Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!

 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!


 

 Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας

Πήγαινε κάτω 
+4
kwnstant!na
valantia
NadiaV
m@ry
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
m@ry

m@ry


Αριθμός μηνυμάτων : 317
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 27
Τόπος : Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας   Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty17/4/2010, 11:29

Το ινδικό χοιρίδιό μου κάθε φορά που το έβγαζα από το κλουβί του για βόλτα κριβόταν κάτω από τα έπιπλα και μετά του έβαζα χόρτα για να βγει . . . Sad
Έτσι αποφάσισα να του αγοράσω ένα λουράκι για ινδικά χοιρίδια. Αλλά δεν κάθεται να του το βάλω, και να κάτσει το βγάζει μόνος του Rolling Eyes Exclamation Exclamation Exclamation
Τι πρέπει να κάνω για να το βάλει και να μην το βγάλει Question
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://guinea-pig.forumgreek.com/forum.htm
NadiaV

NadiaV


Αριθμός μηνυμάτων : 94
Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2009
Ηλικία : 34
Τόπος : Athina Agios Dimitrios

Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας   Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty18/4/2010, 21:22

Τίποτα..... Και με λουράκι να το έχεις τι θα κάνει? θα τρέχει από μακρυά σου και θα το κάνεις να νιώσει ακόμα πιο άβολα τραβώντας το κοντά σου.
Εγώ το αφήνω κάθε μέρα το δικό μου στο δωμάτιο μου, αφού έχω καλύψει (με τα κουτιά των παπουτσιών μου) οπουδήποτε μπορεί να χωθεί
και δεν θα μπορώ να το επιβλέπω και μαζεύω το πάτωμα. ανοίγω το κλουβί και το αφήνω να βγει μόνο του. στην μέση του δωματίου βάζω ένα σωλήνα
για να περνάει από μέσα και να χαίρεται! Τον πρώτο καιρό ήταν πολύ διστακτικό και δεν ερχόταν κοντά μου αλλά εγώ έκανα πάντα το ίδιο,
έπαιρνα ένα μαξιλάρι και καθόμουν στο πάτωμα με ενα μεζεδάκι στο χέρι μου. Μόλις μύριζε τριγύρω και τελείωνε την αναγνώριση χώρου ερχόταν κοντά μου,
έτρωγε σαν βοοειδές χοιρίδιο και σιγά σιγά ξεθάρρευε και έκανε τις βόλτες του. Το έχω μάθει πλέον ακόμα και να μην μου λερώνει το χαλί,
για ψιλό και για χοντρό μπαίνει στο κλουβάκι του που το έχω ανοιχτό συνεχώς, κάνει την ανάγκη του και ξαναβγαίνει να βολτάρει.
Του έχω αφήσει ακάλυπτο τον χώρο του κρεβατιού που είναι ψιλοσκοτεινά για όταν φοβάται και άμα ακούει κανέναν ήχο τρέχει εκεί αμέσως.
(το πόσο άνετα ένιωθε εκεί το κατάλαβα γιατί ήταν και το μοναδικό σημείο που έκανε κακάκια απ'όλο το δωμάτιο, αλλά όχι πια χεχε)
Δεν είναι κακό να νιώθει ασφάλεια. Μόλις του απλώνω το χέρι έρχεται, με μυρίζει, αλλά δεν κάθεται να το χαιδέψω το σκασμένο!

Τέσπα αυτό που θέλω να πω και το καθυστέρησα περιαυτολογώντας, είναι ότι το λουρί είναι ένας τρόπος να το ελέγχεις αλλά έτσι δεν θα το εκπαιδεύσεις ποτέ.
Κράτα το ποτέ για άν πάτε σε κανα πάρκο με γρασίδι (και πάλι επιφυλάσσομαι), και διαμόρφωσε ένα δωμάτιο κατάλληλο για τις βόλτες του, και βγάζε το μόνο εκεί.
Σου λέω ένα δωμάτιο μόνο γιατί τώρα τελευταία που το παίρνω στον καναπέ ας πούμε και βλέπουμε τηλεόραση, όταν κατεβαίνει απτην αγκαλιά μου και βολτάρει,
αφήνει τα κακάκια του όπου να είναι. Η εκπαίδευση πάει ανάλογα με τον χώρο απ'ο,τι φαίνεται... drunken
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
m@ry

m@ry


Αριθμός μηνυμάτων : 317
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 27
Τόπος : Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας   Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty19/4/2010, 18:14

Στην αρχή τον έβαζα στο σαλόνι κάλυπτα όλες τις κρυψόνες αλλά μια μέρα ανακάλυψε (το ινδικό χοιρίδιο) ότι έχει κουζίνα δίπλα και κρυβόταν κάτω από το ψυγείο Rolling Eyes
γι'αυτό αγόρασα το λουράκι, δεν μπορούσα να τον βγάλω από εκεί κάτω μόνο ο αυτός μπορούσε να βγει. . . Neutral
Αφού το λουράκι δεν θα κάνει τίποτα πως μπορώ να τον εκπαιδεύσω Question
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://guinea-pig.forumgreek.com/forum.htm
NadiaV

NadiaV


Αριθμός μηνυμάτων : 94
Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2009
Ηλικία : 34
Τόπος : Athina Agios Dimitrios

Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας   Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty20/4/2010, 12:15

Ποιο είναι το δωμάτιο με τα λιγότερα έπιπλα? Εγώ το βγάζω στο δωμάτιο μου γιατί τα έπιπλα είναι γύρω γύρω στο δωμάτιο οπότε το χοιριδιάκι μου τρέχει
στην μέση και κάτω από το κρεβάτι που έχει αρκετό χώρο τόσο ωστε να το βλέπω (ένας καναπές ή ένα ψυγείο είναι πολύ χαμηλά και άντε μετά να το βγάλεις από κει.
Κουζίνα και σαλόνι δεν ενδεικνύονται.. Αν δεν σε βολεύει στο υπνοδωμάτιο, βγάλτο στο διάδρομο! Αλλά σε όποιο δωμάτιο και να είσαι, κλείσε την πόρτα,
μην κυνηγιέστε μεστο σπίτι, γιατί εσύ το κυνηγάς να το βάλεις στο κλουβί και αυτό νιώθει θηραμα! Άντε μετά να σε αφήσει να το χαιδέψεις!
Αφού φτιάξεις τον χώρο όπως πρέπει (κάλυψε κάποιους χώρους, κάτω απο κομοδίνα και όπου δεν μπορείς να επιβλέπεις, άσε όμως ένα χώρο προστατευμένο
για να κρύβεται εκεί ή άσε το κλουβί του ανοιχτό) κάτσε και εσύ κάτω για να μην χρειάζεται να κουνιέσαι και έχε στο χέρι σου ένα λαχανικάκι.
Άστο ελεύθερο να ανακαλύψει τον χώρο και μην κάνεις απότομες κινήσεις. Όταν δει οτι δεν είναι επικίνδυνο να περπατάει από δω και από κει, θα ξεθαρρέψει.
Αν μυρίσει και το λαχανικάκι θα έρθει δειλά κοντά σου. Μην απογοητευτείς αν δεν γίνει αμέσως, θέλει τον χρόνο του να το αφήσεις να το κάνει μόνο του.
Μια δυο τρεις θα ξεθαρρέψει!!!! Αλλά εσύ πάνω απ'όλα μην κουνιέσαι και μην κάνεις απότομες κινήσεις. Να είσαι κάτι άκακο στον χώρο που το ταΐζει!
Για να το βάλεις μέσα ώθησε το προς το κλουβί του και άστο να μπει μόνο του μέσα, μην το κυνηγήσεις...
Με τον καιρό θα το μάθεις να μην κάνει και την ανάγκη του έξω αλλά και να μην δαγκώνει πράγματα που βρίσκει. Όταν κάνεις τα βασικά θα σου πω και για αυτά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
m@ry

m@ry


Αριθμός μηνυμάτων : 317
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 27
Τόπος : Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας   Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty20/4/2010, 19:04

Τον έχω σχεδόν εξημερόσει Very Happy και δεν με φοβάται, νομίζω ότι μπορώ να τον εκπαιδεύσω Rolling Eyes να μην μασουλάει τα καλώδια και να μην κάνει την ανάγκη του όπου να 'ναι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://guinea-pig.forumgreek.com/forum.htm
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας   Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty22/4/2010, 02:51

Συμφωνώ και 'γω με τη NadiaV! 2 προσθήκες μόνο:

m@ry:
Νομίζω ότι αν ένα ινδικό χοιρίδιο δεν έχει μάθει να φοράει λουράκι από μικρή ηλικία,
τότε δε θα μάθει να φοράει ποτέ!! Τα ινδικά χοιρίδια δεν ανέχονται το Λουρί!! Το φοβούνται!!
Νοιώθουν ότι τα αγγίζει κάποιος που δεν μπορούν να δουν και φρικάρουν!!

NadiaV:
Νομίζω ότι η εκπαίδευση για τα κακάκια μπορεί να πετύχει και στο σαλόνι!!
Στην αρχή το χοιριδιάκι μπορεί να αποπροσανατολίστηκε γι' αυτό να τα έκανε και όπου βρήκε!
Μάλλον θέλει εκπαίδευση απ' την αρχή και πάντα το κλουβί ανοιχτό εκεί κοντά για να μπορεί να μπαινοβγαίνει!
Τι ύψος έχει το προστατευτικό τοιχάκι του κλουβιού και μπαινοβγαίνει έτσι εύκολα;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
kwnstant!na

kwnstant!na


Αριθμός μηνυμάτων : 119
Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2010
Ηλικία : 26
Τόπος : Πάτρα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας   Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty22/4/2010, 11:31

Τα δύο από τα χοιριδιάκια μου, είναι αρκετά μεγάλα, αλλά δεν μπορούν σίγουρα να μπαινοβγαίνουν απ' το πορτάκι.
Επίσης υπάρχουν κάποια κλουβιά που δεν έχουν πορτάκι στο πλάι. Υπάρχει κάποια εναλακτική λύση ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NadiaV

NadiaV


Αριθμός μηνυμάτων : 94
Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2009
Ηλικία : 34
Τόπος : Athina Agios Dimitrios

Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας   Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty22/4/2010, 14:26

Έχω ξεκινήσει ήδη εκπαίδευση για τον καναπέ... Από το κλουβί μου αφαιρώ τελείως τα κάγκελα και έτσι φτάνει να πηδήξει.
Αλλά όχι για πολύ ακόμα γιατί θα του πάρω ένα μεγαλύτερο....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
m@ry

m@ry


Αριθμός μηνυμάτων : 317
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 27
Τόπος : Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας   Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty22/4/2010, 17:21

Ούτε και εμένα έχει πορτάκι στο πλάι του κλουβιού. Για να βγει κάνω το ίδιο με την NadiaV.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://guinea-pig.forumgreek.com/forum.htm
mrgn

mrgn


Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ημερομηνία εγγραφής : 04/02/2010
Ηλικία : 36
Τόπος : Αθηνα

Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας   Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty28/4/2010, 19:24

NadiaV έγραψε:
Έχω ξεκινήσει ήδη εκπαίδευση για τον καναπέ... Από το κλουβί μου αφαιρώ τελείως τα κάγκελα και έτσι φτάνει να πηδήξει.
Αλλά όχι για πολύ ακόμα γιατί θα του πάρω ένα μεγαλύτερο....
Αυτό με την εκπαίδευση πως το εννοείς¨? Κάθε φορά που το βλέπεις να κάνει κακά το βάζεις στο κλουβί κ μετά πάλι το ξαναβγάζεις έξω??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NadiaV

NadiaV


Αριθμός μηνυμάτων : 94
Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2009
Ηλικία : 34
Τόπος : Athina Agios Dimitrios

Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας   Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty5/5/2010, 00:05

Χαχα όχι ρε το κάνω ντα! Laughing Κάθε φορά που κάνει κάτι κακό, από το να κάνει κακάκια έξω από το κλουβί, μέχρι να μασήσει τα κουτιά από τα παπούτσια μου,
κάνω έναν ήχο σαν σκιουράκι που μασάει φυστίκια. Το έχουμε συνθηματικό, σαν προειδοποίηση για αυτό που θα ακολουθήσει που είναι μια δυνατή φωνή
(στην προκειμένη περίπτωση ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΠ) η οποία το τρομάζει πολύ και κρύβεται για κανα 5λεπτό. Η σκιουρίσια προειδοποίηση
δεν πιάνει πάντα οπότε και περνάω κατευθείαν στο επ!

Έχουμε καταλήξει σ'αυτά μέσω αυτής διαδικασίας: όταν το πρωτοπήρα και το έβγαζα έξω και μου έκανε σκανταλιές του έκανα στην αρχή το σκιουρίσιο τσκ τσκ τσκ!!!
Δεν σταματούσε, οπότε μετά του φώναζα το επ! Και αφού ξεθάρρευε από τους ήχους σηκωνόμουν και το κυνηγούσα, είχα έναν επιθετικό τρόπο και έπαιρνε τρομάρες.
Τσούκου τσούκου και με τον καιρό, ακολουθώντας πάντα αυτή τη σειρά και με πολλές επαναλήψεις, έχει μάθει το μικρό και στη σκιουρίσια προειδοποίηση σταματάει
πχ. να μασάει αυτό που μασάει και φεύγει. Στην χειρότερη να κάνω και επ! Σπάνια σηκώνομαι πια και αυτό είναι πολύ καλό γιατί δεν κουράζομαι.
Όσον αφορά τα κακάκια μετά απο μερικές τέτοιες επαναλήψεις, στο δωμάτιο πχ σταμάτησε να κάνει. Και στον καναπέ πλέον μόνο όταν το ταίζω και μετά απο κανα τέταρτο.
Που είναι και το φυσιολογικό. Γιατι όσο και να του φωνάζω δεν χωνεύονται drunken
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας   Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty7/5/2010, 17:49

NadiaV έγραψε:
κάνω έναν ήχο σαν σκιουράκι που μασάει φυστίκια
Χαχαχα!!! Smile Εγώ χτυπάω παλαμάκια αν δαγκώνει κάτι που δε θέλω ή χτυπάω το πάτωμα!!
Όμως αυτοί οι τόσο "επιθετικοί" τρόποι πρέπει να χρησιμοποιούνται μόνο σε εξημερωμένα ινδικά χοιρίδια!!!!
Ένα ανήμερο ινδικό χοιρίδιο θα τρομάξει πάρα πολύ με κάτι τέτοιο!!!!

mrgn έγραψε:
Κάθε φορά που το βλέπεις να κάνει κακά το βάζεις στο κλουβί κ μετά πάλι το ξαναβγάζεις έξω??
Και αυτός είναι ένας τρόπος για να μάθεις στο ινδικό χοιρίδιο να κάνει τα κακάκια του μόνο μέσα στο κλουβί!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
fanis




Αριθμός μηνυμάτων : 56
Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2010
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς

Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας   Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty23/7/2010, 19:27

πως μπορουμε να το μα8ουμε να πανε τουαλετα...??? εχεις καμια φοτο. για να δω πως ειναι η τουαλετα τους???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας   Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty24/7/2010, 14:17

Μπορείς να διαβάσεις στα αγγλικά για εκπαίδευση τουαλέτας από το βιβλίο The guinea pig handbook του/της Sharon Lynn Vanderlip:
http://books.google.gr/books?id=jgxzmad2mwgC&pg=PA89&dq=%22house+training+your+cavy%22&hl=el&ei=7sUwTKrmEs3csAakucW2Ag&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CDEQ6AEwAA#v=onepage&q=%22house%20training%20your%20cavy%22&f=false

Πέρα απ' τη φώτο του βιβλίου και άλλη φώτο εδώ:
http://picasaweb.google.com/valantia7/jmsAXF#5479787095838913698

Τα pet shop που πουλάνε τουαλέτες είναι ελάχιστα!

Κοίτα και τα παραπάνω θέματα!

Συνοπτικά:
Για να εκπαιδεύσεις ένα ινδικό χοιρίδιο να χρησιμοποιεί την τουαλέτα του θα πρέπει πρώτα να το εξημερώσεις!
Η πλαστική τουαλέτα θα πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο αν το ινδικό χοιρίδιο δεν τρώει το πλαστικό! Ιδανική είναι η μεταλλική τουαλέτα!
Γεμίζεις την τουαλέτα με υλικό επίστρωσης και προηγούμενες ακαθαρσίες του ινδικού χοιριδίου και
την τοποθετείς στη γωνία που συνηθίζει να κάνει ακαθαρσίες (συνήθως έχουν μία προτίμηση)!
Όποτε το βλέπεις να πηγαίνει και να κάνει τις ακαθαρσίες του μέσα στην τουαλέτα
θα πρέπει να έχεις εύκαιρη μία λιχουδιά και να του τη δίνεις ή
όποτε το βλέπεις να ετοιμάζεται να κάνει αλλού την ανάγκη του (συνήθως τρέχουν και στριμώχνουν τον ποπό τους σε μία γωνία)
θα πρέπει να το σηκώνεις και να το βάζεις μέσα στην τουαλέτα του!
Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να χτυπήσεις το ινδικό χοιρίδιο αν κάνει κάτι λάθος!
Η εκπαίδευση της τουαλέτας απαιτεί χρόνο, υπομονή, επιμονή, παρατηρητικότητα και διάθεση!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την valantia στις 12/10/2010, 17:33, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
kragion

kragion


Αριθμός μηνυμάτων : 282
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Σαλονίκη....

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας   Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty29/9/2010, 16:22

Εμάς πλέον χρησιμοποιεί την τουαλέτα του κατα 90%. Την ώρα που τον βλέπαμε ότι έκανε την ανάγκη του τον σηκώναμε και τον βάζαμε μέσα στην τουαλέτα.
Επίσης όταν θέλαμε να τον πάρουμε αγκαλιά και εκείνος έτρεχε, μόλις έμπαινε στην τουαλέτα δεν τον αγγίζαμε και κατα συνέπεια μια που έμπαινε έκανε και το κατιτίς του....
Δεν ξέρω αν με πιάνετε... Wink Wink Επίσης όταν με τον καιρό έμαθε να την χρησιμοποιεί σωστά τον επιβραβεύαμε με κομματάκια καροτάκι ή αγγουράκι το οποίο
το είχαμε ηδη δίπλα απο το κλουβί. Τώρα πια την έχει μάθει την δουλειά του και όλα οκ. Καμιά φορά πάλι μπορεί να λερώσει εκτός αλλά τα μαζεύουμε (μόνο κακάκια κάνει!!).
Φυσικά καθημερινά το πρωί σκουπίζουμε το ύφασμα με ηλεκτρική ώστε να φύγουν τα χόρτα και να είναι καθαρός (και τα διατηρεί καθαρά!!).
Κατα έναν περίεργο λόγο απο μόνος του μετά απο 1 εβδομάδα κατουράει όλες τις γωνίες, λές και μας λέει "άντε βαρέθηκα αυτό το ύφασμα, άλλο άλλο...".
Τότε βγάζουμε το ύφασμα και το πλένουμε. Τέλος να ξέρετε ότι αυτή η τουαλέτα θέλει τουλάχιστον 2 φορές τη μέρα καθάρισμα. Όχι απαραίτητα και σαπούνισμα.
Έχουμε ένα μικρό φαρασάκι και απομακρύνουμε τους κύλινδρους που έχουν μουσκέψει και κάθε 2 μέρες το απολυμαίνουμε με betadin (μόνο με ιώδιο!!)

Αυτά ελπίζω να βοήθησα και 'γω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://greekguineapigs.forumgreek.com
m@ry

m@ry


Αριθμός μηνυμάτων : 317
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 27
Τόπος : Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας   Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty29/9/2010, 20:13

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό αλλά όταν χρεισιμοποιούσα ροκανίδι έβαλα μια φορά περισσότερο ροκανίδι στις γωνίες και η Μπιζού έκανε τις γωνίες τουαλέτα και όχι όλο το κλουβί...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://guinea-pig.forumgreek.com/forum.htm
kragion

kragion


Αριθμός μηνυμάτων : 282
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Σαλονίκη....

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας   Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty29/9/2010, 22:16

Μπορεί και η Μπιζού να αποφάσισε να νοικοκυρευτεί!! super super


Έχει επεξεργασθεί από τον/την kragion στις 2/10/2010, 09:36, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://greekguineapigs.forumgreek.com
m@ry

m@ry


Αριθμός μηνυμάτων : 317
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 27
Τόπος : Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας   Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty2/10/2010, 09:25

Ναι, μπορεί να το αποφάσισε μετά από λίγο καιρό διαμονής μαζί μας... lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://guinea-pig.forumgreek.com/forum.htm
kragion

kragion


Αριθμός μηνυμάτων : 282
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Σαλονίκη....

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας   Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty2/10/2010, 09:37

Χαχαχαχαχαχ κατάλαβα.... Και 'σεις είστε (σαν και μας) καθαριότητας freaks έτσι? Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://greekguineapigs.forumgreek.com
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας   Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty4/10/2010, 23:26

kragion έγραψε:
το απολυμαίνουμε με betadin (μόνο με ιώδιο!!)
Γιατί όχι με ξύδι και νερό; Είναι πιο φυσικός τρόπος, είναι αντιβακτηριδιακό και καθαρίζει αποτελεσματικά τους άσπρους λεκέδες των ούρων!
http://www.guineapigcages.com/cleaning.htm
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
kragion

kragion


Αριθμός μηνυμάτων : 282
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Σαλονίκη....

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας   Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty6/10/2010, 14:01

Για να είμαι απολύτως ακριβείς ο κτηνίατρος μου ανέφερε το Hibitane scrub (κτηνιατρική χρήση). Αλλά και το μπενταντίν μου λέει το ίδιο είναι.
Προτιμάται σε σχέση με το ξύδι γιατί:

Betadine (Ιωδιούχος Ποβιδάνη)

Αντισηπτικές ιδιότητες
Μικροβιοκτόνο
Βακτηριοκτόνο
Σκοτώνει ιούς καθώς και ορισμένα πρωτόζωα, παράσιτα και σπόρους

Κλπ κλπ περισσότερα εδώ: http://www.orlpedia.gr/prods-results.php?prod_id=24

Στην αρχή χρησιμοποιούσαμε και 'μεις ξύδι αλλά πλέον μόνο μπενταντίν!! What a Face

Το ξύσι είναι όμως κατάλληλο σε περίπτωση που πλένεται την φλίς στο πλυντήριο!! Εξουδετερώνει όλα τα υπολείμματα σαπουνιού/απορρυπαντικού.
Και για να καθαρίσουμε την ποτίστρα του απο άλατα και μάλιστα μηλόξυδο (μας είπε ο κτηνίατρος). Μην ξεχνάτε να τσεκάρετε πολύ συχνά την πιπίλα της ποτίστρας σας,
για να ελέγξετε αν τρέχει κανονικά το νερό όταν πιέζεται την μπίλια... Έχουν χαθεί χοιριδιάκια έτσι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://greekguineapigs.forumgreek.com
annouska05

annouska05


Αριθμός μηνυμάτων : 56
Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2010
Ηλικία : 41
Τόπος : Καβάλα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: εκπαίδευση τουαλέτας   Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty3/7/2011, 01:06

Ο μικρός μου είναι 3 μηνών και δεν τον προλαβαίνουμε. Του έχω τουαλέτα σε μια γωνία και προσπαθώ να τον εκπαιδεύσω να πηγαίνει.Μέχρι στιγμής όμως λερώνει ΠΑΝΤΟΥ!!! Προσπαθώ να τον βάζω στη τουαλέτα όταν τον βλεπω να ετοιμάζεται, με επιβράβευση, αλλα όταν λείπω και επιστρέφω το κλουβί είναι πάλι χάλια...Καμιά ιδέα???? Με την ενηλικίωση είναι πιο εύκολο να μάθουν?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
annouska05

annouska05


Αριθμός μηνυμάτων : 56
Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2010
Ηλικία : 41
Τόπος : Καβάλα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: αρσενικά ι.χ. και εκπαίδευση τουαλέτας   Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας Empty20/8/2011, 18:09

Εγώ δυσκολεύομαι να μάθω το αρσενικό μου να χρησιμοποιεί την τουαλέτα του.
Είναι στο ίδιο κλουβί με την μητέρα του με χώρισμα στη μέση και κάθε φορά που καθαρίζω πηγαίνει κ τα κάνει παντού!!
Κάπου διάβασα ότι αν είναι αρσενικό κ θηλυκό μαζί το αρσενικό οριοθετει τον χώρο με τα ούρα του. Έχω κανει όλα τα παραπάνω..
καμιά ιδέα για να κανένα άλλο κόλπο? Στα αρσενικά όντως παρατηρείται κάτι τέτοιο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Λουράκι και εκπαίδευση τουαλέτας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» εκπαίδευση τουαλέτας
» Χαρτί τουαλέτας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Συμπεριφορά - Τα ινδικά χοιρίδια είναι φοβιτσιάρικα. Παίρνει καιρό η εξημέρωση. :: Εξημέρωση-
Μετάβαση σε:  
Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις