Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!

 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!


 

 SOS! Σκούρα θηλή!

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
aggelikoula

aggelikoula


Αριθμός μηνυμάτων : 13
Ημερομηνία εγγραφής : 21/04/2012

SOS! Σκούρα θηλή! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: SOS! Σκούρα θηλή!   SOS! Σκούρα θηλή! Empty20/5/2012, 15:27

Καλησπέρα σε όλους!
Σημερα εκανα εναν ελεγχο στο δερματακι του Βανιλια,οπως κανω συνηθως και ειδα οτι η μια θηλη του ηταν πιο σκουρα και λιγο πιο μαζεμενη απο την αλλη.Δεν θυμαμαι αν ήταν ετσι,αλλα με ανησυχησε.Ξερει κανεις αν ειναι φυσιολογικο ή αν ειναι σημαδι καποιας μολυνσης;Η πλευρα στην οποια ειναι η σκουρα θηλη,ο Βανιλιας εχει γκριζο χρωμα,ενω ο υπολοιπος ειναι λευκος.Μηπως οφειλεται και σε αυτο;
Οπως και να χει,αυριο κιολας θα παρω την γιατρο να τον παω για να ειμαι σιγουρη αλλα μεχρι τοτε θα ηθελα και την δικη σας αποψη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

SOS! Σκούρα θηλή! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS! Σκούρα θηλή!   SOS! Σκούρα θηλή! Empty22/5/2012, 18:23

το πήγες στην κτηνίατρο; τι είπε;

μπορεί το δέρμα των ινδικών χοιριδίων να έχει διάφορα χρώματα!
για παράδειγμα η Λαρού έχει ένα αυτί καφέ και ένα αυτί ροζ και λίγο δέρμα πίσω απ' τα αυτιά είναι καφέ και το υπόλοιπο ροζ! Rolling Eyes
ακόμη κοίτα μήπως έχει λερωθεί σ' αυτό το σημείο! αν έχει λερωθεί μπορείς να τον καθαρίσεις τοπικά μ' ένα μωρομάντηλο με ουδέτερο pH!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
aggelikoula

aggelikoula


Αριθμός μηνυμάτων : 13
Ημερομηνία εγγραφής : 21/04/2012

SOS! Σκούρα θηλή! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS! Σκούρα θηλή!   SOS! Σκούρα θηλή! Empty26/5/2012, 21:48

Καλησπέρα Βαλαντία!Καταρχήν σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου SOS! Σκούρα θηλή! 572978

Δευτερον,πήγα τον Βανίλια στον γιατρό...αλλά για άλλο λόγο,όχι για την θηλή του!

Την Τρίτη που μας πέρασε,τον πήρα αγκαλιά και είδα κατω απο το στοματάκι του μια πληγη η οποία ειχε καυκαλακι!

Αμέσως πήρα την γιατρό τηλεφωνο και μου είπε να τον παω.Οποτε,μαζεψα πραγματα και Βανίλια και πηγα!

Τον κοιταξε και μου είπε οτι μαλλον προκειται για μυκητα και του πήρε δειγμα για καλλιεργεια.Απο την Τριτη που γυρισαμε απο την γιατρο,του βαζω Μπεταντιν(ετσι μου είπε η γιατρος)πρωι και βραδυ.Χτες μαθαμε οτι η καλλιεργεια ειναι θετικη για μυκητα τελικα και συνεχιζουμε με Μπεταντιν και πολλη βιταμινη C!H γιατρός είπε ότι θα τον αφησουμε να το ξεπερασει μονος του,διοτι ειναι μικρος και δεν θελει να του δωσει ακόμη αντιβιωση,εκτός αν ο μυκητας εξαπλωθει και σε αλλα μερη του σωματος του.Επισης,του πεφτουν και ελαχιστα μαλλακια τα οποια η γιατρος θεωρει οτι οφειλονται στον μυκητα.
Ο μυκητας προηλθε είτε από πεσμενη αμυνα του οργανισμου,είτε απο στρες λόγω της μικρής του ηλικίας και του καινουριου σπιτιού που ηρθε,είτε απο το περιβαλλον.Δεν ξέρουμε σίγουρα και θα προσπαθησω να μειωσω όσο μπορω αυτους τους παραγοντες,τουλαχιστον τους πρωτους δυο,που είναι και περισσοτερο στο χέρι μου.

Παρ'ολα αυτα,ο Βανιλιας μου δεν εχασε καθολου την ορεξη του ή την διψα του,απλα ισως λιγο την διαθεση του.Αλλα και παλι χοροπηδαει και φωναζει,αλλα καπως λιγοτερο.

Η πληγη δεν εχει εξαπλωθει μεχρι στιγμης,ισα ισα που φαινεται να μειωνεται.

Ελπίζω όλα να πανε καλά SOS! Σκούρα θηλή! 548274

Οσο για την σκούρα θηλη του,πάνω στον πανικο μου για το αλλο,ξεχασα να την ρωτησω αλλα μαλλον ειναι λογω του χρωματος του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

SOS! Σκούρα θηλή! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS! Σκούρα θηλή!   SOS! Σκούρα θηλή! Empty28/5/2012, 00:46

Η κτηνίατρος που επισκέφτηκες είναι σίγουρα καλή; Την εμπιστεύεσαι;
Σε ρωτάω γιατί από όσα έχω διαβάσει αλλά και από εμπειρία άλλων μελών του forum φαίνεται ότι ακολουθείς λάθος θεραπεία..

Αν το χοιριδιάκι έχει όντως μύκητες για να θεραπευτεί θα πρέπει να ακολουθήσεις κάποια αντιμυκητιασική αγωγή!
δεν σου είπε π.χ. να πλένεις τα πάντα μέσα στο κλουβί με αντιμυκητιακό σαπούνι;
να κάνεις μπάνιο το ινδικό χοιρίδιο με αντιμυκητιακό σαμπουάν μία φορά την εβδομάδα για ένα μήνα;
να βάζεις στο ινδικό χοιρίδιο αντιμυκητιακή κρέμα δύο φορές την ημέρα όπου υπάρχει πρόβλημα για ένα μήνα;
να συνεχίσεις αυτή τη θεραπεία μέχρι να δείξει η καλλιέργεια ότι ο μύκητας εξαφανίστηκε;
ή κάτι τέτοιο;

διάβασε και αυτό:
http://www.guinealynx.info/fungus.html

Απ' όσα ξέρω..
Το μπεταντίν θα βοηθήσει σε επούλωση πιθανής πληγής αλλά όχι στην εξάλειψη του μύκητα!
Η αντιβίωση μπορεί να βοηθήσει στην καταπολέμηση κάποιου ιού αλλά όχι κάποιου μύκητα!
Και τέλος, η βιταμίνη C βοηθάει στη διατήρηση της καλής υγείας και στη μη εκδήλωση σκορβούτου!

Αν θες.. ενημέρωνέ μας για την πορεία της υγείας του!
Εύχομαι περαστικούλια του!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
 
SOS! Σκούρα θηλή!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Υγεία - Αν κάτι σας ανησυχεί, αμέσως σε κτηνίατρο με γνώσεις από ινδικά χοιρίδια. :: Υγεία-
Μετάβαση σε:  
Invision forum με ForumGreek | Animals | Rodent | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις