Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Μη διστάσεις να γίνεις μέλος!
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση)

Αν έχετε γνώσεις, εμπειρίες, απορίες για τα κατοικίδια ινδικά χοιρίδια, τότε δώστε και βρείτε λύσεις εδώ!

 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
27/2/2013: το forum θα μείνει κλειστό για λίγες μέρες λόγω κάποιου θέματος! Συγγνώμη! :-(

Το forum ανοίγει μόνο Τετάρτες και Σαββατοκύριακα! Όταν κλείνει δεν επιτρέπονται εγγραφές και δημοσιεύσεις!

Επιτρέπονται όμως η ανάγνωση θεμάτων και η χρήση της σελίδας του στο facebook ακριβώς από κάτω!

Τυχόν ερωτήσεις στο facebook συνήθως δεν απαντώνται από 'μένα! Ευχαριστώ!


 

 ποτίστρα...γιατί με μπίλια?

Πήγαινε κάτω 
+3
xritoti
valantia
ΑΓΓΕΛΟΣ2
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ημερομηνία εγγραφής : 04/09/2010
Ηλικία : 30
Τόπος : Bόλος

ποτίστρα...γιατί με μπίλια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ποτίστρα...γιατί με μπίλια?   ποτίστρα...γιατί με μπίλια? Empty19/9/2010, 21:38

οταν ειχα ινδικα τους ειχα ποτιστρα με μπιλια...επισης και στα χαμστερ που ειχα στην αρχη πηρα εμ μπιλια(οπως μου ειχαν πει στοπετ σοπ) αλλα επιση εσταζε τους εβαλα για καναρινια...

για ποιο λογο πρεπει να πινουν απο αυτητην ποτιστρα?

ενα μπολακι στερεομενο στα καγκελα του κλουβιου δεν θα ηταν καλυτερο?και ποιο ευκολο στο καθαρισμα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ποτίστρα...γιατί με μπίλια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποτίστρα...γιατί με μπίλια?   ποτίστρα...γιατί με μπίλια? Empty19/9/2010, 22:32

Συνήθως οι ποτίστρες με μπίλια δε στάζουν αν γεμιστούν με νερό ως επάνω! Δοκίμασέ το!
Καθαρίζονται με βούρτσα για μπουκάλι ή μπιμπερό! Π.χ. δες την εικόνα: http://www.babycorner.gr/images/uploads/ID5515.jpg

Τα μπολ και οι ποτίστρες για καναρίνια δε συνιστώνται γιατί θα γεμίζουν από υλικό επίστρωσης και ακαθαρσίες
που θα σηκώνονται κατά τη διάρκεια των παιχνιδιών των ζώων! Το αποτέλεσμα;: βρώμικο νερό! Sad
Θα χρειάζονται συχνότερες αλλαγές νερού από μία φορά τη μέρα!

Ακόμη τα μπολ μπορεί να ντελαπάρουν πολύ εύκολα
αν δεν είναι στερεωμένα στα κάγκελα του κλουβιού!
Το αποτέλεσμα;: κλουβί-πισίνα! Sad
Χρειάζεται πολύ σταθερό μπολ ή πολύ καλό στερέωμα του μπολ!

http://www.aracnet.com/~seagull/Guineas/home.html
http://jackiesguineapiggies.com/water.html
http://www.rodentswithattitude.co.uk/generalcare_feeding.html
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ημερομηνία εγγραφής : 04/09/2010
Ηλικία : 30
Τόπος : Bόλος

ποτίστρα...γιατί με μπίλια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποτίστρα...γιατί με μπίλια?   ποτίστρα...γιατί με μπίλια? Empty20/9/2010, 14:42

οκ με καλυψες...προσωπικα με τα σκευοι τροφης των ζωων μου ειμαι λιγο περιεργος...θελω να φτανει παντου σφουγκαρι ωστε να καθαριζονται πολυ καλα..

οποτε...ενα κλουβι με φλις θα μπορουσε ευκολα να χρεισιμοποιησει μπολακι βιδομενο στα καγκελα..τα ινδικα δεν εχουν προβλημα να πιουν απο μπολακι δηλαδη...!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xritoti

xritoti


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ημερομηνία εγγραφής : 11/08/2010
Ηλικία : 28
Τόπος : Ξανθη

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ποτίστρα...γιατί με μπίλια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποτίστρα...γιατί με μπίλια?   ποτίστρα...γιατί με μπίλια? Empty20/9/2010, 21:38

εγώ έχω μια ποτίστρα με μπίλια που πρέπει να την γεμίζω μέχρι πανω!
Γιατί αν δεν είναι γεμάτη στάζει στο κλουβί και δημιουργεί μια μικρή
λιμνούλα!!!
Υπάρχουν και ποτίστρες που δεν χρειάζετε να είναι γεμάτες συναίχεια??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
m@ry

m@ry


Αριθμός μηνυμάτων : 317
Ημερομηνία εγγραφής : 14/02/2010
Ηλικία : 27
Τόπος : Καλαμαριά, Θεσσαλονίκη

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ποτίστρα...γιατί με μπίλια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποτίστρα...γιατί με μπίλια?   ποτίστρα...γιατί με μπίλια? Empty21/9/2010, 13:52

Και εγώ έχω ποτίστρα με μπίλια αλλά στάζει ακόμα και αν τη γεμίσω μέχρι πάνω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://guinea-pig.forumgreek.com/forum.htm
katerina2512

katerina2512


Αριθμός μηνυμάτων : 97
Ημερομηνία εγγραφής : 06/05/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Γιαννιτσά

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ποτίστρα...γιατί με μπίλια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποτίστρα...γιατί με μπίλια?   ποτίστρα...γιατί με μπίλια? Empty21/9/2010, 19:34

Εμενα οι δικες μου ποτιστρες εσταζαν μονο το καλοκαιρι κ μονο οταν ανεβοκατεβαινε η θερμοκρασια (συστολη - διαστολη) στους καυσωνες . Απο τοτε που σταματησαν οι πολλες οι ζεστες καμια διαρροη....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
xritoti

xritoti


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ημερομηνία εγγραφής : 11/08/2010
Ηλικία : 28
Τόπος : Ξανθη

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ποτίστρα...γιατί με μπίλια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποτίστρα...γιατί με μπίλια?   ποτίστρα...γιατί με μπίλια? Empty21/9/2010, 21:51

Μπορεί και η δικια μου ποτίστρα να έσταζε για τον ιδιο λόγο Rolling Eyes
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας I love you I love you
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
valantia
Διαχειρίστρια
valantia


Αριθμός μηνυμάτων : 1520
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2009
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ποτίστρα...γιατί με μπίλια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποτίστρα...γιατί με μπίλια?   ποτίστρα...γιατί με μπίλια? Empty23/9/2010, 19:44

Κάποια μπουκάλια μπορεί να στάζουν περισσότερο από κάποια άλλα! Μπορεί να μην έχουν κατασκευαστεί και καλά! Δεν ξέρω!
Αυτό που έχω τώρα δε στάζει καθόλου ή θα στάξει το maximun 3 σταγόνες μέσα σε μία μέρα!
Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ το μπολ γιατί έχω βολευτεί το μπουκάλι αλλά φαντάζομαι ότι μπορούν να πιουν και από μπολ!
Έτσι και αλλιώς στη φύση δεν έχουν ποτίστρες! Λογικά το δύσκολο θα είναι να συνηθίσουν να πίνουν από μπολ αν έχουν συνηθίσει να πίνουν από μπουκάλι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.indika-xoiridia.forumgreek.com
kragion

kragion


Αριθμός μηνυμάτων : 282
Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Σαλονίκη....

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ποτίστρα...γιατί με μπίλια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποτίστρα...γιατί με μπίλια?   ποτίστρα...γιατί με μπίλια? Empty24/9/2010, 22:55

Παράθεση :
Τα μπολ και οι ποτίστρες για καναρίνια δε συνιστώνται γιατί θα γεμίζουν από υλικό επίστρωσης και ακαθαρσίες
που θα σηκώνονται κατά τη διάρκεια των παιχνιδιών των ζώων! Το αποτέλεσμα;: βρώμικο νερό!
Βρώμικο νερό = πολλά εντερικά προβλήματα... Σχετικά με τις ποτίστρες με μπίλια ο κτηνίατρος μας την συνέστησε. Στην αρχή χρησιμοποιούσαμε και μεις μπολ αλλά μας είπε ότι είναι πιο σωστή και υγιεινή η ποτίστρα με πιπίλα. Δυσκολεύτηκε λιγουλάκι αλλά την έμαθε. Του δείχναμε με το χέρι μας πώς να πίνει (και πάλι ο κτηνίατρος μας συμβούλεψε).

Απο τις μέχρι τώρα δοκιμές ξέρουμε σίγουρα ότι: Πρέπει να γεμίζουν ως επάνω και να είναι σφιχτά κλεισμένες! Χρησιμοποιούμε και 1 για χάμστερ, μόνο που δεν παίρνει πολύ νερό. Στο πετ σοπ εν το μεταξύ μόλις τον αγοράσαμε, μας έδωσαν ποτίστρα για κουνέλια η οποία φυσικά δεν μας βόλεψε γιατί ήταν πολύ δύσκολο να πιει και όταν προσπαθούσε γέμιζε τον τόπο νερά.

Εν ολίγης η δική μου άποψη είναι να δοκιμάσεις πολλές και διαφορετικές, σε διάφορα μεγέθη για να δείς πια θα σε βολέψει... Wink Wink Wink


Έχει επεξεργασθεί από τον/την kragion στις 26/9/2010, 13:59, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://greekguineapigs.forumgreek.com
Άννααα

Άννααα


Αριθμός μηνυμάτων : 142
Ημερομηνία εγγραφής : 27/08/2010
Ηλικία : 29
Τόπος : Ίλιον

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ποτίστρα...γιατί με μπίλια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ,,   ποτίστρα...γιατί με μπίλια? Empty24/9/2010, 23:35

και εγω ποτιστρα με μπιλια χρησιμοποιω αλλα οσο και να το γεμισω σταζει... αλλα δν το αλλαζω γιατι σταζει πολυ λιγο και ο ροζουλης μου δεν δυσκολευετε να πιει νερο οποτε ειμαι οκ,,! οταν του ειχα βαλει εγω μπολ επρεπε να το αλλαζω πανω απο 3 φορες την μερα γιατι βρωμιζε και πολλες φορε χυνοταν.!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ημερομηνία εγγραφής : 04/09/2010
Ηλικία : 30
Τόπος : Bόλος

ποτίστρα...γιατί με μπίλια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ποτίστρα...γιατί με μπίλια?   ποτίστρα...γιατί με μπίλια? Empty25/9/2010, 16:46

οποτε στα κλουβια με φλις(που δεν ειναι και λιγοι εδω αυτοι που το χρησιμοποιουν) δεν υπαρχει κανενα προβλημα με ενα καλα στερεομενο στα καγκελα μπολακι...

σε κλουβι με πριονιδι ουτε λογος..

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Άννααα

Άννααα


Αριθμός μηνυμάτων : 142
Ημερομηνία εγγραφής : 27/08/2010
Ηλικία : 29
Τόπος : Ίλιον

Τα ινδικά χοιρίδιά μου
Όνομα, Φύλο, Ηλικία:

ποτίστρα...γιατί με μπίλια? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ,,,   ποτίστρα...γιατί με μπίλια? Empty25/9/2010, 16:50

δεν ξερω.... εγω το θεωρω πως ειναι καλυτερη η ποτιστρα... δεν βρωμιζει και εχεις και το κεφαλι σου υσηχο..! Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ποτίστρα...γιατί με μπίλια?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» δεν μπορεί να πιει νερό από την ποτίστρα!
» SOS αρθρίτιδα(!!!) σε αρσενικό νεαρό ινδικό χοιρίδιο
» Γιατί τα δικά μου είναι πιο δραστήρια τη νύχτα;
» γιατί πέθανε;
» Γιατί γρυλίζει??

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Ινδικά Χοιρίδια - Forum (δημόσια συζήτηση) :: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΙΝΔΙΚΑ ΧΟΙΡΙΔΙΑ :: Διατροφή / Στέγαση - Πάρτε δύο ινδικά χοιρίδια του ίδιου φύλου. :: Εξοπλισμός-
Μετάβαση σε:  
Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις