Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!

 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!


 

 περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;;

Πήγαινε κάτω 
+5
Eirini
giorgos-gizaros
naomi
νελι
m@ry
9 απαντήσεις

Μπορεί ένας ανήλικος να φροντίσει το ίδιο καλά το ι.χ. με έναν ενήλικο ;
Ναί, μπορεί.
περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Vote_lcap34%περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Vote_rcap
 34% [ 12 ]
Όχι, δεν μπορεί.
περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Vote_lcap9%περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Vote_rcap
 9% [ 3 ]
Εξαρτάται από τον χαρακτήρα.
περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Vote_lcap57%περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Vote_rcap
 57% [ 20 ]
Σύνολο Ψήφων : 35
 

ΣυγγραφέαςΜήνυμα
m@ry

m@ry


Αριθμός μηνυμάτων : 317
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 27
Τόπος : Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;;   περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Empty3/9/2010, 22:29

Θα ήθελα τα μέλοι του forum να πουν αν πιστεύουν ότι ένας/μία ανήλικος/η ιδιοκτήτης/τρια ινδικού χοιριδίου μπορεί να φροντίσει το χοιρίδιό του/της το ίδιο καλά όσο ένας/μία ενήλικος/η.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την m@ry στις 20/9/2010, 17:59, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://guinea-pig.forumgreek.com/forum.htm
νελι

νελι


Αριθμός μηνυμάτων : 93
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 32
Τόπος : Π. Φώκαια - Σούνιο

περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;;   περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Empty3/9/2010, 22:36

απο τη στιγμή που τα αγαπάς και έχεις μάθει να τα φροντίζεις δεν νομίζω πως παίζει ρόλο η ηλικία σου!!! άσχετα με το αν το χειμώνα έχετε σχολείο για μια τέτοια ευθύνη συγουρα βρίσκετε κάποιος χρόνος και για αυτες τις ψυχούλες!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
naomi

naomi


Αριθμός μηνυμάτων : 24
Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2010
Ηλικία : 30
Τόπος : Κεφαλλονιά

περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;;   περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Empty3/9/2010, 22:47

εγω ειμαι ανηλικη !!! αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει καποια διαφορα !
ανευθυνος μπορει να ειναι καποιος ητε εισαι ενηλικας ητε ανηλικας ... Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giorgos-gizaros

giorgos-gizaros


Αριθμός μηνυμάτων : 36
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 29
Τόπος : Κρήτη και Αθήνα(Γλυφαδα)

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;;   περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Empty3/9/2010, 23:58

ακριβως..και γω σαν ανηλικος δε πιστευω οτι θα φροντιζα καλυτερα τον Sam αμα ειμουν ενηλικας..απλα θα ειμουν περισσοτερη ωρα μζ του για αυτο πιστευω οτι εμεις οι μαθητες κυριως θα επρεπε να εχουμε και ενα 2 χοιριδιακι για να μη μενουν μονα τους να εχουν και αυτα τη παρεα τους..για παραδειγμα εγω τωρα που εχω 2 δε πιστευω οτι το σχολειο θα με επηρεασει καπως και θα τα φροντιζω λιγοτερο απλα ειναι το θεμα του χρονου..αλλα πιστεω οτι αμα τα αγαπς χρονο μπορεις να βρεις..και ετσι οπως ανεφεραν και τα λλα μελη ανευθυνος μπορει να ειναι και ενας ενηλικας..για αυτο δε πιστευω να εχει σημασια η ηλικια με τη προυποθεση παντα οτι τα αγαπας..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Eirini

Eirini


Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 19/04/2010
Ηλικία : 30

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;;   περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Empty4/9/2010, 16:23

Φυσικα και δεν πιστευω πως παιζει ρολο η ηλικια στην φροντιδα ενος οποιουδηποτε ζωου. Ενταξει δεν λεω να το εμπιστευομαστε σε ενα 8χρονο, οχι γιατι δεν εχει το μυαλο για κατι τετοιο αλλα γιατι ειναι αρκετα μεγαλη ευθυνη. Ομως το σημαντικοτερο ρολο παιζει η παιδεια που εχει παρει ο ανθρωπος, ενηλικος η ανηλικος, σχετικα με την φροντιδα των κατοικιδιων. Τα παιδια μπορει να εχουν το σχολειο αλλα και οι μεγαλοι εχουν τις δουλειες τους, το ιδιο πραγμα ειναι. Αν ο ιδιοκτητης ειναι συνειδητοποιημενος σχετικα με τα ζωακια θα βρει τον χρονο να αναλαβει την ευθυνη του ανεξαρτητου ηλικιας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
νελι

νελι


Αριθμός μηνυμάτων : 93
Ημερομηνία εγγραφής : 23/07/2010
Ηλικία : 32
Τόπος : Π. Φώκαια - Σούνιο

περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;;   περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Empty5/9/2010, 00:25

giorgos-gizaros έγραψε:
ακριβως..και γω σαν ανηλικος δε πιστευω οτι θα φροντιζα καλυτερα τον Sam αμα ειμουν ενηλικας..απλα θα ειμουν περισσοτερη ωρα μζ του για αυτο πιστευω οτι εμεις οι μαθητες κυριως θα επρεπε να εχουμε και ενα 2 χοιριδιακι για να μη μενουν μονα τους να εχουν και αυτα τη παρεα τους..για παραδειγμα εγω τωρα που εχω 2 δε πιστευω οτι το σχολειο θα με επηρεασει καπως και θα τα φροντιζω λιγοτερο απλα ειναι το θεμα του χρονου..αλλα πιστεω οτι αμα τα αγαπς χρονο μπορεις να βρεις..και ετσι οπως ανεφεραν και τα λλα μελη ανευθυνος μπορει να ειναι και ενας ενηλικας..για αυτο δε πιστευω να εχει σημασια η ηλικια με τη προυποθεση παντα οτι τα αγαπας..


μην το λές αυτο!!! πιστεύω αντίθετα οτι σαν ενήλικας δεν έχεις παραπάνω ώρα γιατι έχεις περισσότερες ευθήνες τρεξίματα και δουλείες.... ενώ σαν παιδί το μόνο που έχεις ειναι το σχολειο το φροντιστηριο κ.λ.π!!! οπότε περισσοτερο χρόνο εχει ενα παιδι παρά ενας μεγαλος... μην ξεχνάς οτι σαν παιδι με κατοικιδιο μόνο αυτη ειναι η υποχρεωσή σου πέρα απ τα μαθηματα κ.λ.π αλλα σαν μεγαλος εχεις και αλλες πολλες υποχρεώσεις.... ελπιζω να με καταλαβένετε ετσι οπως τα πα!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;;   περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Empty7/9/2010, 11:08

Η φροντίδα εξαρτάται απ' την ποιότητα του ανθρώπου και όχι απ' την ηλικία του!

Τα παιδιά όμως μπορεί να είναι πιο αδέξια στις κινήσεις τους και να μπορεί να μην αντιλαμβάνονται το ζώο ως ζώο αλλά ως παιχνίδι
με αποτέλεσμα να υπάρχει ο κίνδυνος να το τραυματίσουν άθελά τους όταν πάνε να το σηκώσουν ή να παίξουν μαζί του!
Και εδώ ο γονιός πρέπει να εξηγεί στα παιδιά ότι το ζώο είναι ζώο και πρέπει να τους δείχνει πως να του συμπεριφέρονται!!



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
m@ry

m@ry


Αριθμός μηνυμάτων : 317
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 27
Τόπος : Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;;   περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Empty20/9/2010, 20:12

Και εγώ πιστεύω ότι δεν έχει σημασία η ηλικία.
Θα ήθελα όταν κάποιος λέει "παιδιά" να γράφει και σε τι ηλικίες αναφέρεται.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://guinea-pig.forumgreek.com/forum.htm
Vivian

Vivian


Αριθμός μηνυμάτων : 45
Ημερομηνία εγγραφής : 26/08/2010
Ηλικία : 32
Τόπος : Βόλος/Θεσσαλονίκη

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;;   περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Empty21/9/2010, 18:21

Προσωπικά πιστεύω ότι ένας ενήλικος μπορεί να φροντίσει καλύτερα το ζωάκι του και μιλάω για όλα τα ζώα και όχι μόνο για τα ι.χ εφόσον είναι οικονομικά ανεξάρτητος.Και αυτό το πιστεύω όχι γιατί ένας ανήλικος είναι ανεύθυνος απλά γιατί είναι ουσιαστικά στο χέρι των γονιών του το πόσο θα φροντίσει το ζώο του.Όταν όμως έχεις κάποιο δικό σου εισόδημα κανείς δεν θα σου βάλει όριο πέρα απ'τον εαυτό σου στο τι θα του παρέχεις.Και ένα 10χρονο παιδί μπορεί να το προσέχει να το φροντίζει και όλα αυτά αλλά αν αρρωστήσει?το ζωάκι κοστίζει.Αυτός είναι και ο μόνος λόγος για τον οποίο το λέω,ελπίζω να μην παρεξηγηθώ.Εφόσον υπάρχουν άτομα εδώ ανήλικα τα οποία προσπαθούν να ενημερώνονται για να παρέχουν τα καλύτερα δυνατά στα ζωάκια τους δεν μπορώ να πω ότι οι ανήλικοι είναι ανεύθυνοι.
Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
m@ry

m@ry


Αριθμός μηνυμάτων : 317
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 27
Τόπος : Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;;   περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Empty21/9/2010, 18:27

Μπορεί ένας ανήλικος να μην είναι οικονομικά ανεξάρτιτος, αλλά πριν αγοράσει το ζωάκι φυσικό είναι οι γονείς του να ξέρουν ότι πέρνοντας το ζωάκι θα υπάρχουν μεγαλύτερα έξοδα.
Άρα αν δεν ήθελαν να δίνουν χρήματα για την φροντίδα ενός ζώου δεν θα το είχαν πάρει ποτέ στο παιδί τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://guinea-pig.forumgreek.com/forum.htm
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;;   περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Empty23/9/2010, 22:41

Παράθεση :
Τα παιδιά μπορεί να είναι πιο αδέξια στις κινήσεις του
left εδώ αναφερόμουν στα παιδιά κάτω των 9 ετών!
Παράθεση :
Τα παιδιά μπορεί να αντιλαμβάνονται το ζώο ως παιχνίδι
left εδώ αναφερόμουν στα παιδιά κάτω των 12 ετών!
Τα κάθε παιδί όμως είναι διαφορετικό και έχει διαφορετικό βαθμό ωριμότητας επομένως όλα αυτά είναι σχετικά!

Συμφωνώ και με τη Vivian!
Τι γίνεται αν οι γονείς δεν έχουν υπολογίσει από πριν το κόστος του ζώου
και το ζώο στοιχίζει περισσότερο απ' ότι μπορεί να είχαν σκεφτεί;

Υπάρχουν γονείς/κηδεμόνες/ενήλικες που δε σκέφτονται μακροπρόθεσμα όταν παίρνουν υπό την προστασία τους ένα ζώο
και μόλις δουν τα σκούρα στην καλύτερη περίπτωση τα χαρίζουν και στη χειρότερη περίπτωση τα παρατάνε ή κ.ά. χειρότερα
και σ' αυτή την περίπτωση η ευθύνη δεν είναι των παιδιών αλλά των γονιών/κηδεμόνων/ενηλίκων!!

http://www.cavyspirit.com/kidsandguineapigs.htm
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
Vivian

Vivian


Αριθμός μηνυμάτων : 45
Ημερομηνία εγγραφής : 26/08/2010
Ηλικία : 32
Τόπος : Βόλος/Θεσσαλονίκη

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;;   περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Empty24/9/2010, 00:31

m@ry έγραψε:
Μπορεί ένας ανήλικος να μην είναι οικονομικά ανεξάρτιτος, αλλά πριν αγοράσει το ζωάκι φυσικό είναι οι γονείς του να ξέρουν ότι πέρνοντας το ζωάκι θα υπάρχουν μεγαλύτερα έξοδα.
Άρα αν δεν ήθελαν να δίνουν χρήματα για την φροντίδα ενός ζώου δεν θα το είχαν πάρει ποτέ στο παιδί τους.


Όταν απέκτησα τον Σαμ,το πρώτο μου ι.χ ήμουν κ γω ανήλικη.Ευτυχώς οι γονείς μου ανήκουν στην κατηγορία των –ας το πω συνειδητοποιημένων γονέων-και τον αντιμετώπισαν σαν το 5ο μέλος της οικογένειας μας.Ποτέ δεν του έλλειψε τίποτα.

Δυστυχώς όμως τα πράγματα δεν είναι πάντα έτσι.Υπάρχουν άνθρωποι που αγοράζοντας ένα ζώο είτε μεγάλο είτε μικρό δεν γνωρίζουν ακριβώς σε τι ευθύνες μπαίνουν,διότι ένα ζώο δεν θέλει μόνο μαμ,νερό και χάιδεμα στο κεφαλάκι.Έτσι μόλις δουν τα δύσκολα θα το παρατήσουν(βλέπε αδέσποτα).Τώρα όσον αφορά τα μικρά ζωάκια δυστυχώς μου έχει τύχει σε κοντινά μου πρόσωπα να λένε,άστο δεν πειράζει.Αν πάθει τίποτα θα πάρουμε ένα άλλο.Πιο παλιά είχε χάμστερ η αδερφή μου και έπαθε καρκίνο.Το τρέχαμε στον κτηνίατρο και ξυπνούσα 6 το πρωί για να του δώσω 1 σταγόνα φάρμακο και να του καθαρίσω την πληγή.Το τάιζα με το χέρι υπέρλεπτες λωριδίτσες αγγουράκι και έβρεχα τα χέρια μου για να γλύψει το νεράκι και μετά πήγαινα σχολείο.Όταν κάποιοι γνωστοί μας ήρθαν σπίτι ένα απόγευμα και με είδαν να προσπαθώ να το ταϊσω μου είπαν καλά,κάθεστε και πληρώνετε κτηνιάτρους για ένα ζώο που το αγοράζεις με 7 ε ? το φαντάζεσαι?

Δυστυχώς λοιπόν υπάρχουν και αυτοί οι άνθρωποι.Που θα προτιμήσουν να πάρουν ένα άλλο ζώο αφού θα τους βγει πιό φτηνά απ΄το να τρέξουν σε γιατρούς το ζωάκι τους .Και το έχω συναντήσει πολλές φορές.Και είμαι σίγουρη πως όλοι εδώ αν το σκεφτείτε,σίγουρα ξέρετε κάποιο τέτοιο περιστατικό.

Ο ενθουσιασμός για το ζωάκι φεύγει μετά από λίγο καιρό.Οι ευθύνες φεύγουν με το θάνατό του.Γι’αυτό λοιπόν μιας και μίλησα γι’αυτό,να πω και πως αν κάποιος θέλει να αγοράσει ζωάκι καλό είναι πρώτα να το συζητάμε με τους γονείς και να τους λέμε ακριβώς τι ευθύνες έχει και αν μπορούν να τις αναλάβουν.Επίσης,αν μπορούμε εμείς να του παρέχουμε τα πάντα για όσο θα ζήσει.Γιατί είναι κρίμα να πεθάνει και να κάθεσαι να κλαις επειδή οι γονείς σου δεν είχαν καμία όρεξη να τρέξουν για το ‘’βρωμοπόντικο΄΄(δυστυχώς το έχω ακούσει και αυτό) ή να το φροντίσουν αυτοί..Κρίμα και για το παιδί και για το ζωάκι..

Αυτά είχα να πω,συγνώμη για την πολυλογία αλλά είναι ένα πολύ σημαντικό θέμα για μένα μιάς και το έχω δει πολλές φορές σε φίλους και συγγενείς.Τα χέρια πήγαιναν μόνα τους στο πληκτρολόγιο.Και συγνώμη Βαλαντία αν σε κάποια σημεία ξέφυγα απ’το θέμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;;   περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Empty28/9/2010, 11:49

Vivian έγραψε:
[Δυστυχώς λοιπόν υπάρχουν και αυτοί οι άνθρωποι. Που θα προτιμήσουν να πάρουν ένα άλλο ζώο αφού θα τους βγει πιό φτηνά απ΄το να τρέξουν
σε γιατρούς το ζωάκι τους. Και το έχω συναντήσει πολλές φορές. Και είμαι σίγουρη πως όλοι εδώ αν το σκεφτείτε, σίγουρα ξέρετε κάποιο τέτοιο περιστατικό.

Μόνο ένα;; Δυστυχώς ξέρω πολλά τέτοια περιστατικά!! Π.χ.
Μία γνωστή μου όταν ήταν μικρή ζήτησε ζωάκι απ' τους γονείς της και εκείνοι της πήραν ένα καναρίνι!
Μόλις είδαν ότι το κλουβί του καναρινιού θέλει καθάρισμα, η ποτίστρα του νερού γέμισμα, η τροφές ανανέωση.. είπαν στο κοριτσάκι τους:
-Αμαρτία ένα ζώο να μεγαλώνει σε κλουβί! Ας το αφήσουμε ελεύθερο! Και το άφησαν!! Πόσες πιθανότητες είχε το καναρίνι να ζήσει εκτός κλουβιού;; Καμία!!
Όταν ένα ζώο γεννιέται και μεγαλώνει στην αιχμαλωσία (κλουβί) αν αφεθεί ελεύθερο στο φυσικό του περιβάλλον πεθαίνει γιατί
δεν έχει διδαχθεί απ' τους γονείς του πως να προστατεύεται απ' τους εχθρούς του και πως να βρίσκει τροφή και νερό!
Το αποτέλεσμα; Γίνεται εύκολη λεία για τους θηρευτές του (γάτες κτλ)!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
m@ry

m@ry


Αριθμός μηνυμάτων : 317
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 27
Τόπος : Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;;   περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Empty2/10/2010, 10:45

Άρα η φροντίδα ενός ανήλικου για το ζωάκι του εξαρτάται και από τους γονείς και από τον/την ίδιο/ίδια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://guinea-pig.forumgreek.com/forum.htm
emris




Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ημερομηνία εγγραφής : 26/12/2010
Ηλικία : 30
Τόπος : Πειραιάς

περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;;   περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Empty16/1/2011, 17:50

Εγώ πηστεύω ότι δεν έχει να κάνει η ηλικία. Αυτό που πέζει ρόλο είναι η υπευθυνότητα του ατόμου. Ένας ενήλικας, μάλλον, δεν θα αφήσει βρόμικο ή ατάιστο το ζωάκι του, λόγω του ότι μπορεί να είναι πιο υπέυθυνος.
Για παράδηγμα εγώ όταν ήμουν μικρότερος είχα δύο καναρινάκια, αλλά δεν τα καθάριζα εγώ ούτε τα τάιζα, το έκανε ο μπαμπάς μου. Τώρα που είμαι ακόμα ανήλικος, αλλά έχω μεγαλώσει κάπως, φροντήζω όλα μου τα κατοικίδια (4 ινδικά χοιρίδια, 1 σκιουράκι, 4 χρυσόψαρα και 2 καναρίνια) εγώ και οι γονείς μου δεν ασχολούνται καθόλου.
Αλλα πηστεύω ότι ένα παιδί θα δεθεί πιο στενά με το ζωάκι απότι ένας ενήλικας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;;   περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Empty18/1/2011, 15:39

Πόσα κατοικίδια έχεις;; cyclops 11; Να τα χαίρεσαι όλα!!
Παίζει ρόλο και η ηλικία του παιδιού! Ένα παιδί π.χ. 4 χρονών δεν καταλαβαίνει και πολλά για τη φροντίδα των κατοικίδιων!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
Queen.C

Queen.C


Αριθμός μηνυμάτων : 11
Ημερομηνία εγγραφής : 23/06/2012

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;;   περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;; Empty1/8/2012, 14:52

Ειμαι κι εγω ανηλικη και μπορω να πω οτι ουτε το σχολειο ουτε τιποτα δεν με εχει σταματησει απο το να αγαπω και να φροντιζω τον chuck.
Ειδικα τον τελευταιο καιρο που τα παμε καλα,τον επαιρνα και στο γραφειο μου οσο διαβαζα και του βαζα χορτο και καθομασταν παρεα.
Αντιθετως ενας ενηλικας με 8ωρο δεν θα μπορουσε να τον εχει μαζι στην δουλεια και οταν γυρνουσε σπιτι θα ηταν πολυ κουρασμενος για να ασχοληθει.
Ενω ενας ανηλικος θα μπορουσε να θυσιασει 1-2 φορες εναν απογευματινο καφε για να παιξει με το χοιριδιακι του
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
περιποίηση από ανήλικο και ενήλικο.. διαφορές;;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» ΑΠΦ (Χρήστος: Τροφές / Ποια ξηρά τροφή;;)
» ΑΠΦ (Χρήστος: Περιποίηση / Βόλτα)
» ΑΠΦ (Ανώνυμος: Περιποίηση / Μπάνιο;;;)
» ΑΠΦ (Ανώνυμος: Περιποίηση / Τι άλλο;;;)
» ΑΠΦ (Ανώνυμος: Περιποίηση / Νύχια και κόψιμο)

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Άλλα θέματα - Σε σχέση με τα ινδικά χοιρίδια.-
Μετάβαση σε:  
Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις