Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!

 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!


 

 Αν ζεσταθούν πολύ σ' ένα σημείο, καταλαβαίνουν να φύγουν από εκεί;

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
annouska05

annouska05


Αριθμός μηνυμάτων : 56
Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2010
Ηλικία : 41
Τόπος : Καβάλα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Αν ζεσταθούν πολύ σ' ένα σημείο, καταλαβαίνουν να φύγουν από εκεί; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αν ζεσταθούν πολύ σ' ένα σημείο, καταλαβαίνουν να φύγουν από εκεί;   Αν ζεσταθούν πολύ σ' ένα σημείο, καταλαβαίνουν να φύγουν από εκεί; Empty23/1/2011, 15:11

Παρατηρώ πως όταν βγάζω την μικρή μου στο πάτωμα πηγαίνει συνέχεια και κάθεται μπροστά από τον θερμοσυσσωρευτή...στις περσίδες που έχει για να βγαίνει η ζέστη. Μάλιστα την πέτυχα να έχει ξαπλώσει σχεδόν μπρούμυτα με τα χεράκια απλωτα ....τρόμαξα στην αρχή>>>ξέρετε!!! Κρυώνει κ πηγαίνει εκεί; Αν δεν αντέξει την ζέστη θα φύγει από μόνη της;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Άννααα

Άννααα


Αριθμός μηνυμάτων : 142
Ημερομηνία εγγραφής : 27/08/2010
Ηλικία : 29
Τόπος : Ίλιον

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Αν ζεσταθούν πολύ σ' ένα σημείο, καταλαβαίνουν να φύγουν από εκεί; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αν ζεσταθούν πολύ σ' ένα σημείο, καταλαβαίνουν να φύγουν από εκεί;   Αν ζεσταθούν πολύ σ' ένα σημείο, καταλαβαίνουν να φύγουν από εκεί; Empty23/1/2011, 20:22

τα ινδικα χοιριδια δεν αντεχουν στις υψηλες θερμοκρασιες.. παθενουν θερμοπληξια... προσπαθησε η θερμοκρασια του σπιτιου σου να ειναι περιπου 16-18(για τωρα τον χειμωνα) και το καλοκαιρι 24 Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Αν ζεσταθούν πολύ σ' ένα σημείο, καταλαβαίνουν να φύγουν από εκεί; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αν ζεσταθούν πολύ σ' ένα σημείο, καταλαβαίνουν να φύγουν από εκεί;   Αν ζεσταθούν πολύ σ' ένα σημείο, καταλαβαίνουν να φύγουν από εκεί; Empty25/1/2011, 23:32

Ένα ινδικό χοιρίδιο μπορεί να κάθεται σ' ένα άβολο σημείο και να νιώθει ασφαλές και να φοβάται να μετακινηθεί σε κάποιο άλλο καλύτερο σημείο
επειδή ακούει θορύβους, βλέπει κινήσεις κτλ. Ακόμη όταν ένα ινδικό χοιρίδιο φοβηθεί πολύ μπορεί να τρέξει πολύ γρήγορα ή να κάτσει εντελώς ακίνητο για λίγα λεπτά!
Δεν ξέρω αν θα καταλάβει να φύγει από ένα πάρα πολύ ζεστό σημείο! Υποθέτω πως ναι! Αλλά τι θα γίνει αν φοβάται ή τρομάξει; Θα φύγει ή θα κάθεται εκεί ακίνητο;

Θυμάμαι μία φορά που είχε τρομάξει από κάτι η Λαρού (δεν ξέρω τι) και είχε καθίσει εντελώς ακίνητη για κανένα δεκάλεπτο
μ' ένα κομμάτι ντομάτα να της κρέμεται απ' το στόμα! Συνήθως η Λαρού όταν τρομάζει τρέχει και ενώ είχα διαβάσει ότι
τα ινδικά χοιρίδια μπορεί να παγώσουν απ' την τρομάρα τους, όταν την είδα έτσι πάγωσα και 'γω μαζί της!
Μα δέκα λεπτά ακίνητη με την ντομάτα να κρέμεται στο στόμα; Να την σπρώχνω, να τη ζουπάω και αυτή τίποτα;

Τα ινδικά χοιρίδια δεν αντέχουν σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες!
Ο χώρος φύλαξης των ινδικών χοιριδίων πρέπει να διατηρείται μεταξύ των 18°C και 24°C!
Πηγή: http://www.guineapigcages.com/location.htm
Αυτό το site http://www.provet.co.uk/Guinea%20pigs/guineapighome.htm
συνιστά να έχουμε τα ινδικά χοιρίδια σε θερμοκρασία 12 - 20 βαθμών κελσίου και να αποφεύγουμε τις θερμοκρασίες άνω των 27 βαθμών!
Σε υψηλότερες θερμοκρασίες παθαίνουν θερμοπληξία και πεθαίνουν!!!

Γι' αυτό προληπτικά.. αν η θερμοκρασία γύρω απ' τον θερμοσυσσωρευτή είναι υψηλή.. καλύτερα μην το αφήνεις να κάθεται εκεί δίπλα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
annouska05

annouska05


Αριθμός μηνυμάτων : 56
Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2010
Ηλικία : 41
Τόπος : Καβάλα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Αν ζεσταθούν πολύ σ' ένα σημείο, καταλαβαίνουν να φύγουν από εκεί; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αν ζεσταθούν πολύ σ' ένα σημείο, καταλαβαίνουν να φύγουν από εκεί;   Αν ζεσταθούν πολύ σ' ένα σημείο, καταλαβαίνουν να φύγουν από εκεί; Empty26/1/2011, 13:20

Δυστυχώς για μένα(!!!) η θερμοκρασία του δεν είναι πολύ υψηλή Razz , θα έλεγα φυσιολογικά ανεκτή. Αλλά προσπαθώ να την διώχνω για να κινείται! Το σπίτι είναι σίγουρα μέσα στα όρια 20ο C-22ο C. Ευχαριστώωωωωωω cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Άννααα

Άννααα


Αριθμός μηνυμάτων : 142
Ημερομηνία εγγραφής : 27/08/2010
Ηλικία : 29
Τόπος : Ίλιον

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Αν ζεσταθούν πολύ σ' ένα σημείο, καταλαβαίνουν να φύγουν από εκεί; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αν ζεσταθούν πολύ σ' ένα σημείο, καταλαβαίνουν να φύγουν από εκεί;   Αν ζεσταθούν πολύ σ' ένα σημείο, καταλαβαίνουν να φύγουν από εκεί; Empty26/1/2011, 16:10

πιστευω πως μια χαρα ειναι η θερμοκρασια του σπιτιου σου.. εγω τι να πω που το σπιτι μας ειναι πολυ κρυο; (μπορει να φτασει και 12 αν δεν εχουμε αναμενα τα καλοριφερ) πολλες φορες μεσα στην ημερα αναβω το ερκονντισιον για να ειναι ζεστο το δωματιο μου οπου και συγκατκω με τον ροζουλη!! <3
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αν ζεσταθούν πολύ σ' ένα σημείο, καταλαβαίνουν να φύγουν από εκεί;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ένα βιντεάκι από τον Μάξιμο με πολύ πολύ αγάπη....
» καταλαβαίνουν τη διάθεσή σου;
» Πολύ φοβισμένο
» Δείχνει να βαριέται πολύ..
» Τρίχωμα που πέφτει

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Συμπεριφορά - Τα ινδικά χοιρίδια είναι φοβιτσιάρικα. Παίρνει καιρό η εξημέρωση. :: Αισθήσεις-
Μετάβαση σε:  
Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις