ότι τις δίνεις τρία μπολ ξηράς τροφής;

Αν δεν τρώει τους σπόρους, και η ξηρά τροφή περιέχει πολλούς, καλύτερα άλλαξε ξηρά τροφή, γιατί θα πληρώνεις πολλά και θα πετάς επίσης πολλά!

23/1/2009 4:28 μμ
eleftheria είπε...
μπερδευτηκαμε λιγο....... δεν της δινω γευματα...της γεμιζω το μπολ και μολις τελειωσει ξαναπροσθετω,δεν της βαζω 1 φορα την ημερα και να της προσθετω την επομενη γιατι το μπολ της τροφης ειναι μικρο.το ιδιο κανω και με τα χορτα,της βαζω και μολις δω οτι τελειωνει της βαζω κι αλλο

23/1/2009 6:21 μμ
valantia είπε...
οκ! Κατάλαβα! :-)
Θα πρέπει να της αγοράσεις μεγαλύτερο μπολ όμως!
Δεν θα μπορείς πάντα να είσαι σπίτι και να της το ξαναγεμίζεις όταν τελειώνει!

25/1/2009 4:32 μμ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
 
ΑΠΦ (elefteria: Τροφές / Έγκυος;; Πολύ φαγητό)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ένα βιντεάκι από τον Μάξιμο με πολύ πολύ αγάπη....
» ΑΠΦ (elefteria: Επίστρωση / Κύλινδροι)
» το έχω μία μέρα και δεν αγγίζει το φαγητό του
» κακάκια μέσα στο πιατάκι με το φαγητό;
» είναι έγκυος;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Διατροφή / Στέγαση - Πάρτε δύο ινδικά χοιρίδια του ίδιου φύλου. :: Τροφές-
Μετάβαση σε:  
Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις