Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!

 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!


 

 ΑΠΦ (Παναγιώτης: Εξημέρωση / Τοποθεσία)

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ΑΠΦ (Παναγιώτης: Εξημέρωση / Τοποθεσία) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΑΠΦ (Παναγιώτης: Εξημέρωση / Τοποθεσία)   ΑΠΦ (Παναγιώτης: Εξημέρωση / Τοποθεσία) Empty19/9/2009, 17:26

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ είπε...
Για σας με λενε παναγιωτη και μολις προχθες πηρα ενα ινδικο χοιριδιο.Ειναι μολις τεσσαρων μηνων και ειναι αρσενικο.Ιιναι παρα πολυ γρηγορο και κινητικο.Καθε πρωι που του δινω πρασινη τροφη δεν δισταζει να ερθει και να την τραβηξει απο το χερι .Οταν παω να το χαιδεψω δεν κουνιετε αλλα σπανια φυγει με μεγαλη ταχυτητα.Χθες του εφτιαξα ενα σπιτακι και απο τοτε περναει ολη σχεδον την ωρα του εκει μεσα και το απ'έξω εδαφος ειναι ξενο.Το κλουβι του σε ποιο μερος του σπιτιου να το βαζω?Μπορει κανεις να μου πει πως πρεπει να του φερομαι μεχρι να το εξημεροσω.Οταν παω να το σηκωσω για να το βγαλω εξω κουναει πολυ γρηγορα τα ποδια του και δεν με αφηνει.

18/4/2009 10:47 πμ
βαρβάρα είπε...
Το κλουβί του πρέπει να είναι σε ένα ύσηχο μέρος και καλύτερα στο δωμάτιο σου.Μπορεί να μην είμαι έμπηρη αλλά έχω ψάξει γιατί θέλω να γίνω εκτινίατρος και για αυτό ξέρω πως ο καλύτερος τρόπος για να πιάσεις ένα ιινδικό χοιρίδιο είναι να βάλεις την αγαπημένη του τροφή του,πάνω στο χέρι σου να πλισιάσεις σιγά σιγά το χέρι σου κοντά του και όταν αρχίσει να τρώει να του σπρώξεις λίγο το ποπουδάκι του για να ανέβει στο χέρι σου.Υστερα βγάλε σιγά σιγά το χέρι σου απο το κλουβί (το ινδικό χοιρίδιο είναι πανω στο χέρι σου ωστόσο) και να το βάλεις επάνω σου.Επιτα για να μην φοβάται χαϊδευέ το και εάν το ακούσεις να γουργουρήζει σημαίνει πως του αρέσει.Και μην ανισηχείς γιατί σιγά σιγά θα αρχισει να μην σε φοβάται και θα σε σινηθήσει.

18/4/2009 12:09 μμ
Γεια σου Παναγιώτη!

Τα ινδικά χοιρίδια όταν φοβούνται ή τρέχουν πάρα πολύ γρήγορα ή μένουν εντελώς ΑΚΙΝΗΤΑ!

Το κλουβί να το έχεις σε ένα ήσυχο μέρος στο σπίτι, μακριά από δυνατές μυρωδιές, μακριά από καλοριφέρ και μακριά από ρεύματα αέρα και όχι στο πάτωμα! Μπορείς να το βάλεις πάνω σε ένα ντουλάπι ύψους 70 εκ. είτε στο σαλόνι, είτε στην κρεβατοκάμαρα!

Διάβασε ΟΛΑ τα προηγούμενα σχόλια σ' αυτή την κατηγορία για να μάθεις πως να το εξημερώσεις!

Ο τρόπος που συστήνει η ΒΑΡΒΑΡΑ για το σήκωμα δεν ενδεικνύεται! Να τον χρησιμοποιήσεις μόνο αν έχεις εξαντλήσει όλους τους υπόλοιπους τρόπους και όσο πιο λίγες φορές μπορείς! Επειδή τα ινδικά χοιρίδια είναι ζώα δεν σημαίνει ότι είναι και χαζά! Κάποια στιγμή θα καταλάβει ότι το φαϊ είναι παγίδα και θα σταματήσει να τρώει από το χέρι σου!!

Ακόμη, θα σε παρακαλέσω να χρησιμοποιείς τις κατάλληλες κατηγορίες για τις αντίστοιχες απορίες! Τα τελευταία σου σχόλια μεταφέρθηκαν!

22/4/2009 12:21 πμ
valantia είπε...
Το σχόλιο του ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ στις 18/4/2009 12:28 μμ μεταφέρθηκε στην κατηγορία τροφές!

22/4/2009 12:24 πμ
valantia είπε...
Το σχόλιο του Παναγιώτη στις 18/4/2009, 6:24 μμ μεταφέρθηκε στην κατηγορία Αισθήσεις!

22/4/2009 12:27 πμ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
 
ΑΠΦ (Παναγιώτης: Εξημέρωση / Τοποθεσία)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Aπορίες για την εξημέρωση
» γρήγορη εξημέρωση?
» εξημέρωση
» ΑΠΦ (Ανδρέας: Εξημέρωση / Ηλικία)
» ΑΠΦ (Νικολέτα: Εξημέρωση / Πως;)

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Συμπεριφορά - Τα ινδικά χοιρίδια είναι φοβιτσιάρικα. Παίρνει καιρό η εξημέρωση. :: Εξημέρωση-
Μετάβαση σε:  
Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις