Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!

 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!


 

 Αντιλαμβάνονται τα ινδικά χοιρίδια τα χρώματα;

Πήγαινε κάτω 
+2
GeSp
Άννααα
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Άννααα

Άννααα


Αριθμός μηνυμάτων : 142
Ημερομηνία εγγραφής : 27/08/2010
Ηλικία : 29
Τόπος : Ίλιον

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Αντιλαμβάνονται τα ινδικά χοιρίδια τα χρώματα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αντιλαμβάνονται τα ινδικά χοιρίδια τα χρώματα;   Αντιλαμβάνονται τα ινδικά χοιρίδια τα χρώματα; Empty29/1/2011, 15:45

Πριν λιγο εψαχνα στο internet για το αν αντιλαμβανονται τα ινδικα χοιριδια τα χρωματα.. αλλα δεν βρηκα κατι.... οταν λεαω αντιλαμβανονται εννοω το χρωμα να παιζει ροζο στην ψυχολογια του ζωου.. ξερω οτι τα ινδικα χοιριδια δεν εχουν καλη οραση αλλα αυτο που δεν ξερω ειναι αν βλεπουν τα χρωματα.. π.χ τα σκυλια τα βλεπουν ολα γκρι, οι ταυροι βλεπουν μονο το κοκκινο, τα φιδια δεν βλεπουν σχεδον καθολου... τα ινδικα χοιριδια ομως;;; αν τα βλεπουν τα χρωμματα επιρεαζει την ψυχολογια τους;; :Ρ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GeSp

GeSp


Αριθμός μηνυμάτων : 103
Ημερομηνία εγγραφής : 27/10/2010
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Αντιλαμβάνονται τα ινδικά χοιρίδια τα χρώματα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντιλαμβάνονται τα ινδικά χοιρίδια τα χρώματα;   Αντιλαμβάνονται τα ινδικά χοιρίδια τα χρώματα; Empty29/1/2011, 22:29

http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20091216215403AAuqEFg μονο αυτο καταφερα να βρω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lola

lola


Αριθμός μηνυμάτων : 64
Ημερομηνία εγγραφής : 18/01/2010

Αντιλαμβάνονται τα ινδικά χοιρίδια τα χρώματα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντιλαμβάνονται τα ινδικά χοιρίδια τα χρώματα;   Αντιλαμβάνονται τα ινδικά χοιρίδια τα χρώματα; Empty29/1/2011, 22:45

Δεν ξερω για τα χρώματα αλλα ξερω το αντιθετο για την οραση τους οτι ειναι παρα πολυ καλη lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Άννααα

Άννααα


Αριθμός μηνυμάτων : 142
Ημερομηνία εγγραφής : 27/08/2010
Ηλικία : 29
Τόπος : Ίλιον

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Αντιλαμβάνονται τα ινδικά χοιρίδια τα χρώματα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντιλαμβάνονται τα ινδικά χοιρίδια τα χρώματα;   Αντιλαμβάνονται τα ινδικά χοιρίδια τα χρώματα; Empty30/1/2011, 11:13

θενξ για την απαντηση και το σαιτ!! ^^ Τα ινδικα χοιριδια δεν εχουν καλη οραση^^ αλλα εχουν καλη οσφρηση και ακοη.. αυτο που δεν ηξερα ηταν για τα χρωματα και την ψυχολογια τους....Smile))
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
m@ry

m@ry


Αριθμός μηνυμάτων : 317
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 27
Τόπος : Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Αντιλαμβάνονται τα ινδικά χοιρίδια τα χρώματα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντιλαμβάνονται τα ινδικά χοιρίδια τα χρώματα;   Αντιλαμβάνονται τα ινδικά χοιρίδια τα χρώματα; Empty30/1/2011, 12:10

Σε αυτό το link λέει να αγοράσουμε χρωματιστό coroplast αντί για άσπρο γιατί τα ινδικά χοιρίδια μπορούν να δουν τα χρώματα.
http://www.guineapigcages.com/cubes.htm

Όσο για την όραση των ινδικών χοιριδίων πιστεύω ότι είναι αρκετά καλή, κάθε φορά που περνάω μπροστά από το κλουβί της Μπιζού αυτή αρχίζει να σφιρίζει.
Ακόμα και αν έχει σκοτάδι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://guinea-pig.forumgreek.com/forum.htm
kragion

kragion


Αριθμός μηνυμάτων : 282
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Σαλονίκη....

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Αντιλαμβάνονται τα ινδικά χοιρίδια τα χρώματα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντιλαμβάνονται τα ινδικά χοιρίδια τα χρώματα;   Αντιλαμβάνονται τα ινδικά χοιρίδια τα χρώματα; Empty30/1/2011, 12:44

Ρε 'συ Άννα πολύ ψαγμένο θέμα άνοιξες!!! cyclops
Λοιπόν απο χρώματα αν θυμάμαι καλά είχα διαβάσει ότι διακρίνουν μερικά, κόκκινο, κίτρινο και μπλέ. Τώρα όσον αφορά την όρασή τους γενικότερα, βλέπουν σαν τα πουλιά και όχι σαν τους ανθρώπους!! Suspect Suspect Suspect
Τί εννοώ μ' αυτό? Έχοντας τα μάτια τους στο πλάι έχουν περιφερειακή όραση. Δηλ. μπορούν να δούν τριγύρω τους εύκολα και να αποφύγουν αρπακτικά κλπ... Συνεπώς όταν το χοιριδιάκι σου σε κοιτάει "λοξά", δεν σε αντιπαθεί... σε περιεργάζεται!! Laughing Laughing

Τα δικά μας μάτια έχουν ξεχωριστούς μηχανισμούς που συγκεντρώνουν το φως, απομονώνουν τις σημαντικές εικόνες, τις εστιάζουν, τις εντοπίζουν στο χώρο και τις παρακολουθούν, λειτουργούν δηλαδή σαν στερεοσκοπικά κιάλια κορυφαίας ποιότητας. Ζώα με μάτια σαν και τα δικά μας αποτελούν λιγότερο από το 6% του ζωικού βασιλείου. Κανένα πλάσμα δεν μπορεί να δει λεπτομέρειες στο σκοτάδι, μερικά όμως έχουν πολύ καλύτερη «βραδινή όραση» από εμάς (π.χ. οι αλεπούδες, οι γάτες κι οι κουκουβάγιες). Τα περισσότερα όμως αντιλαμβάνονται στο σκοτάδι με τις υπόλοιπες αισθήσεις.

Όσο για το θέμα ψυχολογία-όραση-χρώματα, φαντάζομαι ότι εννοείς πως εάν είναι σε έναν χώρο με χρώματα αν αισθάνονται καλύτερα, αν τον αντιλαμβάνονται κλπ... Δεν νομίζω πως επηρεάζουν τόσο πολύ τα χρώματα την ψυχολογία του γιατί:
Εξαρτάται απο την διάθεση που έχουν μια δεδομένη στιγμή, ή απο το αν έχουν εξοικειωθεί με τον χώρο αυτό, σίγουρα χρησιμοποιούν και τις άλλες αισθήσεις όταν βρίσκονται κάπου, συνεπώς δεν βασίζονται μόνο στην όραση. Δεν νομίζω πως ο εγκέφαλός τους είναι σε θέση να επεξεργασθεί το περιβάλλον με έναν εξαιρετικά περίπλοκο τρόπο, όπως δηλαδή αντιλαμβανόμαστε εμείς τον περιβάλλοντα χώρο μας. Άλλωστε τα ζώα λειτουργούν περισσότερο ενστικτωδώς.

Οι τελευταίες επισημάνεις μου (στο θέμα ψυχολογία-όραση-χρώματα), είναι δικά μου επιχειρήματα... Εάν κάποιος γνωρίζει περισσότερα... Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://greekguineapigs.forumgreek.com
Άννααα

Άννααα


Αριθμός μηνυμάτων : 142
Ημερομηνία εγγραφής : 27/08/2010
Ηλικία : 29
Τόπος : Ίλιον

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Αντιλαμβάνονται τα ινδικά χοιρίδια τα χρώματα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντιλαμβάνονται τα ινδικά χοιρίδια τα χρώματα;   Αντιλαμβάνονται τα ινδικά χοιρίδια τα χρώματα; Empty30/1/2011, 20:35

Βασικα kragion και εγω το ιδιο πιστευω γιατι σε μερικες χωρες το ασπρο (που για εμας ειναι χαρουμενο χρωμα ανοιχτο ωραιο) ειναι χρωμα πενθους και στεναχωρια και λειτουργει με αρνητικο τροπο στην ψυχολογια τους... αλλα ξερεις το ειχα απορια... εψαξα βεβαια αλλα το μονο που βρηκα ηταν για την οραση τους που μ εστειλαν και πιο πανω... αλλα για την ψυχολογια τους δεν βρηκα κατι.. M@ry τα ινδικα χοιριδια δεν εχουν και πολυ καλη ορααση αλλα πολυ καλη ακοη και οσφρηση.. πιθανοτατα απο κει σε καταλαβαινει το χοιριδιακι σου και οχι επειδη σε βλεπει τοσο πολυ καλα!! ^_^
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
m@ry

m@ry


Αριθμός μηνυμάτων : 317
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 27
Τόπος : Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Αντιλαμβάνονται τα ινδικά χοιρίδια τα χρώματα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντιλαμβάνονται τα ινδικά χοιρίδια τα χρώματα;   Αντιλαμβάνονται τα ινδικά χοιρίδια τα χρώματα; Empty30/1/2011, 21:07

Το ξέρω αλλά μερικές φορές μού φαίνονται τόσο περίεργα μερικά πράγματα στη συμπεριφορά της Μπιζού drunken ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://guinea-pig.forumgreek.com/forum.htm
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Αντιλαμβάνονται τα ινδικά χοιρίδια τα χρώματα; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντιλαμβάνονται τα ινδικά χοιρίδια τα χρώματα;   Αντιλαμβάνονται τα ινδικά χοιρίδια τα χρώματα; Empty31/1/2011, 22:26

Στο βιβλίο Guinea Pigs -- A Complete Pet Owner's Manual by Horst Bielfeld (1977) 1983 Barrons
αναφέρεται ένα πείραμα που αποδεικνύει ότι τα ινδικά χοιρίδια αντιλαμβάνονται τα χρώματα!
O Horst Bielfeld στο βιβλίο του περιγράφει ένα πείραμα χρησιμοποιώντας 3 πανομοιότυπα μπολ διαφορετικών χρωμάτων!
Συγκεκριμένα γράφει: Τοποθετείτε ένα κομμάτι τροφής στο ίδιο χρωματιστό μπολ, αλλάζοντας τη σειρά των μπολ από μέρα σε μέρα!
Μετά από λίγο καιρό θα δείτε ότι το ινδικό χοιρίδιο πηγαίνει αμέσως στο χρωματιστό μπολ με την τροφή!
http://www.guinealynx.info/eyes.html#eye

Πειράματα έχουν δείξει ότι ξεχωρίζουν πολύ καλά 3 χρώματα: το κόκκινο, το κίτρινο και το μπλε!
Τα ινδικά χοιρίδια είναι ζώα θηράματα και η τοποθέτηση των ματιών τους τους προσφέρει μία τεράστια γωνία ορατότητας
για να προστατεύονται απ' τους θηρευτές τους! Βλέπουν σχεδόν από οποιαδήποτε κατεύθυνση χωρίς να χρειάζεται να κουνήσουν το κεφάλι τους!
Παρ' όλα αυτά δεν ξεχωρίζουν αντικείμενα από απόσταση παρά μόνο την κίνηση των αντικειμένων!
http://www.aracnet.com/~seagull/Guineas/behavior.html#Senses
http://www.omlet.co.uk/guide/guide.php?view=Guinea+Pigs&cat=Guinea+Pigs&sub=Anatomy

Η γωνία ορατότητας των θηρευτών (predator) και των θηραμάτων (prey)!
Αντιλαμβάνονται τα ινδικά χοιρίδια τα χρώματα; Ill_cat_fieldofvisionΑντιλαμβάνονται τα ινδικά χοιρίδια τα χρώματα; Ill_rabbit_fieldofvision
http://www.peteducation.com/article.cfm?c=1+1344&aid=1596

Εν ολίγοις τα χοιριδιάκια δεν βλέπουν καθόλου καλά.. έχουν όμως μεγάλη γωνία ορατότητας, μπορούν να δουν κινήσεις από μακριά και χρώματα από πολύ κοντά!
Αν νομίζατε ότι τα ινδικά χοιρίδια σας αναγνωρίζουν απ' την όρασή τους όταν πλησιάζατε το κλουβί, κάνατε λάθος! Βλέπουν μόνο μία σκιά και τη κίνησή της!
Σας αναγνωρίζουν απ' τον ήχο των βημάτων σας, απ' τη φωνή σας (έχουν πολύ καλή ακοή) και απ' τη μυρωδιά σας (έχουν πολύ καλή όσφρηση)!

Και αν βλέπουν όντως χρώματα, γιατί να μη βάλετε λίγο χρώμα στο κλουβί τους; Το κλουβί θα γίνει πιο ενδιαφέρον και χαρούμενο και γι' αυτά και για εσάς!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
 
Αντιλαμβάνονται τα ινδικά χοιρίδια τα χρώματα;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Πρέπει να χωρίσω τα δυο αρσενικά αν έχουν διαμάχες;
» Τα ινδικά χοιρίδιά μου
» ο νασούλης μου
» O akis-loucifer χαρίζει 16 ινδικά χοιρίδια (και αβησσυνίας)
» Χαρίζεται Λευκό Μακρύτριχο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Συμπεριφορά - Τα ινδικά χοιρίδια είναι φοβιτσιάρικα. Παίρνει καιρό η εξημέρωση. :: Αισθήσεις-
Μετάβαση σε:  
Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις